Ogrzewanie domu – jakie źródło ciepła wybrać

Decyzja odnośnie wyboru źródła ciepła powinna być starannie przemyślana. Jest podejmowana na wiele lat i zaważy nie tylko na naszym komforcie, ale i domowym budżecie. Dlatego warto ocenić różne rozwiązania pod kątem wygody, kosztów instalacji oraz eksploatacji.

 

ogrzewanie domu

 

Dostępność i wpływ na środowisko

Coraz większe znaczenie przy podejmowaniu decyzji ma również wpływ na środowisko i dostępność paliwa. To ostatnie staje się istotne zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie i rodzi pytanie czy tak popularny dotąd ekogroszek workowany wciąż jest wart zainteresowania.

Wzrost cen

Jest się nad czym zastanawiać zwłaszcza teraz gdy mamy lawinowy wzrost cen energii elektrycznej, gazu, ale również pelletu czy ekogroszku. W artykule omówimy najpopularniejsze źródła ciepła, by ułatwić podjęcie decyzji.

Czym Polacy ogrzewają swoje domy

Przez ostatnie lata na rynku paliw dominował węgiel workowany i drewno oraz ich pochodne czyli ekogroszek czy pellet. Takie rozwiązania wybierało aż 45% właścicieli gospodarstw domowych.

Zmiany ostatnich lat

W ciągu ostatnich dwóch lat widać było również wyraźne zwiększenie zainteresowania gazem ziemnym. Osiągał on największe przyrosty ze wszystkich paliw, stając się poważną konkurencją dla ekogroszku czy pelletu.

Systematycznie zwiększało się również wykorzystanie energii odnawialnej. Tylko w 2020 roku, w polskich domach, zamontowano ponad pół miliona pomp ciepła, co pokazuje, że ekologia ma dla nas ogromne znaczenie.

Cena – kluczowy element przy wyborze

Oczywiście wciąż kluczowym kryterium dla większości konsumentów pozostaje cena. Ogrzewanie jest najkosztowniejszą inwestycją na etapie budowania domu, ale także późniejszej eksploatacji.

Na rynku dostępnych jest tak wiele rozwiązań, że trudno je wszystkie opisać. Systemy grzewcze są różnorodne, tak jak różni są właściciele domów i ich oczekiwania.

Sprawdźmy zatem, które dostępne na rynku rozwiązania są warte uwagi i kto będzie zadowolony z ogrzewania gazem, kto powinien wybrać węgiel, a kto pompy ciepła.

Węgiel lub ekogroszek workowany

Mimo zapowiadanego odchodzenia od węgla, wciąż jest on jednym z głównych źródeł ciepła w naszym kraju i prawdopodobnie będzie tak jeszcze jakiś czas.

Zmiana cen surowca

Zgodnie z rządowymi deklaracjami wydobycie w polskich kopalniach będzie realizowane jeszcze do końca 2049 roku. Jest to więc opcja wciąż godna zainteresowania. Do tej pory ekogroszek był wybierany głównie ze względu na atrakcyjną cenę.

Jeszcze kilka miesięcy temu tona dobrej jakości ekogroszku kosztowała 1200 zł. Wysoka inflacja i wojna na Ukrainie spowodowały duży wzrost cen węgla i ekogroszku, za który obecnie trzeba zapłacić już około 2300 zł. Wciąż jednak ekogroszek wygląda cenowo atrakcyjnie na tle innych źródeł ciepła.

Dostępność węgla

Obecnie problemem może być również dostępność. Większość węgla i ekogroszku importowaliśmy z Rosji, dokładnie z Syberii. Po inwazji na Ukrainę i nałożeniu embarga, ten kierunek pozyskiwania paliwa wydaje się zamknięty. Działania rządu skupiają się teraz na poszukiwaniu alternatywnych dostaw oraz zwiększeniu wydobycia w polskich kopalniach.

Ekogroszek, jak sama nazwa wskazuje, jest paliwem bardziej ekologicznym – ma znacznie czystszy skład i lepsze parametry niż węgiel kamienny. Decydując się na ten rodzaj opału warto wybierać wyłącznie najwyższej jakości opał. Oferuje on bowiem nie tylko czysty skład, ale również wysoką kaloryczność, dzięki czemu emituje mniejsze ilości szkodliwych substancji.

Warto wybierać ekogroszek workowany, ponieważ jest znacznie łatwiejszy w obsłudze niż ten sprzedawany luzem. Więcej o tym dlaczego ekogroszek w workach jest lepszy, przeczytasz na blogu składu węglowego Grzeje Mnie To, oferującego węgiel workowany.

Gaz – niespełnione nadzieje na tani zamiennik węgla

W gazie pokładaliśmy do niedawna ogromne nadzieje. Miał on być paliwem przejściowym, w procesie odchodzenia od węgla jako materiału opałowego.

Wzrost zainteresowania i ograniczenie dostaw

Wyraźnie widać było ogromny wzrost zainteresowania gazem ziemnym. Niestety, wzrastający błyskawicznie popyt zbiegł się w czasie z ograniczeniem dostaw, co sprawiło, że ceny gazu mocno poszybowały w górę.

