Kaszel u dziecka – dowiedz się jak go rozpoznać i leczyć

Kaszel to dolegliwość równie częsta jak katar, który równie często się pojawia u dzieci. Rodzic nigdy nie lekceważy kaszlu, ponieważ dobrze wie, że to objaw choroby wskazujący na zakłócenia w pracy układu oddechowego. Najczęstsze przyczyny kaszlu u dziecka to  stan zapalny, odczyn alergiczny lub podrażnienie śluzówki górnych dróg oddechowych takich jak: gardło, krtań, tchawica. Jednak często obawiamy się, że może być przyczyną zapalenia dolnych dróg oddechowych: oskrzeli, oskrzelików, pęcherzyków płucnych. Dzieci przebywają w dużych grupach, dlatego też regularnie “przynoszą do domu” choroby, a najcześciej te przeziębieniowe. Dlatego warto znać skuteczne metody walki z infekcjami górnych dróg oddechowych. W wielu przypadkach każdy rodzic wie, co pomoże jego dziecku. Jak złagodzić objawy dostępnymi lekami bez recepty jak np. syrop na kaszel dla dzieci.

 

 

 

 

Kaszel to jeden z naturalnych odruchów górnych dróg oddechowych. Kaszlemy zazwyczaj  gdy nasz organizm chce pozbyć się czegoś, co zalega w drogach oddechowych i nie pozwala na swobodne oddychanie. Kaszel jest dla nas  znakiem informacyjnym i ostrzegawczym. To dlatego szczególnie w przypadku dzieci nie można go zignorować. Jak więc radzić sobie z kaszlem u dziecka? Co robić i jak reagować, kiedy kaszel trwa zbyt długo?

 

Dlaczego dziecko kaszle?

Kaszel u dziecka jest bardzo dobrze znany, ale i tak zawsze niepokoi każdego  rodzica. Zazwyczaj zwiastuje bowiem kłopoty: chorobę lub alergię. Najczęstszą jego przyczyną jest przeziębienie, czyli infekcja górnych dróg oddechowych. Wtedy obok kaszlu pojawiają się także katar i bardzo często gorączka oraz bóle gardła.  Przez pierwsze 3-4 dni kaszel zazwyczaj jest suchy (inaczej nieproduktywny), męczący i uporczywy. To pierwszy etap infekcji. Wywołuje go drażnienie śluzówki wydzieliną (np. katarem spływającym do gardła) lub wirusami. Po kilku dniach infekcji suche pokasływanie zamienia się w kolejny etap.  Pojawia się kaszel mokry, któremu towarzyszy wykrztuszanie z płuc zielonej, białej lub żółtej wydzieliny, nierzadko zabarwionej krwią. Taki kaszel świadczy już o tym, że choroba trwa.

 

 

Syrop na kaszel dla dzieci – jaki wybrać?

Wybierając syrop na kaszel dla dzieci, przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, jaki charakter ma kaszel u naszego dziecka – suchy czy mokry. Kaszel suchy jak już wcześniej napisałam zazwyczaj występuje jako pierwszy, dopiero po 2-4 dniach przechodzi w kaszel mokry.

Kaszel suchy ma charakter napadowy, uporczywy, męczący i duszący. Tego typu kaszel jest zazwyczaj nazywany bezproduktywnym, ponieważ nie towarzyszy mu odksztuszanie wydzieliny.

Sytuacja zmienia się, gdy kaszel zmienia charakter na mokry wtedy dziecko kaszląc wyksztusza duże duże ilości wydzieliny. W związku z tym syrop na kaszel dla dzieci różnić się będą miedzy sobą w zależności od rodzaju kaszlu, zasady działania i efektów.

Jeśli już wiesz, że kaszel jest suchy i należy go hamować to po taki preparat sięgnij. Natomiast na mokry wybierz syrop na kaszel dla dzieci ułatwiający rozrzedzanie wydzieliny i pomagający ją usunąć z z dróg oddechowych. Koniecznie zwróć uwagę na granice wiekowe od jakich można stosować dany lek. Niestety spora ich ilość dopuszcza widełki wiekowe od przedszkolaka do nastolatka. Dlatego moja lekarka często na mokry kaszel przepisuje nam syrop dobrze mi znany Mucosolvan Mini, ponieważ bardziej odpowiada wiekowo dla mojego syna, może być stosowany już od 1 roku życia, dodatkowo ma truskawkowy smak.

