Czas dla rodziny – 10 porad jak go znaleźć

Czas spędzony z rodziną to budowanie relacji, które ją spajają. To też, wszystkie wspomnienia i zacieśnianie tej więzi jaka nas łączy. Czas jaki spędzamy wspólnie w rodzinnym gronie, pomaga budować poczucie własnej wartości i charakter u dzieci. Pytając dziecko, czego najbardziej chce, odpowie krótko: czas jaki może spędzić z rodzicami. Każdy z nas dobrze wie, że czas dla rodziny to najcenniejszy dar jaki możemy sobie nawzajem podarować. Jednak nie zawsze potrafimy sobie zorganizować plan dnia lub nie mamy wystarczająco dużo siły i samozaparcia by w harmonogramie naszego dnia wygospodarować te kilka chwil dla rodziny. Jak wśród tych wszystkich zabieganych dni znaleźć czas dla dzieci i  całej familii? Poniżej znajdziesz 10 porad jak wygospodarować czas dla rodziny. Wybierz te, które będą najlepsze do zastosowania w Twoim domu. 

 

 

 

Czas dla rodziny - 10 porad jak go znależć12

 

 

Czas to pieniądz mawiają biznesmeni i wiedzą co mówią, ponieważ to cenna jednostka, nie do zastapienia. W tym zabieganym świecie mamy go zdecydowanie za mało. Jednak czy aby na pewno tak jest? A może nie potrafimy odpowiednio gospodarować czasem? Chcesz zacieśnić więzy rodzinne? Postaraj się poszukać dodatkowych możliwości aby jak najwięcej czasu spedzać wspólnie. Naucz się stwarzać sytuacje by czas z rodziną był priorytetem. Jak tego dokonać? Zacznij od ponizszych przykładów 😉

1. Ustal priorytety

Poświęcie kilka minut i zróbcie analizę jak wykorzystujecie swój czas. Spiszcie ile czasu w tygodniu poświęcacie na wszystkie zajęcia. Następnie ustalcie hierarchię ich ważności. Ile czasu wolnego zostało Wam dla rodziny? Mało? Tak myślałam, teraz zaczyna się właściwa praca. Poszukajcie zajęć, które są najbardziej czasochłonne i spróbujcie je nieco okroić. Mój mąż goli się wieczorem, by móc rano zobaczyć się przed wyjściem do pracy z synami i ze mną. Niby nic a jednak te kilkanascie minut czynią nasze poranki milszymi od kiedy możemy powiedzieć sobie rano dzień dobry. Kolejny krok, żeby więcej czasu spędzać z rodziną wykonałam ja. Zawsze dzień porządków to była sobota. I tak do południa sprzątałam mieszkanie, potem obiad a wieczorem byłam zmęczona do granic możliwości. Zapytałam siebie samej: I co Ci kobieto po czystych podłogach, jak jesteś zmęczona i sfrustrowana, bo dzieciaki muszą zajmować się sobą? Zmieniłam podejście. Sprzątam w piątki popołudniu, a sobota to czas na wycieczki lub inne aktywności z rodzinką.

2. Rodzinny wieczór

W ciągłym pośpiechu, myślimy tylko o nadchodzącym dniu. Codzienność staje się szara i nas przytłacza. Decyzje jakie podejmujemy często są niesoordynowane lub zapadają bez głębszego zastanowienia. Rodzina powinna wspólnie podejmować decyzje, to pomaga w zacieśnianiu więzów jakie Was łączą, ale i uczy odpowiedzialności. Rodzinny wieczór to czas kiedy możecie na łonie rodzinny ustalić kiedy i gdzie, chcecie pojechać na wycieczki. Ułożyć plany podróży i budżetu takiej eskapady. Zaplanować rodzinne uroczystości. W kuchni możecie wspólnie zrobić posiłek z dzieciakami np.: pizzę. Frajda ze wspólnie zrobionej kolacji i degustacja dzieła kulinarnego zapewniona.

3. Wspólny posiłek

Świat dzisiejszy pędzi coraz szybciej. Trudno obecnie zgromadzić całą rodzinę przy stole ale warto wypracować sobie nawyk, że gdy wszyscy domownicy są razem, posiłki jadamy wspólnie przy stole. Telewizor nie ucieknie, telefon też można wykonać później…. Uśądźcie razem do stołu i w czasie posiłku porozmawiajcie o tym co danego dnia się wydarzyło. Mówcie o uczuciach, małych sukcesach czy jakie macie plany. Wspólne jedzenie uczy zachowania się przy stole, integruje rodzinę. Podczas posiłku zawsze łatwiej rozmawiać. Czasem, można razem z familią wybrać się do restauracji niech ta mama/tata ma jeden dzień wolnego od gotowania.

