Kupno nieruchomości – sprawdź co powinieneś wiedzieć

Kupno nieruchomosci to jedna z najważniejszych decyzji jaką podejmujemy w naszym życiu. Nikogo to nie dziwi, ponieważ wiąże się to z wieloma czynnikami, przede wszystkim finansowymi. Wiem coś o tym, bo wiele lat zbieraliśmy fundusze na zakup wymarzonego, własnego domu z ogródkiem. Jak więc dokonać dobrego wyboru, by nie żałować swojej decyzji? Sprawdź, koniecznie w dalszej części tekstu.

 

 

kupno nieruchomości

 

Zanim przejdę do aspektu prawnego, który musisz znać przed złożeniem podpisu u notariusza, zacznijmy od pierwszych kroków. Jaki dom chcesz i na jaki Cię stać.

 

Kupno nieruchomości, czyli czego tak naprawdę potrzebuję, a nie co mi się podoba

Prawda jest taka, że mieszkając w bloku marzymy o dużym domu i olbrzymim ogrodzie. Realia jednak są inne, duży dom i działka to spory wydatek, do tego warto zastanowić się czy naprawdę potrzebujemy 250 metrowego domu. Kto to będzie sprzątał? Ale do rzeczy, zawsze uczono mnie, żeby mierzyć siły na zamiary. Zgodnie z ta maksymą szukałam domu w założonej przez nas kwocie jaką chcieliśmy zapłacić. Warto, jeśli posiłkować się będziesz kredytem hipotecznym sprawdzić swoją zdolność kredytową. Jeśli już masz środki na zakup domu i działki, pamiętaj o ważnej rzeczy, zawsze doliczaj do materiałów i usług co najmniej 10 %, by się potem nie zdziwić, że zabraknie Ci na podłogi lub kaloryfery. Zostaw sobie też poduszkę finansową na wypadek fuszerki fachowców. Nie działaj pod wpływem emocji, stwórz listę swoich wymagań i się jej trzymaj!

 

kupno nieruchomości

Nauka cierpliwości

Nic mnie nie nauczyło tak cierpliwości jak szukanie domu na portalach internetowych, agencjach nieruchomości i anonsach w gazetach. Informacji mnóstwo, czasem ich treść jest niedostateczna więc bierzesz telefon i dzwonisz. Tak mija jeden, drugi i kolejny dzień na poszukiwaniach. Gdy już umówisz się na oglądanie jakiejś nieruchomości pamiętaj o kilku rzeczach:

Na co zwrócić uwagę przy kupnie nieruchomości?

  • ostudź własne emocje i nie daj ponieść się pierwszemu wrażeniu – to może osłabić twoją czujność i nie zauważysz pewnych defektów, już kiedyś o tym pisałam
  • przynajmniej raz obejrzyj nieruchomość za dnia – lepiej widać wtedy wszelkie pęknięcia czy nierówności,
  • proponuję obejrzeć dom/ mieszkanie z fachowcem, który szybko znajdzie usterki i niedociągnięcia
  • popatrz też na lokalizacji, zwróć uwagę na dojazd do pracy, szkoły

 

Sprawdź przed zakupem każdy kąt

Nim zaprosisz specjalistę na obejrzenie nieruchomości, wstępnie sam sprawdź wszystkie kąty zanim dojdzie do finalizacji transakcji.

 

Co sprawdzić przed kupnem nieruchomości?

  • sprawdź stan instalacji elektrycznej – włącz wszystkie światła jednocześnie i obserwuj, co będzie się działo z napięciem, jeśli to dom w stanie deweloperskim poproś o rysunek techniczny instalacji
  • sprawdź ciśnienie wody – odkręć maksymalnie wszystkie krany, jeśli jak ja kupujesz dom w stanie deweloperskim dowiedz się gdzie idą wszystkie ciągi wodne
  • zbadaj szczelność okien oraz stan drzwi wejściowych,
  • oceń stan podłóg
  • obejrzyj elementy drewniane w domu w poszukiwaniu śladów insektów.

Kto pyta nie będzie potem żałować

Zawsze pytaj o wszystko co cię interesuje. Nie znasz się na czymś – zapytaj. Pamiętaj jaką sumę musisz zapłacić kupując dom i nie bój się dopytać i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zapytaj o kilka istotnych rzeczy jeśli kupujesz mieszkanie:

  • kiedy przeprowadzane były ostatnie remonty instalacji w budynku,
  • kto jest zarządcą budynku i czy przykłada się do swojej pracy.
  • jeśli to mieszkanie na poddaszu dopytaj kiedy był wymieniany dach

 

 

akt notarialny

Stan prawny, czyli diabeł tkwi w szczegółach

Jak znaleźć numer księgi wieczystej ?

