Strach przed ciemnością u dzieci, jak go pokonać

Wieczór to czas kiedy każdy rodzic kładzie malucha do łóżka spać. Jednak od jakiegoś czasu moje dziecko zaczęło odczuwać strach przed ciemnością. Każda próba wyłączenia światła skutkowała prośbami o przyjście do jego pokoju i sprawdzenie czy przypadkiem nie ma w nim potworów. Kiedy gaśnie światło wyobraźnia dziecka zaczyna działać, pod łóżkiem  mieszkają potwory a z szafy wychodzi Yeti. Jakikolwiek cień na ścianie może wywołać atak paniki a świst wiatru za oknami zdecydowanie jest rykiem dzikiego zwierza. Dziecko z krzykiem biegnie do  sypialni rodziców a Ty starasz się je uspokoić. Nie mam mowy by chciało wrócić do swojego pokoju, chocby nie wiem jak był przytulny. Strach przed ciemnością u dzieci jest czymś naturalnym.

 

Strach przed ciemnością u dzieci, jak go pokonać

 

 

Strach przed ciemnością jest najczęstszym lękiem wśród dzieci. Pojawia się najczęściej w wieku 3-4 lat i ma związek z dojrzewaniem psychiki dziecka. Maluch doświadcza w ciągu dnia wielu bodźców, które działają na emocje malucha. Gdy światło gaśnie dziecko zaczyna czuć lęk a fantazja podsuwa mu najróżniejsze wizje. Poczucie bezpieczeństwa jest zagrożone, ponieważ z momentem wyłączenia światłą zapada ciemność a ta sprawia, że twarzye rodziców nikną, ulubione zabawki skrywa mrok. I najważniejsze czarny kolor zwykle kojarzony jest z czymś złym. Lęk się potęguje i maluch z płaczem przybiega do nas, ostoji bezpieczeństwa. Nie należy strachu przed ciemnością bagatelizować. Warto jednak pomóc dziecku go oswoić.

Strach przed ciemnością u dzieci, jak go pokonać

Strach przed ciemnością kojarzy sie dziecku przede wszystkim z smotnością. Brak rodziców tuż obok wzmaga lęki. Warto z maluchem o tym porozmawiać lub poczekać, aż zaśnie i dopiero wyjść z jego pokoju. Często bywa też i tak, że niektóre bajki w telewizji wzmagają uczucie lęku przed mrokiem. Nadmiar emocji z całego dnia również mogą nieć wpływ na strach dziecka przed zasypianiem w ciemności. U nas niestety nadmierna wyobraźnia non stop dawała znać o sobie. Każdej nocy wyganiałam lwy i inne stwory z szafy a pod łóżkiem zamieszkały u nas gnomy. Strach przed ciemnością doprowadził do stanu, że moje dziecko bało się zasypiać. Dopiero kilka elementów nam pomogło zwyciężyć w tej walce ze strachem.

Jak pomóc dziecku?

Nigdy nie lekceważ jego obaw. Staraj się wysłuchać co chce Ci powiedzieć. Nie mów dziecku, że: “Jesteś juz dużym chłopcem, a duzi chłopcy niczego się nie boją” Nie tędy droga, bo maluch uzna, że go nie słuchaszz i bedzie miał rację. Wszelki tłumaczenie, że nie ma się czego bać nic nie da, bo lęk jest irracjonalny. To strefa emocjonalna i rozum nie zna się nam na nic. Pomyśl czego Ty sie panicznie boisz? Mysz, pająk, przecież są mniejsze od Ciebie i nie mają szansy zrobić krzywdy, a mimo wszystko boisz sie tych stworzeń.

Lepszym rozwiązaniem jest okazanie zrozumienia, że dziecko ma swoje obawy. Nasze wsparcie może być kluczem do rozwiązania problemu. Każde dziecko jest inne ale może nasze sposoby sprawdzą się i u Was.

Bajka na dobranoc

Właściwy wybór bajki jest istotny, by maluch nie bał sie ciemności. Nie ma znaczenie czy ją będziesz czytać czy dziecko bejrzy ja na ekranie telewizora. Postaraj się, by była radosna lub główny bohater zmaga się z lękiem i go pokonuje.

Ogranicz bodźce zewnętrzne

Zdecydowanie unikaj kłótni przy dziecku, bądź rozmawiania o problemach dorosłych. Staraj się by maluch nie był narażony na częste zmiany miejsca pobytu. Własny pkój i łóżko są najlepszymi sprzymierzeńcami w walce z lękiem.

