Jak urządzić małe mieszkanie?

Będąc właścicielem małego mieszkania, należy urządzić je w taki sposób by było przytulne, a jednocześnie nie przytłaczało zbyt ciemnymi kolorami czy meblami. Takie elementy pomniejszają bowiem optycznie przestrzeń, podobnie jak ciemne długie i grube tkaniny przy oknach. Tu pojawia się pytanie: jak urządzić małe mieszkanie?

 

 

 

 

Postaw na jasne kolory ścian i jasne meble, a także lustrzane dodatki

Wykończenie mieszkania zawsze rozpoczynamy od ścian i podłóg. Powinny się na nich znaleźć jasne materiały, które nie sprawią, że przestrzeń wyda się jeszcze mniejsza. Nie trzeba koniecznie wybierać białej farby na ściany i można postawić na pastelowe kolory. Również tapeta może się sprawdzić, podobnie jak kamień dekoracyjny pod warunkiem, że są utrzymane w jasnej tonacji kolorystycznej. Jedynie jedna ściana w pomieszczeniu może być kontrapunktem, czyli być pokryta ciemniejszą farbą. Jednocześnie na niej można zawiesić długie lustra, które będą dodawać wnętrzu efektu głębi i powiększać je optycznie. Na podłodze znajdą się jasne płytki, panele drewniane, parkiet czy też gres np. imitujący marmur w biało-szarej tonacji kolorystycznej. Meble także nie powinny przytłaczać wnętrza, dlatego należy wybrać komody wykonane na wysoki połysk lub matowe w jasnych, pastelowych barwach. Sprawdzą się też moduły wiszące, które nie ograniczają przestrzeni użytkowej. Można wybrać meble na nóżkach, bo ten element dodaje im lekkości. Dotyczy to także wypoczynków. W przypadku gdy meble i ściany są jasne, można postawić na ciemniejsze, tapicerowane aksamitnym materiałem, które będą przyciągać uwagę, a dzięki posadowieniu na drewnianych czy chromowanych nóżkach nie będą przytłaczać. W małym wnętrzu, zamiast sufitów podwieszanych można wybrać wykończenie sufitu w kasetonach albo po prostu na biało, gdy nie widać na nim pęknięć i wybór oświetlenia typu plafony.

Wybierz lekkie firanki szyte na wymiar, które dodają wnętrzu prestiżu i nie przytłaczają

Warto zwrócić jeszcze uwagę na tekstylia we wnętrzu, które przy nieodpowiednim dobraniu także mogą dodawać aranżacji ciężkości. Dlatego zamiast ciężkich zasłon, lepiej wybrać lekkie firanki szyte na wymiar. Mogą to być modele wykonane z tiulu, matowego batystu o strukturze lnu, batystu o strukturze velvetu czy żakardu z ażurowymi wstawkami. firanka może być panelowa albo przeznaczona do upinania. Ale w przypadku jasnej, zwiewnej tkaniny może sprawdzić się też taka, która opiera się o podłogę. Taki model doda wnętrzu bardziej dekoracyjny efekt i sprawdzi się choćby przy oknie balkonowym. Oczywiście można tu wybrać też krótszą firanę, która ułatwi jego uchylanie czy otwieranie. Oczywiście można zdecydować się także na firany gotowe, które dostępne są w wielu rozmiarach, zarówno z przeznaczone do marszczenia, jak i powieszenia luźno na żabkach czy też z możliwością wsunięcia na karnisz. Oczywiście nie trzeba do małego mieszkania koniecznie wybierać białych i transparentnych firanek. Można zdecydować się na te zdobione kolorowymi wstawkami czy też ażurowymi zdobieniami. Obok firanek mogą znaleźć się także zasłonki. Tutaj jednak trzeba pamiętać, by były wykonane z dość lekkich materiałów. Alternatywą dla nich może być roleta okienna, którą będzie można zasuwać przy bardziej intensywnym i przeszkadzającym w funkcjonowaniu słońcu. Zaletą lekkich i przejrzystych firanek w małym mieszkaniu jest właśnie fakt, że za dnia wpuszczają do wnętrza więcej światła. Takie modele możecie znaleźć w w ofercie sklepu z firankami na stronie: https://alena-firany.pl/firany-gotowe.html.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Archiwa
KONTAKT