4. Wyłącz telewizor

Badania wykazują, że w polskich domach każdego dnia wspólnie spędzamy około 3 godzin przed ekranem telewizora. To istny pożeracz czasu i prądu. Niestety, zmartwię Cię i powiem prawdę: wspólne oglądanie TV nie wzmacnia więzi rodzinnych. Wręcz jest odwrotnie! Siedząc na kanapie z pilotem w ręku, patrząc bezmyślnie w szklane pudełko, jesteś niczym zombi. Ten “złodziej czasu” sprawia, że nie grasz z rodziną w gry planszowe lub nie lepisz bałwana na spacerze. Tak, wiem powiesz, że jesteś zmeczony. Pomyśl jednak, ze dzieciaki szybko rosną i niedługo nie będą chciały z toba iść na spacer, bo tego nigdy nie robiły. Nie namawiam do wyrzucenia telewizora. Poprostu w jeden wieczór ustalcie kto i jakie programy będzie oglądał a zaoszczedzony czas wykorzystajcie na wspólne spacery lub majsterkowanie.

5. Ogranicz czas jaki spędzasz przed komputerem

W wielu domach problemem jest nie tylko telewizor, który chodzi jak lodówka non stop, ale też internet. Wszechobecny internet sprawia, że często sprawdzamy maila w czasie rozmowy lub ktoś własnie napisał coś na FB i koniecznie musisz to zobaczyć. Te zachowania często dotyczą nas dorosłych a nie dzieci. Warto pomysleć nad ograniczeniem czasu jaki spędzamy w internecie. Nagle okaże się, że w realnym życiu mamy zdecydowanie wiecej czasu by pobawić się z dzieckiem klockami lub przytulić małożonka.

6. Wspólne hobby

Wspólna pasja potrafi jednoczyć rodzinę. U nas to: wycieczki i sport pełnią tę rolę. Razem zwiedzamy ciekawe miejsca, pokonujemy szklaki, śpimy pod namiotem lub pływamy kajakiem. Hobby jakie mamy pozwala nam się integrować, wzajemnie uczyć się od siebie i pomagać innym. Ty też poszukaj co razem z rodziną możecie wspólnie robić. Wycieczka na pobliską górkę i odkrywanie uroków przyrody a może wędkarstwo? Szukajcie wspólnych pasji a dzięki temu spędzicie razem więcej czasu.

7. Rodzinne wycieczki

Gdy zapytasz swoje dziecko co sprawia, że rodzina jest szcześliwa? Odpowie: “Rodzina jest szczęśliwa gdy robi wspólnie różne rzeczy” . Wydawać się to może oczywiste a często zapominamy o tak prostej sprawie. Bycie razem i wspólne przeżywanie przygód to najwspanialsze rodzinne przeżycie. Ten czas na rodzinnej wycieczce, pikniku to czysta przyjemność. Wspólne czynności jednoczą każdą rodzinę. Rodzinne wyjazdy nie muszą być długie i dalekie, ważne by były wspólne. Nie jest istotne dokąd jedziemy ale fakt bycia razem. Nasze rodzinne wypady są poprzedzone wspólnym planowaniem, każdy ma przydzieloną jakąś rolę. Starszy Brat to mistrz pakowania, potrafi spakować się w mały plaecak na dwa tygodnie, choć ja bym potrzebowała co najmniej dwóch walizek 😉 PT zazwyczaj robi za tragarza, pręży muskuły i dźwiga nasze tobołki. Ja zajmuję się logistyką i transportem. Nianio odpowiada za swoje zabawki i psa. Nasze wycieczki zawsze maja jakiś cel:

  • turystyczny
  • krajoznawczy
  • sportowy, jak kajaki, bieganie lub pływanie
  • kształcący czyli muzea, ogrody zoologiczne, palmiarnie
  • kino i teatr
  • naukowy czyli poznajemy empirycznie doświadczenia, zgłębiamy naturę czy też podziwiamy gwiazdy
  • muzyczny chodzimy na koncerty
  • plastyczny

Każda rodzina znajdzie dla siebie coś odpowiedniego i nawet jak to będzie leniuchowanie na plaży, to i tak będzie to frajda dla wszystkich członków rodziny, ponieważ będziecie RAZEM.

8. Mój czas jest teraz tylko dla Ciebie!

Poczucie bezpieczeństwa daje dzieciom i nie tylko im czas jaki spędzasz tylko z jedną osobą. Nawet jeśli będzie to tylko 15 minut to i tak zostanie docenione. Relacje między członakami rodziny się zacieśniają, tworzy się nić porozumienia ojca z synem, matki z córką. Co będziecie robić,  w czasie, gdy jesteś do dyspozycji decyduje dziecko lub małżonek. Pamiętaj budujesz w ten sopsób nie tylko waszą relację, ale i poczucie bezpieczeństwa oraz wartości innej osoby. Nigdy nie wolno Ci karać dziecka brakiem uwagi z twojej strony. Nie zmieniaj terminu wspólnego bycia razem. U nas taki czas to czytanie bajki przed snem dla młodszego. A ze starszym, rozmowa przy herbacie o wszelkich sprawach. Co robię z mężem nie będę Wam zdradzać. Powiem Wam tylko cichutko, że szybko docenicie te krótkie wspólne chwile.

