Węgrzy mają swój Balaton, warszawiacy natomiast Zalew Zegrzyński. Gdy tylko dni robią się dłuższe i cieplejsze szukamy okazji, by odpocząć w promieniach słońca, najlepiej nad brzegiem wody. Zalew Zegrzyński ze względu na bliskość stolicy jest bardzo często celem weekendowych wypadów za miasto. Nie dziwi mnie to szczególnie, ponieważ jest to największy zbiornik wodny w okolicy Warszawy. Wystarczy 30-60 minut, by dojechać na miejsce i cieszyć się urokami wodnych atrakcji. Jeśli więc nie wyjeżdżasz na dłuższy urlop, to polecam wypad za miasto nad Zegrze. Pozwoli Ci to odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku, naładujesz baterie, wypoczniesz i ciekawie spędzisz czas.
Lato się zaczęło, ciepłych dni będzie coraz więcej. A jak je najlepiej wykorzystać, jeśli nie nad wodą? Dla wszystkich tych, którzy nie mogą pojechać nad morze lub Mazury Zalew Zegrzyński jest idealnym rozwiązaniem. Mieszkańcy stolicy i okolic upodobali sobie to miejsce nie bez powodu. To jedno z ciekawszych miejsc w województwie mazowieckim. Czysta woda, ładne plaże, bliskość lasu, sporo ośrodków wypoczynkowych i mnóstwo atrakcji. Czego chcieć więcej?
Zalew Zegrzyński – nasz rodzimy Balaton
Kto choć raz był na Węgrzech zna Balaton- to najsłynniejsze i największe jezioro w Europie. Kolor wody w tym jeziorze jest turkusowy, a miłośnicy sportów wodnych mają tam raj. Jezioro Zegrzyńskie nie ma tak imponujących rozmiarów, a kolor wody raczej wchodzi w granat, ale jest czyste i zachwyca spokojem. Jest idealne na żeglarskie eskapady, musze tu dodać ciekawostkę: Zalew Zegrzyński jest większy od takich jezior jak Wigry czy Niegocin i dzięki temu stanowi prawdziwy raj dla wodniaków. W weekendy jest oblegane, a w tygodniu życie płynie tu leniwie. Znajdziemy tu porty, w których trudno o miejsce i takie, gdzie możemy zacumować w każdej chwili, a postój nic nie kosztuje! Porty przykuwają uwagę zacumowanymi w nich jachtami, bywają gwarne oraz te ciche i spokojne. Niektóre są nowe i zmodernizowane, ale znajdziemy też te zaniedbane, które pamietają jeszcze czasy zaraz po powstaniu Jeziora Zegrzyńskiego.
Jak powstał Zalew Zegrzyński
Jezioro Zegrzyńskie zwane też Zalewem Zegrzyńskim to sztuczny akwen. Zbiornik powstał w 1963 roku w wyniku spiętrzenia rzeki Narew przez zaporę w miejscowości Dębe. Powstały zbiornik wodny to w dużej mierze dawne koryto rzeki. Do Zalewu wpadają oprócz Narwi dwie inne rzeki: Bug i Rządza. Ich delty tworzą szerokie rozlewiska, które są niezwykle malownicze.
Zalew Zegrzyński atrakcje
Największą atrakcją jest oczywiście sam Zalew Zegrzyński. Jeśli jednak komuś to nie wystarcza znajdzie tu bez trudu wiele innych atrakcji, by spędzić ciekawie czas.
Dzika plaża w Nieporęcie
Plaża jest z nazwy tylko dzika, tak naprawdę to strzeżone kąpielisko, które jest niewątpliwie jedna z większych atrakcji. Przestronna i szeroka, ma drewniane molo, plac zabaw, siłownię na świeżym powietrzu, wszędzie są ścieżki spacerowe i rowerowe. W pobliżu są boiska, restauracje i miejsca noclegowe. Znajdziemy tu prysznice, sanitariaty, wypożyczalnie kajaków, rowerów wodnych, skuterów. Sporo osób przyjeżdża tu na windsurfing.
Dynioland w Wieliszewie
To idealne miejsce na rodzinne wycieczki i pikniki. W weekendy indywidualni turyści odwiedzając to miejsce mogą zobaczyć mini zoo. Kaczki, kozy, króliki nie tylko żywe, ale też w wersji słomianej. Atrakcją jest słomiany labirynt, można podejrzeć uprawy roślin i dyń z których słynie to miejsce. Jesienią to one tu królują. Pomalowane, rzeźbione, duże i małe zawsze piękne. Znajdziemy tu też strzelnicę łucznicza i boisko do badmintona.
Port Nieporęt-Pilawa
To niestrzeżone kąpielisko jest niezwykle popularne, ponieważ znajdziemy tu park linowy. Wypożyczalnię kajaków i łódek, a także szkółkę windsurfingu. Do tego plaża, las i woda i mamy udany weekend.
Dworek Szaniawskich
Nad zalewem można obejrzeć ruiny dworku z pierwszej połowy XIX w. Znajdziemy tam rownież pozostałości zabudowań gospodarczych i młyna parowego, który prawie 200 lat temu był jednym z najnowocześniejszych i największych w Europie. W dworku w 1886 r. urodził się pisarz i dramaturg Jerzy Szaniawski. Aktualnie dworek to ruina, ale nieopodal znajdziemy malowniczy wąwóz który nosi nazwę Szaniewskiego. Jest to obecnie rezerwat przyrody, idąc nim dojdziemy do portu.
Plaża Miejska w Serocku
Ta plaża skradła serce mojego syna. Jest ładnie położona i ma wiele atrakcji, jedna z nich jest wodny plac zabaw. Dzieciaki nie chcą z niego wychodzić co wcale mnie nie dziwi. Znajdziemy tam też pływający pomost, można wybrać się na wycieczkę łodzią lub tramwajem wodnym. My mieliśmy okazje wybrać się rok temu w taki rejs jak ze słynnego filmu Marka Piwowskiego “Rejs”. Wokół plaży działają bary i tawerna. Z warszawskiej przystani przy Podzamczu można tu dopłynąć statkiem.
Promenada w Białobrzegach
Propozycje Centrum Konferencyjno-Rozrywkowego Promenada adresowane jest nie tylko do firm, ale też do osób, które chcą aktywnie spędzić wolny czas oraz rodzin z dziećmi. Ładna plaża zachęca do relaksu, a boiska do aktywnego wypoczynku. Można się tu spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, kitesurfingu czy wypożyczyć skuter wodny, katamaran, rower wodny lub żaglówkę. Na plaży są parasole i bar, nieco dalej plac zabaw, schowane w lesie hamaki, leżaki i siedziska. Zalew Zegrzyński można obejrzeć z góry, lecąc ze spadochronem na linie ciągniętej przez motorówkę. Znajdziemy tu bary i restauracje, np. Country Saloon rodem z Dzikiego Zachodu.
Odpoczęłabym sobie w takim miejscu…obawiam się jednak, że nie tylko ja bym tak chciała i jak znam swoje szczęście to trafiłabym na dzikie tłumy.
Potwierdzam plaża w Serocku jest najlepsza
Nie miałam pojęcia że tam jest tak pięknie i tyle atrakcji