Jak łatwo przewidzieć, wojna na Ukrainie jeszcze pogorszyła i tak duże problemy z dostępnością gazu. Prognozy dotyczące cen również są mało optymistyczne. Mimo to ogrzewanie domu gazem wciąż jest warte zainteresowania.

Komfort i wydajność użytkowania gazu

Jego niewątpliwą zaletą jest duży komfort użytkowania i wysoka wydajność. Kondensacyjne kotły gazowe osiągają sprawność sięgającą nawet 110%. Są praktycznie bezobsługowe, można umieścić je w dowolnym pomieszczeniu, np. w korytarzu bądź łazience, dlatego to dobry wybór dla osób, które nie mają oddzielnej kotłowni.

Przy ogrzewaniu domu gazem nie ma problemu z usuwaniem popiołu i czyszczeniem pieca. Warto natomiast mieć świadomość, że gaz, podobnie jak węgiel, jest paliwem kopalnym. Jego złoża nie są odnawialne i kurczą się w szybkim tempie, co przy rosnącym popycie naturalnie rodzi pytania o dostępność.

Według różnych źródeł może wystarczyć jeszcze na około 50 lat. Gaz jest trudny do wydobycia i nie jest tak przyjazny środowisku jak mogłoby się wydawać.

Pellet – tanie i ekologiczne paliwo

Biomasa jest uznawana za drugie, po energii słonecznej, najlepsze źródło ciepła. W Polsce najpopularniejszym rodzajem biomasy jest pellet drzewny. Idealnie wpisuje się w proekologiczne trendy.

Jest produkowany ze zrębek i pozostałości z tartaków czy zakładów stolarskich. Pali się czysto, a przy tym wydziela przyjemny aromat drewna. Dzięki masowemu użyciu pelletu jako źródła ciepła, udało się rozwiązać problem smogu w wielu europejskich krajach.

Coraz częściej pojawiają się opinie, że pellet przewyższa zaletami nawet tak ekologiczne rozwiązania jak pompy ciepła, które zasilane są prądem. W kontekście rosnących cen energii elektrycznej warto wziąć to pod uwagę.

Cena pelletu

Ceny pelletu również poszybowały w górę – co jest efektem inflacji i ogólnej podwyżki cen. Obecnie za tonę dobrej jakości pelletu trzeba zapłacić około 2200 zł.

Cenowo pellet zrównuje się praktycznie z ekogroszkiem. Warto jednak pamiętać, że pellet ma nieco niższą kaloryczność, przez co jego zużycie będzie większe.

Pompy ciepła – ekologiczne, ale kosztowne

Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Są nie tylko praktycznie bezobsługowe, ale również ekologiczne. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp ciepła.

W zależności od źródła z którego pobierają energię możemy wyróżnić pompy gruntowe i powietrzne. Wykorzystują one naturalną energię, z powietrza bądź z ziemi, która jest energią odnawialną.

Koszty użytkowania i fotowoltaika

Warto jednak wiedzieć, że pompy zasilane są energią elektryczną. W kontekście rosnących stale podwyżek cen prądu warto uwzględnić to w kosztach późniejszej eksploatacji. Na pewno wartym rozważenia rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, co pozwoliłoby zminimalizować koszty.

To jednak wymaga sporych nakładów finansowych na etapie inwestycji. Pompy ciepła są świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących nowoczesnych i przyszłościowych rozwiązań, ale ze względu na wysokie koszty wciąż nie są dostępne dla wszystkich. Pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższym czasie się to zmieni.

Jakie źródło ciepła wybrać?

Omówione rozwiązania to tylko niektóre z ogólnodostępnych opcji. Wybierając źródło ciepła warto zadać sobie pytanie na czym najbardziej nam zależy i dopasować wybór do własnych oczekiwań. Zdecydowanie w temacie ogrzewania zmierzamy w stronę wykorzystania energii odnawialnej. Trzeba jednak liczyć się z dość dużymi kosztami na etapie inwestycji, które jednak można redukować korzystając z rządowych programów dofinansowań do termomodernizacji domów.

Bardzo ekologicznym, a przy tym znacznie tańszym rozwiązaniem będzie pellet. Ogrzewanie domu tym paliwem wciąż wychodzi korzystanie finansowo, pellet jest też stosunkowo łatwo dostępny i wygodny w użytkowaniu. Nie warto też skreślać od razu ekogroszku, tylko dlatego, że jest produkowany z węgla. Wybierając dobrej jakości ekogroszek workowany mamy gwarancję zachowania kluczowych parametrów, które wpływają na czystość spalania. Węgiel wciąż jest i będzie wydobywany i przez najbliższe 20-30 lat nie grozi nam odejście od tego paliwa.

 

 

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

2 komentarze
  1. Ja mam piec na ekogroszek i sobie chwale taz w tygodniu ładuje pojemnik i zapominam. Fakt ze czasem trzeba piec czyścić ale moje ogrzewanie jest tańsze niż to gazowe

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Co warto zabrać na wakacje z niemowlakiem?
Nowszy wpis: Lwia zmarszczka - jak się jej pozbyć?
Archiwa
KONTAKT