9. Wspólne obowiązki domowe

Zazwyczaj rozdzielamy między członków rodziny czynności domowe. Czasem jednak warto wspólnie niektóre z nich wykonywać by choć chwilę wyrwać tego cennego czasu. U nas wspólnie sprzątamy ze stołu, pomagamy oprózniać zmywarkę, segregować i układać zakupy. To wszystko sprawia, że każdy z nas solidarnie pracuje.

10. Wzajemna pomoc

Dzieciaki od najmłodszych lat uczone są by pomagać w pracach domowych. Zazwyczaj drobnych jak sprzątanie zabawek, ścieranie kurzu, pomoc przy parowaniu skarpetek. My rodzice pomagamy w nauce, pierwszych pracach plastycznych, czytaniu. Uważam, że taka pomoc ma duże znaczenie, ponieważ ułatwia dziecku radzenie sobie z presją. Syn wie, że zawsze mu pomogę, znajdę dla niego czas. Wspólna praca to wspólny czas. Wzajemna pomoc to scalanie rodziny. Dziecko ma do rodzica zufanie, bo wie  że może liczyć na jego uwagę. Także w zajęciach dodatkowych staramy się uczestniczyć. Wszelkie koncerty, pokazy, konkursy tańca czy mistrzostwa w karate, judo obserwowaliśmy i dopingowaliśmy. Każda taka okazja to był sygnał, że to co robi nasze dziecko jest dla nas ważne.

Reasumując, czas to luksus ale jeśli poświęcasz go rodzinie to tylko na tym korzystasz. Zacieśniasz więzi, masz poczucie solidarności z członakmi rodziny i najważniejsze wiesz, że możesz na nich liczyć, tak jak oni na Ciebie.

Spędzanie czasu z rodziną to konieczność. Cała rodzina będzie szczęśliwa, silna i zjednoczona. Wszyscy jej członkowie będą mieli poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Wystarczy tylko usiąść i zaplanować wspólny czas!

 

Czas dla rodziny - 10 porad jak go znaleźć

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

29 komentarzy
  1. Udany zwiazek to marzenie kazdej osoby. Relacja bez wiekszych czy mniejszych klotni jest nudna. Roznica zdan to cos oczywistego; cos, co pozwala otwierac sie na swiat i uczyc, jak zyc w zgodzie z wlasnymi pogladami i z tym, w co wierza inni. Co zrobic w przypadku, gdy partnerka zbyt czesto uzywa slowa „ale”, a klotnie zaczynaja przybierac na intensywnosci? Jak radzic sobie z krytyka w zwiazku?

  2. są , rzeczy WAŻNE I WAŻNIEJSZE, wybierajmy to co ponadczasowe , a Rodzina, taka jest. Wiele rzeczy przemija, zmieniamy pracę, plany, upodobania. A Rodzina….często jako najważniejsza, zostaje w tyle, niestety. Pozdrawiam 🙂

  3. Oj racja, najświętsza. mamy swoje rodziny a tak naprawdę nie pielęgnujemy w nich więzi albo mijamy się gdzieś między pokojem a łazienkom. A czas leci nieubłaganie, dzieci rosną i ich wspaniałe dzieciństwo tworzone z nami = rodzicami nawet nie zaistnieje

  4. Wspólne obowiązki domowe ostatnio uskuteczniam – Mati się cieszy, ja tym bardziej, bo nie muszę robić wszystkiego sama :-p

  5. Nasz świat pędzi a my z nim i zapominamy o rozmowie z dzięcmi i żoną a potem kończy się to rozwodem i nerwami po każdej ze stron. Dzieki, że uświadomiłaś mi że wcale dużo nie muszę zmienać by być realnie z rodziną a nie tylko ciałem. Od dziś ograniczam telewizję i internet bo to one zabierają mi cenny czas.

  6. Porady trafiają w samo sedno, wiele jest oczywistych a ciągle ich nie stosujemy a szkoda. Warto czasem przeorganizować swój czas i poswięcić go rodzinie

  7. Wszystkie pomysły bardzo mi odpowiadają!!! Przede wszystkim trzeba chcieć, prawda? I wiedzieć co jest dla ans najważniejsze 🙂 Uwielbiamy wspólne wycieczki, wzajemna pomoc i wspólne obowiązki domowe to też świetny pomysł, my to stosujemy wieczorem i dzięki wspólnemu ogarnięciu domostwa mamy jeszcze czas przed pójściem córki spać na wspólny gry, czy czytanie 🙂

  8. Stosujemy u nas wszystkie punkty:) Ostatnio w niedzielę zaniemogłam- ból głowy mnie powalił. Młoda chciała zmywać, tata jej towarzyszył. Spędzili razem świetnie czas:) Śmiechom nie było końca.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Rodzina i wspólny czas
Nowszy wpis: Regeneracja włosów podczas farbowania z Nanoplex
Archiwa
KONTAKT