Przede wszystkim musisz przeanalizować księgę wieczystą. Masz pełne prawo zapytać o jej numer właściciela lokalu i bezpłatnie zapoznać się z jej treścią pod adresem: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do . Jeżeli sprzedający nie będzie chciał udostępnić ci numeru księgi swojego mieszkania, to najprawdopodobniej przyszła pora, by odwrócić się na pięcie i wiać!

Muszę tu nadmienić, że nie wszystkie nieruchomości posiadają księgę wieczystą. Tak jest w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W takiej sytuacji po wszystkie dokumenty potwierdzające właścicielstwo lub zaległości trzeba zgłosić się do spółdzielni.

Kto jest właścicielem lokalu?

Wszystkie potrzebne ci informacje znajdziesz w dziale II księgi wieczystej. To właśnie tam wpisany jest właściciel nieruchomości. Niestety, księgi wieczyste nie zawsze są aktualne. Często zdarza się ,że  w przypadku spadków jest brak ujęcia w księdze wieczystej nowych właścicieli. Pamiętaj, że na sprzedaż zawsze muszą wyrazić zgodę wszystkie osoby wymienione w dziale II księgi wieczystej… oraz w dziale III, ale o tym za chwilę.

Ogłoszenie swoje, ale księga wieczysta to niemal świętość

W dziale I-O, w którym znajdziesz informacje o tym, co dokładnie sprzedający zamierza zbyć. Sprawdź poprawność adresu, powierzchni, ilości pomieszczeń oraz ich funkcji, a także przeznaczenia samego lokalu. Jeżeli znajdziesz tam zapis: “lokal mieszkalny”, możesz spać spokojnie. Ogłoszenia mają to do siebie, że są pięknie napisane, ale nie zawsze prawdziwe. Dlatego zawsze sprawdzaj księgę wieczystą.

 Dział III księgi wieczystej, czyli niechciany lokator

To właśnie tutaj znajduje się owiany złą sławą zapis – służebność osobista – nazywany również dożywociem. Oznacza on mniej więcej tyle, że możemy kupić nieruchomość z lokatorem, którego nie będziemy mogli z niej usunąć. Osoba wpisana w dziale III również musi wyrazić zgodę na sprzedaż. W przeciwnym razie, mimo zmiany właściciela mieszkania, będzie ona dalej w pełni uprawniona do zajmowania nieruchomości. Niestety, umowa dożywocia nie musi być ujawniona w Księdze Wieczystej. Warto zabezpieczyć się w takim przypadku oświadczeniem sprzedającego o tym, że mieszkanie nie jest obciążone prawami osób trzecich. Jak widzisz kupno nieruchomości to maraton a nie sprint.

Jeśli nie chcesz spłacać czyjegoś kredytu zapoznaj się z działem IV Księgi Wieczystej

W dziale czwartym księgi wieczystej znajdziesz informacje o hipotekach i zadłużeniach związanych z domem/mieszkaniem, a więc wszystkich zobowiązaniach na niej ciążących ( długi powiązane są z nieruchomością, a nie jej właścicielem). Pamiętaj, aby w momencie umowy końcowej, widniały w tym miejscu słowa: “brak wpisów”.

 

Kupno nieruchomości to satysfakcja i inwestycja na lata

Gdy już przejdziesz przez wszystkie meandry prawne, tysiące ogłoszeń na portalach i kupisz wymarzony dom, poznasz najwspanialsze uczucie jakie może mieć człowiek. Satysfakcja. Tak, to słowo najlepiej oddaje to co czułam po złożeniu podpisu u notariusza. Satysfakcja, że się nie poddaliśmy szukając domu. Satysfakcja, że udało nam się kupić nieruchomość za ustalona kwotę. Satysfakcja, że mam dom, który jest moją enklawą. Mam nadzieję, że czytając ten tekst pomogę Ci choć trochę w przejściu tych wszystkich etapów i życzę zakupu wymarzonego domu/ mieszkania.

 

kupno nieruchomości

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Oczyszczanie wodorowe - sposób na idealną cerę
Nowszy wpis: Tego nie może zabraknąć w wyprawce dla dziecka
Archiwa
KONTAKT