“Cicha noc”, kolęda którą zna cały świat. Jej historia i nowa aranżacja

Kojące i łagodne dźwięki oraz słowa, które każdego chwytają za serce to znak rozpoznawczy kolędy, którą zna cały świat. “Cicha noc” to jedna z najpopularniejszych pieśni śpiewanych podczas Bożego Narodzenia. Choć wielu uważa ją za polska kolędę to okazuje się, że jej pochodzenie jest austriackie. Skomponowana została w 1816 roku, a wykonana dwa lata później podczas pasterki w niewielkim kościółku w Oberndorf koło Salzburga. W prostych słowach, ale z wielką czułością przekazuje tajemnicę Bożego Narodzenia. Daje pocieszenie ludziom i nadzieję, za każdym razem chwyta za serce. 

 

cicha noc

 

Cicha noc” uznawana jest za najbardziej popularną kolędę na świecie. Została przetłumaczona na ponad 300 języków. Według legendy pierwsze wykonanie “Stille Nacht” (Cicha noc) odbyło się 200 lat temu przy akompaniamencie gitary, ponieważ myszy uszkodziły piszczałki w kościelnych organach. Jej pierwszymi wykonawcami byli sami autorzy kolędy:

  • Józef Mohr – autor słów  kolędy “Cicha noc” oraz wikariusz parafii pod wezwaniem św. Mikołaja
  • Franz Ksawery Gruber – kompozytor jej melodii, a także  organista tejże parafii.

 

Jej premiera miała miejsce podczas pasterki i wzbudziła wśród wiernych aplauz.

cicha noc

Dlaczego “Cicha noc” jest tak popularna?

Odpowiedź jest prosta, chwyta za serce każdego kto jej słucha. Jednak swą popularność zawdzięcza też Mauchauerowi, który propagował ją. Stała się na tyle znana, że spod strzech trafiła na cesarski dwór gdzie została wykonana przed cesarzem Franciszkiem I i carem Aleksandrem I. Następnie „Stille Nacht” trafiła do Lipska, a stamtąd do Nowego Jorku, gdzie została wykonana w 1839 roku, przed spalonym kościołem Świętej Trójcy. Pod koniec XIX wieku kolędę zdążyli już poznać Anglicy, Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy. Na początku XX wieku, dzięki misjonarzom, trafiła również do Ameryki Południowej.

cicha noc

 

Ta niezwykła kolęda przez wieki łamała bariery i łączyła ludzi bez względu na pochodzenie, wiek i religię, a ponadto przenosi nas do epoki, w której powstała.

 

cicha noc

Magia kolędy…

Dziś chcę Wam przedstawić tę znaną wszystkim kolędę w nowej wersji stworzonej przez młodych ludzi, znajomych mojego syna. Usłyszycie Annę Królikiewicz, której na pianinie towarzyszy Krzysztof  Herian. Filmował i montował teledysk mój syn, z którego jestem dumna wraz ze swoim przyjacielem Jackiem Konopińskim oraz jego znajomi, którzy też mieli duży wkład w stworzenie nowej wersji znanej wszystkim kolędy.

 

 

Teledysk autorstwa Aleksandra Marut i Jacka Konopińskiego

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

17 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Pakowanie prezentów świątecznych, pierwsze wrażenie też jest ważne
Nowszy wpis: Teneryfa - klejnot Wysp Kanaryjskich. Największe atrakcje wyspy
Archiwa
KONTAKT