Co łączy Nikodema Dyzmę, Józefa Chełmońskiego i Pana Tadeusza? Kawa i pałac w Radziejowicach

Piękne miejsce dające wytchnienie i możliwość obcowania ze sztuką. Pałac w Radziejowicach jest otoczony cudownym parkiem idealnie wkomponowanym w otoczenie. Pośród zieleni znajdziemy tu uroczy pałacyk, dwór i zameczek, szwajcarską willę, kuźnię oraz Arkę Noego. To tu kręcono słynny filmy : “Kariera Nikodema Dyzmy”, a także “Znachor” i “Pana Tadeusza”. Jednak najbardziej Pałac w Radziejowicach znany jest z największej wystawy dzieł Józefa Chełmońskiego.

 

Pałac w Radziejowicach

 

Radziejowice to niewielka miejscowość w południowo-zachodniej części Mazowsza, otoczona malowniczymi terenami dawnej Puszczy Jaktorowskiej, nad uroczą rzeczką Pisią Gągoliną. Walory krajobrazowe i obronne sprawiły, że w wieku XV zbudowano tu reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich, która w późniejszych czasach przyciągała elitę polityczną, artystyczną i intelektualną naszego kraju.

 

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach – ukryty skarb pod Warszawą

Burzliwe dzieje taj cudownej rezydencji, niczym w soczewce, skupiają skomplikowaną historię Polski. Pierwszym znanym właścicielem Radziejowic był Andrzej protoplasta rodu Radziejowskich.  Mówiono, że pałac może pomieścić 1000 gości, często to stwierdzenie sprawdzał  Stanisław Radziejowski, który non stop organizował huczne uroczystości, na których bywał sam król Zygmunt III Waza. Także Jan III Sobieski lubił odwiedzać Pałac w Radziejowicach. Kolejnym z rodu Radziejowskich, który przyczynił się do rozbudowy majątku był prymas Michał Radziejowski. Dzisiejszy kształt Pałacu jest jego zasługą. To on także powiększył Pałac Prymasowski  oraz dzisiejszy Pałac Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

 

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

 

Na początku XIX w. na zlecenie Anny z Ossolińskich i Kazimierza Krasińskiego budowli nadano cechy klasycystyczne. Kierujący pracami Jakub Kubicki, architekt Stanisława Augusta Poniatowskiego, dobudował galerię łączącą pałac ze smukłym, neogotyckim zameczkiem, wzniesionym na miejscu dawnego dworu obronnego z XV w. W zewnętrzne ściany zameczku wmurowano detale ze starszych budowli. Formy nadane przez Kubickiego są dostrzegalne do dziś we wnętrzu, a fasada Pałacu jest niemal identyczna z tą z XIX wieku. Wtedy też wokół rezydencji powstał park w stylu angielskim o swobodnym układzie oraz wybudowano Domek Modrzewiowy jako pomieszczanie dla administratora majątku. Przez 130 lat majątek należał do rodziny Krasińskich, która sukcesywnie go doskonaliła.

 

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

Pałac o artystycznej duszy

Ambicją rodziny Krasińskich było stworzenie w Radziejowicach intelektualnego i kulturalnego salonu Warszawy. Stałymi bywalcami byli m.in.: Narcyza Żmichowska, Wiktor Gomulicki, Wojciech i Juliusz Kossakowie, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, Henryk Sienkiewicz oraz wspomniany już wcześniej Józef Chełmoński. Piękny Pałac w Radziejowicach był niejednokrotnie natchnieniem artystów, którzy tu bywali. Na płótnach Chełmońskiego możemy podziwiać cudne krajobrazy jakie rozpościerały się wokół majątku. Henryk Sienkiewicz w tym niezwykłym miejscu obmyślał kolejne sceny “Krzyżaków”. A ja przechadzając się z synem podziwiałam piękny park w stylu angielskim i piłam pyszną kawę w pałacowej restauracji.

