Dia de los Muertos czyli Święto Zmarłych w Meksyku

W Meksyku Święto Zmarłych obchodzi się zupełnie inaczej niż w naszym kraju. Na cmentarzu zamiast zadumy i smutku odbywa się fiesta, na której bawią się też nieboszczycy. Cukierki, tequila, ustrojone ołtarzyki oraz śmiech to normalny obraz w tym dniu. Meksykanie uważają , że życie jest cudowne a śmierć to wcale nie jest powód, by się smucić. Wszak po drugiej stronie czeka nas lepsze życie, po ukończeniu naszego czasu na Ziemi. Dzień Zmarłych to powód do radości, ponieważ zmarli tego dnia przybywają z powrotem na ziemię, by ucztować z rodziną.

 

Dia de los Muertos  Dzień Zmarłych w Meksyku

 

Jak wygląda Święto Zmarłych w Meksyku?

Tego dnia skromne nagrobki ozdabiane są żółtymi kwiatami, ustawia się ołtarzyki, na których leżą ulubione rzeczy zmarłego:

  • pamiątki
  • jedzenie
  • alkohol

Dla byłych Mariachi  kwiaty układa się w formie gitary. Kościotrupy są poprzebierane w stroje tradycyjne. Kolorowe korowody płyną ulicami miast na cmentarze. A wieczorem…  Spożywa się kolację z umarlakiem. Tak Święto Zmarłych wyglada w gorącym Meksyku.

 

Dia de los Muertos czyli Dzień Zmarłych w Meksyku

 

 

Ważnym elementem tej tradycji są cukrowe czaszki. Mieszkając niedaleko granicy z Meksykiem, poznałam sporo ich tradycji a także przepisów. Powoli i w naszym kraju ludzie przekonują się do meksykańskiej kuchni. Teraz chcę się podzielić z Wami jednym z nich.

Jako, że Święto Zmarłych zbliża się wielkimi krokami a Halloween jest już 31 października chcę pokazać Wam jak zrobić popularne cukrowe czaszki, które są obowiązkowe w Meksyku podczas uczty w dniu gdy jest Święto Zmarłych. Wyglądają rewelacyjnie i są łatwe w przygotowaniu. Smakują świetnie i na zbliżające się Halloween będą takie słodycze jak znalazł. Straszne i słodkie.

 

Dia de los Muertos czyli Dzień Zmarłych w Meksyku

Jak zrobić cukrowe czaszki popularne w Meksyku podczas gdy obchodzimy Święto Zmarłych?

Do zrobienia ich potrzeba:

1/2 białka z jajka
3 szklanki cukru pudru
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
1/2 soku z cytryny

Do dekoracji:

1/2 białka z jajka
2 szklanki cukru pudru
1/2 soku z cytryny
Barwniki spożywcze
Cekiny
Papier ozdobny

W misce umieszczamy białko, wanilię, sok z cytryny i ubijamy do czasu aż składniki się połączą. Powoli dodajemy cukier aż powstanie gładka masa bardzo gęsta. Formujemy ręcznie czaszki i zostawiamy je na ok. 3 godziny by wyschły.

W oddzielnym naczyniu przygotowujemy składniki do dekoracji. Tym razem masa musi być rzadka, ale nie całkiem płynna. Potem rozdzielamy masę do kilku mniejszych naczyń. Dodajemy do każdego po kropli barwnika tak przygotowaną masę wkładamy do rękawa i dekorujemy. Cekiny wykorzystujemy do zrobienia oczu a na papierze wypisujemy imię.

 

Dia de los Muertos czyli Dzień Zmarłych w Meksyku

 

 

To naprawdę świetna zabawa a na zbliżające się Halloween. Zabawne słodycze robione samodzielnie 😉 Mam nadzieję, że wykorzystacie przepis i razem z latoroślą będziecie działać dziś w kuchni. Meksykański Dia de los Muertos- Święto Zmarłych różni się bardzo od naszego rodzimego święta, ale latynosi mają wyjątkową kulturę i tradycje, które chciałam Wam przybliżyć. Kult życia i śmierci jest blisko powiązany. Jak będziecie mieć kiedykolwiek okazję spędzać w Meksyku wakacje w tym czasie, nie przegapcie tego widowiska. Warto ujrzeć je na własne oczy. Święto Zmarłych to barwny korowód żyjących, którzy celebrują śmierć, bo ona jest częścią życia.

 

 

 

Dia de los Muertos czyli Dzień Zmarłych w Meksyku

 

A jakie Wy znacie ciekawie tradycje w Święto Zmarłych?

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

17 komentarzy
  1. Dia de Muertos to największe ze wszystkich świąt dla Meksykanów, jeśli jesteście zainteresowani zapraszam na mój kanał tam znajdziecie więcej ? Pozdro!

  2. W moim rodzinnym mieście, na Śląsku, było u nas na cmentarzu dużo grobów cygańskich. Były to groby z kolumnami, daszkami, całe budowle, a na Wszystkich Świętych zbierały się na nich całe cygańskie rodziny z jedzeniem i robiły taki “piknik” 😉 Trochę to podobne do tej meksykańskiej tradycji.

  3. Czytałam o tym już kiedyś, bo nie tylko w Meksyku obchodzi się w ten sposób Święto Zmarłych, ale nasza tradycja jest tak silna, że nie wyobrażam sobie, że można inaczej 😉 BTW rodzinny cmentarz mam w Pabianicach, gdzie pochowany jest m.in. król Cyganów, mają groby obok nas i co roku widzimy jak w inny sposób świętują ten dzień. Kiedy podejdziesz do ich grobu i położysz kwiatka lub znicz, częstują Cię wódką i ciastem.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Jak zrobić halloweenową dynię
Nowszy wpis: Fanatycy w krucjacie przeciwko dyni
Archiwa
KONTAKT