Wdech i wydech… nauka prawidłowego oddychania, gra logopedyczna wspomagająca ćwiczenia oddechowe

Oddychanie to czynność naturalna dla człowieka.  Wdech i wydech, przecież to proste, a jednak nie do końca masz rację.  By mówić, najpierw trzeba nauczyć się prawidłowo oddychać. Ćwiczenia oddechowe wspomagają prawidłowy rozwój i mowę malucha. W trakcie mówienia oddychamy ustami. Wdech jest szybki i krótki, natomiast wydech zdecydowanie dłuższy i wolniejszy. Mówiąc staramy się nabrać odpowiednią ilość powietrza, by wypowiedzieć zdanie. Jak sami widzicie nauka prawidłowego oddychania jest niezwykle istotna w rozwoju mowy u dzieci. Wdech i wydech to gra logopedyczna, która wspomaga ćwiczenia oddechowe.

 

Wdech i wydech... nauka prawidłowego oddychania, gra logopedyczna

 

Dzieci, które oddychają nieprawidłowo często mówią na wdechu lub bezdechu. Bardzo często zdarza się, że brakuje im powietrza by dokończyć artykulację wyrazu, sylaby a nawet ostatnich głosek. Dzieci z problemem jąkania mają często tzw. płytki obojczykowy oddech. Obserwujemy też tzw. “uciekanie powietrza”, ma ono miejsce gdy dziecko wymawiając słowa głośno nabiera powietrza lub wypuszcza je podczas wydechu. Taki typ oddechu często występuje też u dzieci z alergią i astmą, co potwierdzam obserwując moje dziecko, które zmaga się z tymi problemami.

Wdech i wydech... nauka prawidłowego oddychania, gra logopedyczna

Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe mają za zadanie zwiększenia pojemności płuc i pogłębienia oddechu. Dodatkowo wydłużenie samego oddechu oraz pobudzenie do pracy przepony. Krótko mówiąc ćwiczenia oddechowe mają w głównej mierze służyć do wyrobienia nawyku właściwego oddechy dla prawidłowego rozwoju mowy.

Podstawowe ćwiczenia oddechowe:

  • Wdech przez nos wydech ustami
  • Unoszenie rąk w górę podczas wdechu i opuszczanie rąk podczas wydechu
  • Wydychając powietrze wymawiać “S”
  • Zdmuchiwane kartki papieru z gładkiej powierzchni
  • Zdmuchiwanie karteczek z powierzchni chropowatej
  • Dmuchanie przez słomkę
  • Dmuchanie na wiatraczek
  • Dmuchanie przez rurkę do szklanki z wodą
  • Puszczanie baniek mydlanych
  • Dmuchanie baloników
  • Granie na trąbce, harmonijce, gwizdku
  • Wymawianie na wydechu samogłosek
  • Poruszanie przedmiotów poprzez dmuchanie na nie

Wszystkie te ćwiczenie wspomagają rozwój mowy dziecka. Pomagają w dotlenieniu organizmu malucha. Zdecydowanie przyczyniają się do poprawy pracy mięśni żuchwy, a co za tym idzie poprawiają odruch żucia. Zabawa w oddychanie szybko może się znudzić. Chyba, że damy dziecku trąbkę lub gwizdek, ale jak długo wytrzyma dorosły człowiek w hałasie jaki nam zapewni maluch? Otóż, to… zobaczyłaś właśnie siebie z zatkanymi uszami i wściekłością w oczach. Wiem, jak to jest i znalazłam świetną alternatywę. Gra Wdech i wydech, którą poznałam na targach skradła moje serce i nie tylko moje. Aktualnie Franek nie ociąga się gdy chcę z nim wykonać ćwiczenia oddechowe. Sam przynosi grę i bawimy się w wyścigi. Ta gra składa się z pięciu plansz, które są dwustronne. Jedna to ulica, to faworyt Franka, bawimy się w wyścig. Małe kostki siłą jego podmuchu muszą jak najszybciej dotrzeć do mety. Zadanie jest trudne, ponieważ nie mogą wypaść z toru. Gdy odwrócimy plansze, można bawić się w podobny sposób w statki, które płyną rwącą rzeką. Który szybciej dobije do końca? Dmuchanie po torze świetnie wpływa na wyrobienie u dziecka prawidłowego toru oddechowego. Uczy panowania nad wydechem. Dla astmatyka to świetna metoda by pogłębić oddech. Grę Wdech i wydech firmy Marko kupicie TU . 

 

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Wdech i wydech... nauka prawidłowego oddychania, gra logopedyczna wspomagająca ćwiczenia oddechowe

 

 

Ćwiczenia oddechowe są istotne w rozwoju mowy u każdego z nas. Ta gra urozmaiciła nasze dotychczasowe ćwiczenia w tym zakresie. Wprowadziła dodatkowy element zabawy i aktywności mojego dziecka. Już nie muszę go namawiać na dmuchanie papierków, bo ma teraz kolorową grę, która zachęca do ćwiczeń jamy ustnej. To właśnie  mięśnie ust są ściśle powiązane z prawidłową artykulacją. Takie ćwiczenia oddechu są atrakcyjne dla malucha. A ja cieszę się, że wspomagają jego umiejętności motoryczne oraz pomagają w rozwijaniu jego mowy. Dodatkowo pozwalają dotlenić organizm i rozładować emocje. Głębokie oddechy pomiędzy wydechami pomagają w uspokojeniu mojego energicznego dziecka. Tę grę polecamy wszystkim z całego serca.

 

 

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

35 komentarzy
  1. Ćwiczymy również! Nieustannie:) Co raz staram się Oliśkowi wymyśleć coś nowego! Pierwszy raz widzę taką grę i powiem szczerze, że jestem zachwycona!

    Pozdrawiamy:))

  2. Jak tylko moje dziecko zacznie się interesować czymś inny niż wyścigami samochodowymi, muszę zacząć z nim własnie takie gry rozbić, bo nie mówi r tylko j 🙁

  3. Moje Maluchy już mówią bez problemu, ale zabawa świetna – może i my kiedyś skusimy się na “oddechowe zabawy” 🙂 Fajny post.

  4. Znam te ćwiczenia bo przerabiałam je z synem szkoda, że gry nie mieliśmy 😉 Fajna, podoba mi się i myślę, że mogła by się spodobać moim dzieciom.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Prezenty wielkanocne - kupować czy nie?
Nowszy wpis: Mam szczęście...
Archiwa
KONTAKT