 

 

syrop na kaszel dla dzieci

Pamiętaj – kaszlące dziecko musi dużo pić

T właśnie dzięki dużej ilości płynu wydzielina staje się rzadsza i łatwiej ją  będzie odkrztuszać. Płyny nawilżą śluzówki, przez co kaszel u dziecka będzie mniej męczący. Świetnie sprawdzi się woda niegazowana, herbatki owocowe, a nawet rosół.  Przepis na zdrowy rosół i jego właściwości  znajdziesz  TU Ponieważ suche i ciepłe powietrze nasila kaszel, pamiętaj również o nawilżaniu mieszkania.

 

Co oznacza  kaszel u dziecka?

  • suchy – to początek infekcji, zakrztuszenie albo alergia
  • mokry – zaawansowana infekcja
  • świszczący – astma
  • kaszel szczekający – zapalenie krtani
  • napadowy – alergia, astma, koklusz

 

To powinno  niepokoić Cię przy kaszlu u dziecka!

  • Gwałtowny kaszel połączony z krztuszeniem się, brakiem oddechu – może świadczyć o dostaniu się do dróg oddechowych czegoś nieporządanego np.: kawałek jedzenia, mały przedmiot, zabawka , które trzeba natychmiast usunąć.
  • Kaszel, któremu towarzyszą wymioty, ulewanie, dławienie – może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, który trzeba leczyć.
  • Szczekający, połączony z dusznościami i świstem – może świadczyć o zapaleniu krtani i wymaga podania leków.
  • Suchy, nocny, któremu towarzyszą problemy żołądkowe, bóle brzucha, nerwowość, niedokrwistość – może świadczyć o obecności pasożytów, które trzeba usunąć lekami.

 

Kaszel jest odruchową reakcję organizmu, która ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych ze śluzu i substancji drażniących. Chociaż często wywołuje niepokój wśród nas rodziców,  to tak naprawdę nieprzewlekły, łagodny kaszel łatwo jest pokonać rozsądnie dobranym syropem. Jeżeli więc jesteś w stanie ustalić, jaki rodzaj kaszlu ma twoje dziecko, to przy sprawdzonych środkach, możesz samodzielnie pomóc dziecku.

Jak malec ma tylko katar i wywołany nim kaszel – poczekaj 1–2 dni, zanim udasz się do pediatry. Dzieci w tym wieku mają już silniejsze organizmy i same zwalczają drobne infekcje wirusowe, co dodatkowo wzmacnia ich odporność. Jeżeli po tym czasie objawy nie ustają, a wręcz się nasilają (np. gorączka jest coraz większa), idź z dzieckiem do lekarza. Widocznie organizm nie dał rady pokonać wirusów lub lekka infekcja zamieniła się w silniejszy stan zapalny.

Pamiętaj w  przypadku niemowląt każda choroba wymaga konsultacji z pediatrą. Sygnałem, że dzieje się coś niedobrego, może być suchy kaszel świadczący o początku infekcji, nie zwlekaj tylko udaj się do waszego lekarza po poradę.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

20 komentarzy
  1. Alergia a lekarze każą mi przyjmować leki po których jestem bardzo senny i dzień wygląda przez to okropnie. Na jednym z forum przeczytałem pozytywna opinie na temat syropu konopnego z Rokitnikiem ( rokitnik ma w sobie 20 razy więcej wit C niż cytrusy ) … już wyjaśniam … stres podnosi poziom histaminy, a ta jest zapalnikiem reakcji alergicznych
    -kiedy poziom histaminy rośnie spada poziom witaminy C i odwrotnie kiedy dostarczamy witaminę C spada poziom histaminy przez co rośnie aktywność limfocytów i zmniejszają się reakcje alergiczne … syrop pije miesiąc i zero alergi polecam spróbować

  2. Zawsze mam problem z kaszlem nie potrafię go rozróżnić ale faktycznie często Mucosolvsn i nam przepisuje lekarz.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Pielęgnacja ust latem sprawdź co zrobić, by były kuszące
Nowszy wpis: Przepis na gazpacho - hiszpański chłodnik
Archiwa
KONTAKT