Jak przewozić dziecko na rowerze?

Wiele osób lubi jeździć na rowerze i traktuje to jako miłą formę aktywności fizycznej. Samodzielna jazda rowerem, wymaga oczywiście znajomości przepisów i zachowania szczególnej ostrożności. Co jednak w momencie, gdy chcemy dodatkowo przewozić dziecko na rowerze?

 

 

przewożenie dziecka na rowerze

 

Wiele osób lubi jeździć na rowerze i traktuje to jako miłą formę aktywności fizycznej. Samodzielna jazda rowerem, wymaga oczywiście znajomości przepisów i zachowania szczególnej ostrożności. Co jednak w momencie, gdy chcemy dodatkowo przewozić dziecko na rowerze? To wymaga od nas przede wszystkim zapoznania się ze środkami bezpieczeństwa i przepisami. Dodatkowo musimy zainwestować w fotelik rowerowy lub przyczepkę. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ przewożenie dziecka na rowerze, to duża odpowiedzialność.

Polskie prawo określa dokładnie, jak przewozić dziecko na rowerze. Przede wszystkim w taki sposób można przewozić dziecko do 7 roku życia. Później powinno posiadać ono już swój własny rower. Wykorzystać można do tego między innymi fotelik. Według producentów fotelik, już 9 miesięczne dziecko może w nim siedzieć.

Zaleca się jednak, aby w ten sposób przewozić malucha, który potrafi samodzielnie siedzieć, najlepiej w okolicy 1,5 roku.

Bardziej stabilna od fotelika, jest natomiast przyczepka. Dziecko zachowuje w niej odpowiednią pozycję. Dla rodziców chcących w ten sposób przewozić swoje pociechy ważne jest to, że łączna długość roweru i przyczepki nie może przekraczać 4 metrów. Jazda może odbywać się tylko po wyznaczonych ścieżkach rowerowych lub jezdni. Nie można jeździć po chodniku.

Jak przewozić dziecko na rowerze, jeśli nie dysponujemy takimi rozwiązaniami? Nie możemy w żadnym wypadku korzystać z bagażnika, ponieważ jest to niebezpieczne i nielegalne. Stwarza to zagrożenie dla życia dziecka.

Jakie są zalety fotelików rowerowych?

Fotelik rowerowy jest tańszym rozwiązaniem niż przyczepka. W foteliku przednim dzieci więcej widzą i znajdują się blisko swoich rodziców. Trudniej jest jednak w ten sposób prowadzić rower. Niemniej jednak jeśli w foteliku rowerowym zostały wykorzystane nowoczesne zabezpieczenia, wówczas dziecko jest bezpieczne, a to daje dorosłemu komfort nawet gdy pokonywana jest dłuższa trasa rowerowa.

Fotelik rowerowy może występować w wersji przedniej oraz tylnej. W foteliku montowanym z przodu, można przewozić dziecko jedynie do 3 roku życia. Fotelik tylny, jest natomiast konieczny gdy dziecko jest starsze. Powinien być on oczywiście wyposażony w odpowiednie pasy bezpieczeństwa. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nie wszystkie foteliki są godne uwagi.

Jakie plusy posiadają przyczepki rowerowej?

Przyczepka rowerowa bez wątpienia jest droższym rozwiązaniem, jednak wygodniej jest w niej przewozić dziecko na rowerze. Znajduje się ono bowiem z tyłu, dlatego łatwiej prowadzić rower. Minusem dla rodzica może być jednak to, że dziecko jest tak daleko. Przyczepka jest jednak dla niego stabilniejsza, chroni je przed różnymi warunkami atmosferycznymi i zapewnia wygodę. Niektóre modele przyczepek, można później zmienić w wózek spacerowy.

Przyczepka rowerowa dobrze się sprawdza niezależnie od warunków atmosferycznych. Dziecko jest chronione przed wiatrem oraz przed deszczem. Dlatego łatwiej jest je przewozić na dłuższych trasach, w trakcie których pogoda może się gwałtownie zmieniać. W gruncie rzeczy korzystanie z przyczepki, jest korzystniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa. Nawet jeśli dziecko jedzie z tyłu, to jest ono lepiej widoczne dla innych uczestników ruchu. Jeśli przewozimy dziecko na rowerze w foteliku przednim, wówczas jest ono niezauważalne dla innych. Może to nieść za sobą większe zagrożenie życia.

