W Meksyku Święto Zmarłych obchodzi się zupełnie inaczej niż w naszym kraju. Na cmentarzu zamiast zadumy i smutku odbywa się fiesta, na której bawią się też nieboszczycy. Cukierki, tequila, ustrojone ołtarzyki oraz śmiech to normalny obraz w tym dniu. Meksykanie uważają , że życie jest cudowne a śmierć to wcale nie jest powód, by się smucić. Wszak po drugiej stronie czeka nas lepsze życie, po ukończeniu naszego czasu na Ziemi. Dzień Zmarłych to powód do radości, ponieważ zmarli tego dnia przybywają z powrotem na ziemię, by ucztować z rodziną.
Jak wygląda Święto Zmarłych w Meksyku?
Tego dnia skromne nagrobki ozdabiane są żółtymi kwiatami, ustawia się ołtarzyki, na których leżą ulubione rzeczy zmarłego:
- pamiątki
- jedzenie
- alkohol
Dla byłych Mariachi kwiaty układa się w formie gitary. Kościotrupy są poprzebierane w stroje tradycyjne. Kolorowe korowody płyną ulicami miast na cmentarze. A wieczorem… Spożywa się kolację z umarlakiem. Tak Święto Zmarłych wyglada w gorącym Meksyku.
Ważnym elementem tej tradycji są cukrowe czaszki. Mieszkając niedaleko granicy z Meksykiem, poznałam sporo ich tradycji a także przepisów. Powoli i w naszym kraju ludzie przekonują się do meksykańskiej kuchni. Teraz chcę się podzielić z Wami jednym z nich.
Jako, że Święto Zmarłych zbliża się wielkimi krokami a Halloween jest już 31 października chcę pokazać Wam jak zrobić popularne cukrowe czaszki, które są obowiązkowe w Meksyku podczas uczty w dniu gdy jest Święto Zmarłych. Wyglądają rewelacyjnie i są łatwe w przygotowaniu. Smakują świetnie i na zbliżające się Halloween będą takie słodycze jak znalazł. Straszne i słodkie.
Jak zrobić cukrowe czaszki popularne w Meksyku podczas gdy obchodzimy Święto Zmarłych?
Do zrobienia ich potrzeba:
1/2 białka z jajka
3 szklanki cukru pudru
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
1/2 soku z cytryny
Do dekoracji:
1/2 białka z jajka
2 szklanki cukru pudru
1/2 soku z cytryny
Barwniki spożywcze
Cekiny
Papier ozdobny
W misce umieszczamy białko, wanilię, sok z cytryny i ubijamy do czasu aż składniki się połączą. Powoli dodajemy cukier aż powstanie gładka masa bardzo gęsta. Formujemy ręcznie czaszki i zostawiamy je na ok. 3 godziny by wyschły.
W oddzielnym naczyniu przygotowujemy składniki do dekoracji. Tym razem masa musi być rzadka, ale nie całkiem płynna. Potem rozdzielamy masę do kilku mniejszych naczyń. Dodajemy do każdego po kropli barwnika tak przygotowaną masę wkładamy do rękawa i dekorujemy. Cekiny wykorzystujemy do zrobienia oczu a na papierze wypisujemy imię.
To naprawdę świetna zabawa a na zbliżające się Halloween. Zabawne słodycze robione samodzielnie 😉 Mam nadzieję, że wykorzystacie przepis i razem z latoroślą będziecie działać dziś w kuchni. Meksykański Dia de los Muertos- Święto Zmarłych różni się bardzo od naszego rodzimego święta, ale latynosi mają wyjątkową kulturę i tradycje, które chciałam Wam przybliżyć. Kult życia i śmierci jest blisko powiązany. Jak będziecie mieć kiedykolwiek okazję spędzać w Meksyku wakacje w tym czasie, nie przegapcie tego widowiska. Warto ujrzeć je na własne oczy. Święto Zmarłych to barwny korowód żyjących, którzy celebrują śmierć, bo ona jest częścią życia.
A jakie Wy znacie ciekawie tradycje w Święto Zmarłych?
Dia de Muertos to największe ze wszystkich świąt dla Meksykanów, jeśli jesteście zainteresowani zapraszam na mój kanał tam znajdziecie więcej ? Pozdro!
W moim rodzinnym mieście, na Śląsku, było u nas na cmentarzu dużo grobów cygańskich. Były to groby z kolumnami, daszkami, całe budowle, a na Wszystkich Świętych zbierały się na nich całe cygańskie rodziny z jedzeniem i robiły taki “piknik” 😉 Trochę to podobne do tej meksykańskiej tradycji.
P.S. A tak w ogole to na Śląsku przed cmentarzami zawsze są tego dnia stragany z ciastem i cukierkami 🙂 Nie spotkałam się z tym w innych częściach kraju.
Fakt ja też nie widziałąm w innych częściach kraju czegoś takiego, choć w stolicy można kupić przed cmentarzem tzw. pańską skórkę to jest słodki cukierek bardzo dobry zresztą
Faktycznie podobne
Czytałam o tym już kiedyś, bo nie tylko w Meksyku obchodzi się w ten sposób Święto Zmarłych, ale nasza tradycja jest tak silna, że nie wyobrażam sobie, że można inaczej 😉 BTW rodzinny cmentarz mam w Pabianicach, gdzie pochowany jest m.in. król Cyganów, mają groby obok nas i co roku widzimy jak w inny sposób świętują ten dzień. Kiedy podejdziesz do ich grobu i położysz kwiatka lub znicz, częstują Cię wódką i ciastem.
Wow! W życiu bym nie pomyślała. Może jestem dziwna, ale mi się podobają takie odejścia od schematów, które są w PL 🙂
Co kraj to obyczaj. Nie wyobrarzam sobie tego ale na fotkach wyglada ciekawie
Dokładnie. My mamy inne tradycje oni inne ale warto to zobaczyć na własne oczy
Ciekawe tradycje mają w Meksyku. Naprawdę jedzą na cmentarzu?
Owszem, to cała fiesta na cmentarzu. Jedzą i piją ze zmarłymi. Dla nich to normalne jak dla nas że trzeba zapalić świeczkę
Zgadzam się 🙂 chciałabym być i zobaczyć jak to wygląda na żywo.
Paolina paolina
Widok jest nieprzeciętny korowody barwnych postaci, muzyka i jedzenie istna fiesta. ja nie zapomnę tego widoku do końca życia
Ależ u nas “Dziady” również wiązały się z jedzeniem – po prostu przestaliśmy to praktykować 🙂
Nie przemawiają do mnie te czaszki, ale w sumie każdy ma prawo obchodzić ten dzień tak, jak chce.
M.
W Meksyku jest taka tradycja ja robie te cukierki na Halloween