Ulubiona mastkotka

Poszukaj z dzieckiem ulubionej maskotki, która będzie strażnikiem snu malucha. My znaleźliśmy idelaną maskotkę, która spełnia kilka ról. Jeżyk maskotka z lampką firmy Cloud b ma kilka funkcji:

  • jest lampką nocną
  • przytulanką
  • budzikiem
  • trenerem snu

Delikatny blask światełka łagodzi strach przed ciemnością, dodatkowo delikatna melodia usypia moje dziecko a możliwość przytulenia się do jego ulubionej maskotki sprawia, że wszystkie strachy odchodzą w kąt. Plusem tej lampki jest fakt, że mogę ustawiać czas po jakim się ma wyłączyć. Ma też wbudowany czujnik ruchu, który reaguje gdy dziecko się obudzi, natychmiast zapala się światełko i maluch czuje się bezpiecznie. Ustawienie czasu spania np.: 9 godzin umożliwia nauczenie dziecka jak długo będzie spać. Po ustawieniu czasu kiedy ma nastąpić pobudka, włączy się radosna melodia, która w łagodny sposób obudzi dziecko. Jeżyk to nasz strażnik snu. Franek łatwiej zasypia a gdy w nocy zdarzy się mu przebudzić maskotka reaguje zapaleniem światełka co go zdecydowanie uspokaja. Ja nie muszę w nocy biegać do płaczacego dziecka i stałam się spokojniejsza.

Strach przed ciemnością u dzieci, jak go pokonać

Strach przed ciemnością u dzieci, jak go pokonać

Wszystkie te propozycje mogą się sprawdzić i u Twojego dziecka, jednak zawsze pamiętaj, by zawsze starać się malucha zrozumieć i nigdy nie bagatelizowac jego strachu. Jako rodzic możesz pomóc mu przezwyciężyć strach przed ciemnością obserwując własne dziecko i reagując na jego potrzeby, bo w poczuciu bezpieczeństwa i zrozumieniu dziecka leży rozwiązanie problemu.

Strach przed ciemnością u dzieci, jak go pokonać

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

40 komentarzy
  1. To jest spuścizna po przodkach. W ciemności nic nie widzimy przez to w czasach prehistorycznych w ciemnościach ludzie byli bezbronni wobec zagrożeń. Dopiero ogień odstraszał drapieżniki, a więc światło to substytut ognia. Dawniej ogień odstraszał drapieżniki, dzisiaj światło odstrasza potwory. Obecnie zagrożenie jest tylko w wyobraźni, ale dawniej nyktofobia ratowała ludziom życie. Dzieci działają instynktownie, unikając tego co może realnie lub potencjalnie im zagrozić. O bezpieczeństwie ciemności one się uczą z czasem. U dorosłych lęk zanika, ale nie do końca.

  2. Ciekawy temat, w sam raz dla nas (mnie i męża). Póki co, syn śpi z nami… nie wiem, kiedy przełamiemy się z tej komuny. Jest ciężko bo on się przyzwyczaił już. Natomiast zauważyłam, że boi się wchodzić wieczorem do pomieszczeń, gdzie nie świeci się światło.

  3. Wydaje mi się, że u nasz też pojawia się strach przed ciemnością. Wystarczy zgasić światło w łazience by pospiesznie z niej uciekał oglądając się za sobą. Czasami zastanawiam się – skąd to się bierze? Skąd od niespełna dwulatka lęk przed ciemnością i (być może) jakieś złe wyobrażenia…

  4. Moje nie bały się ciemności, ale może dlatego że długo razem mieszkaliśmy w jednym pokoju, później już były w wieku szkolnym 🙂 Jeżyk jest świetny, być może kupię go wnusi, chociaż ona nie boi się, jej łóżeczko jest w sypialni rodziców 🙂 Ślicznego masz synka, pozdrawiam Was serdecznie 🙂

  5. Świetny jeżyk, który dodatkowo łączy w sobie aż tyle ważnych funkcji 🙂 Naszemu Bąblowi na pewno by się spodobał, bo lubi wszystko, co świeci – a strach przed ciemnością też od jakiegoś czasu daje mu się we znaki.

  6. My mamy owieczke z cloud b z 4 roznymi odglosami – kupilam ja jak chlopcy byli mali. Chlopcy boja sie ciemnosci ,wiec mamy lampke led z fiolerowym odblaskiem,ktore kupilam w Lidlu za 3 euro. Jest swietna,bo nie swieci za mocno,a dzieki niej chlopcy sa w stanie wszystko zobaczyc.
    Minusem jest to,ze lozko rodzicow jest najbezpieczniejsze i najpierw kolo 4 przychodzi Mlody,a nad ranem starszy.
    Potrzebne Nam wieksze loze 🙂

  7. Każde dziecko jest inne, u nas właśnie sprawdza się kontrolowane lekceważenie różnych spraw, bo gdy zaczynamy je roztrząsać, to syn się sam nakręca 😉

  8. super ten jeżyk, my mamy lampkę “duszka”, jak nazywają je córki. Świetnie się sprawdza, choć były kupione po to, by rodzicom ułatwić życie – lekko oświetlały łóżeczko dziecka i wykluczyły konieczność włączania światła…fajne te wszystkie gadżety, które dostępne są dzisiaj na rynku 🙂

    1. Wszystkie gadżety jakie są teraz dostępne są niesamowite, potrafią bardzo ułatwić życie. Jeżyk pojawił się u nas za namową koleżanki i wielkie dzięki jej się za to należą bo strach przed ciemnością minął jak z płatka

    1. Prawda nie tylko dzieci boją się ciemności ale jak mam mozliwość to wolę oswoić taki strach. A jezyk jest wspaniały i każdemu go polecam tak jak Ty mi go poleciłaś. Dzięki wielkie za to

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Mam szczęście...
Nowszy wpis: Suchy szampon - hit czy kit
Archiwa
KONTAKT