Czas najcenniejsza waluta dla twojego dziecka

Czas to coś niezwykle cennego, każdy z nas ma jego ograniczoną ilość. Czy czas może być walutą? W pewnym sensie tak, bo jest najcenniejszym podarunkiem jaki możesz dać dziecku. Nie da się go kupić, to wartość o której decydujemy my sami. Jest darem jaki każdy człowiek ten mały i dorosły docenia najbardziej. Dlaczego? Czasu się nie cofnie, on płynie nieubłaganie, a my zamiast pędzić możemy zwolnić i podarować chwilę dziecku. Nie da się kupić miłości zabawkami, jeśli nie będziemy z naszymi dziećmi one na starość też nie będą z nami.

Bezcenny czas w dzieciństwie

Dzieciństwo to najpiękniejszy okres w życiu każdego człowieka, to okres najważniejszych przemian w życiu każdego z nas. Nauka i nabieranie doświadczenia, to etap życia, na który mamy wpływ jako rodzice. Jedyne co musimy poświęcić naszym dzieciom to czas. Dzieci rosną szybko, a my jesteśmy odpowiedzialni ze ich rozwój. Każda matka i ojciec chce być obecny gdy dziecko zaczyna mówić, chodzić. Jednak później obowiązki w pracy często wygrywają z chęcią bycia ze swoją pociechą. Próbujemy to wynagrodzić zabawkami, gadżetami, ale prawda jest taka, że te przedmioty nie utulą do snu, nie pocałują gdy maluch się zrani. Czasem chwila spędzona z dzieckiem będzie dla niego najcenniejszą rzeczą niż kolejna zabawka. Warto poświęcić moment na przeczytanie bajki lub rozmowę. To buduje więź i poczucie bezpieczeństwa u dziecka.

 

W rytmie slow

Zapomnij o wyścigu szczurów, ciągłym biegu i stresie. Zwolnij czasem i pozwól sobie na bycie z rodziną. Naucz się dzielić wspólne chwile w rytmie slow. Celebrujcie wspólne chwile razem, może to być posiłek, który wspólnie razem przygotujecie lub czytanie książki na dobranoc. Czas na wspólnym oglądaniu filmu lub graniu w gry planszowe. Niech ten czas będzie tylko dla rodziny, bez telefonu, internetu. Ja nauczyłam się jednego, te nasze wspólne momenty są bezcenne, to moment na swobodną wymianę myśli, planowania wycieczek do miejsc jakie nas interesują. Takie nasze eskapady rodzinne są dla nas budujące, bo każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Wypady na łono natury to relaks dla wszystkich, podziwianie zabytków pozwala pogłębiać wiedzę, a sport wyzwala endorfiny.

Rytm życia jaki prowadzimy jest niezwykle szybki, a praca bardzo absorbująca. Jednak oboje wiemy, że czas rodzinny jest bezcenny i nic nie może go zakłócać. Wierzcie mi lub nie, ale od pewnego czasu mamy zasadę, że w momencie gdy jesteśmy w rodzinnym gronie telefony odkładamy do specjalnego pudełka, to był pomysł mojego starszego syna, który zauważył, że non stop zerkamy na telefony lub tablety. Od momentu wprowadzenia tej zasady, nasze rodzinne momenty są bardziej intensywne, zabawniejsze, ponieważ nie przerywa ich sygnał nowej wiadomości na FB.

 

Czas zyskuje na wartości, bo mamy go coraz mniej i warto spędzić go w sposób wartościowy. Najlepiej z dziećmi, które nam się kiedyś za to odwdzięczą. czy nam się to podoba lub nie, nasz czas jest ograniczony. Nikt z nas nie wie ile go ma, nie mamy opcji doładowania nauczmy się więc korzystać z niego mądrze.

 

14 thoughts on “Czas najcenniejsza waluta dla twojego dziecka

  1. Ja juz dawno zrozumialam, ze bardzo duzo cennego czasu trace na pelnoetatowa prace. Wiem, ze za dwa , trzy lata mama juz nie bedzie najwazniejsza, a jej miejsce zajma koledza / gry itp. Chce wiec poswiecic tyle czasu, ile moge. I tak tez robie, chociaz I tak mi sie wydaje, ze to za malo… 🙁

  2. Rodzice często chcąc zapewnić dziecku wszystko, co najlepsze, stają się pracoholikami. Dla dziecka jednak „wszystko, co najlepsze” nie oznacza super ekstra zabawki, czy mleka za 4 zł w lodówce… Najważniejsi są ci rodzice – ich obecność podczas szkolnego przedstawienia, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa podczas gdy zasypiają… Choć pieniądze odgrywają ważną rolę w naszym zyciu, w pogoni za nimi, nie powinnismy zapominać o bliskich.

  3. Trafiłaś w samo sedno. Również tak uważam dlatego zwalniam tempo i zamierzam więcej być z dziećmi a nie obok nich. 😝

Dodaj komentarz