 

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

 

Muzy nadal krążą po tym wspaniałym pałacu, nadal można spotkać tam wielu artystów, którzy przyjeżdżają tu zregenerować siły. My spotkaliśmy kilka osobistości ze świata filmu podczas naszego pobytu. Warto przyjechać tu na weekend (od maja do końca września w godz.10.00-17.00) – stylowe wnętrza są udostępniane do zwiedzania. Zachowało się tu wiele cennych pamiątek przeszłości. W Sali Malinowej zachwycają delikatne tapety z jedwabiu, a w Sali Porcelanowej pyszni się komplet XVIII-wiecznej miśnieńskiej porcelany. Bogatą kolekcję obrazów tworzą dzieła najbardziej znanych XIX-wiecznych malarzy polskich. Pałac w Radziejowicach chlubi się posiadaniem największej w kraju kolekcji płócien Józefa Chełmońskiego. Latem w sali koncertowej często rozbrzmiewają dźwięki muzyki poważnej podczas Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa.

 

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

Największa w Polsce monograficzna wystawa obrazów Józefa Chełmońskiego

Pałac w Radziejowicach, to przede wszystkim największa w Polsce monograficzna wystawa obrazów Józefa Chełmońskiego. W cudownych wnętrzach możemy podziwiać płótna mistrza oraz fotografie z nim związane. Kolekcja powstała dzięki darczyńcom oraz osobom prywatnym, które udostępniły swoje obrazy zwiedzającym. Niestety w związku z tym, że niektórzy właściciele płócien mistrza  nie życzą sobie publikowania zdjęć obrazów, jest zakaz fotografowania w pałacu.

 

Pałac w Radziejowicach

 

Podczas naszego zwiedzania byliśmy sami i dzięki temu nasz przewodnik opowiadał nam o życiu oraz obrazach z takim zaangażowaniem jakiego dawno nie spotkałam. Mój syn był zachwycony widokiem koni na kilku obrazach, a nasz przewodnik świetnie skierował rozmowę o malarstwie właśnie na te tory. To była niezapomniana wyprawa w przeszłość. Jeśli będziecie w okolicy koniecznie odwiedźcie to miejsce. Wszystkie informacje znajdziecie TU  Podpowiem Wam, że dzieci do lat siedmiu zwiedzają to miejsce bezpłatnie.

 

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

Odnaleźć natchnienie w parku

Znani i mniej znani artyści chętnie poszukują natchnienia spacerując alejkami w otaczającym pałac parku. Spiętrzone wody Pisi Gągoliny tworzą urokliwe stawy, wokół których zielenią się dorodne lipy, wiązy i modrzewie. Przed wejściem do pałacu rośnie pomnikowy miłorząb dwuklapowy. Do zespołu pałacowego należą również zabytkowe stajnie, wozownie i młyn wodny. Między drzewami po drugiej stronie drogi kryje się piękny modrzewiowy dwór z końca XVIII wieku, który zrobił na nas wrażenie. Przechadzając się po tym niezwykłym miejscu natknęliśmy się na Arkę Noego. To niezwykła rzeźba – instalacja Józefa Wilkonia, która przypadła do gustu mojemu synowi. Jest niezwykła i warta zobaczenia. Jeśli macie ochotę poszukać natchnienia lub lubicie twórczość Chełmońskiego, albo chcecie zobaczyć w realu pałacowe wnętrza w jakich kręcone były sceny ze słynnych filmów lub aktualnej produkcji TVN-u “Projekt Lady” to jedźcie do Radziejowic.

 

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

10 komentarzy
  1. Zacna relacja Izabela i piękne zdjęcia. Faktycznie Pałac to bardzo urokliwe miejsce i jedna z perełek Mazowsza. Jeśli będziesz miała okazję znów spacerować po radziejowickim parku, wpadnij na kawę do naszej hotelowej restauracji Five Colours. To tylko kilka minut od Pałacu. Przesyłamy serdeczności z Radziejowic!

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Prezent na Dzień Dziecka - spraw maluchowi radość!
Nowszy wpis: Przedłużanie rzęs – wszystko, co musisz wiedzieć
Archiwa
KONTAKT