Rower – jaki wybrać gdy podróżujemy z dzieckiem?

Jeśli chcemy przewozić dziecko na rowerze, to musimy pomyśleć nie tylko o foteliku rowerowym czy też przyczepce, ale także o samym rowerze. Najlepiej jest zdecydować się na wybór roweru miejskiego – może to być też rower miejski z napędem elektrycznym – będzie wtedy łatwiej jeździć wożąc ze sobą dziecko. Przewożenie malucha w tym wypadku będzie najłatwiejsze. Foteliki rowerowe są w większości wypadków kompatybilne z rowerami holenderskimi. Jeśli natomiast jesteśmy już posiadaczami roweru to powinniśmy zorientować się, czy przewożenie dziecka będzie na nim możliwe. Dzieci uwielbiają wycieczki rowerowe i warto aby miały one możliwość z nich korzystać.

Gdy sami nie wiemy na co się zdecydować, możemy odwiedzić po prostu sklep rowerowy. Tam będziemy w stanie kupić również fotelik dla dziecka.

Dziecko na rowerze samodzielnie jest w stanie jechać mając zaledwie kilka lat. Jednak dłuższy czas jazdy i potężne trasy, są dla nich niemożliwe do pokonania. Tymczasem wspólna jazda na rowerze, może zbliżać rodzinę i pozwalać jej na aktywne spędzanie czasu. Dobre nawyki w tym zakresie dziecko jest w stanie w późniejszym czasie przełożyć na swoje życie.

Dlaczego warto jeździć z dzieckiem na rowerze?

Wielu rodziców boi się początkowo wozić swoje dziecko na rowerze. Czasem wynika to z tego, że jesteśmy przyzwyczajeni do innej jazdy i stylu życia. Jednak jazda z dzieckiem, może zapewniać mnóstwo radości. Przewożąc dziecko na rowerze, daje się mu możliwość poznania świata. W przyczepce widzi ono naprawdę sporo, podobnie jak w foteliku przednim. Komfort dziecka również jest zachowany, jeśli zwrócimy uwagę na przepisy rowerowe i pomyślimy również o najbardziej optymalnym rowerze. Dla dziecka jazda w foteliku na pewno będzie przyjemna i wygodna. Foteliki są bowiem dziś wysoce ergonomiczne i dostosowane do maluchów.

Jeśli chcemy przewozić dziecko od najmłodszych lat, wówczas dobrze jest zwrócić uwagę na rozwój swoich dzieci. Muszą mieć one już stabilny kręgosłup, aby siedzieć w foteliku i przemierzać rowerowy szlak. Przewożenie dzieci zbyt małych, może mieć negatywny wpływ na ich ciało. Dlatego warto wcześniej zabrać dziecko do ortopedy i starannie wybrać fotelik.

Warto również dowiedzieć się co oznacza syndrom dziecka potrząsanego. Gdy dziecko jest przewożone w foteliku, ale również i w przyczepce, nie powinno zasnąć. Jazda na rowerze zawsze powinna się odbywać w czasie aktywności dziecka. Gdy jadąc z dzieckiem zaczyna ono drzemać, powinniśmy się zatrzymać. Dalsza jazda na rowerze, byłaby ogromnym obciążeniem dla jego organizmu. Dziecko na rowerze w takiej sytuacji może doznać urazów głowy czy też szyi. Nie chroni go przed tym specjalny fotelik, ani nasz styl rowerowy. Nawet wolna jazda nie powinna skłaniać nas do tego, aby przewozić dziecko. Przestrogą może być to, że takie sytuacje mogą doprowadzić do niepełnosprawności dziecka. Dlatego tak istotna jest odpowiedzialna jazda rowerem.

Niemniej jednak regularna jazda na rowerze, dobrze wpływa na życie dziecka. Jest ono bardziej aktywne, nawet jeśli korzysta z fotelika. Oswaja się już z rowerem i wie, w jaki sposób rodzic może je przewozić. Zna zasady jakie panują, gdy organizowana jest wycieczka rowerowa i dzięki temu, później łatwiej jest mu nauczyć się samodzielnej jazdy.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Najnowszy trend – catering dietetyczny
Nowszy wpis: Modna bielizna nocna - co warto wiedzieć
Archiwa
KONTAKT