Jakie choroby może wywołać alergia?

Alergia o niewielkim nasileniu, która nie uprzykrza życia w poważny sposób, często bywa lekceważona. Tymczasem nieleczony organizm znajdujący się pod stałym wpływem alergenów cierpi, gdyż substancje uczulające mogą prowadzić do uszkodzenia różnych narządów i układów, a także przerodzić się w poważniejsze schorzenia. Zobaczmy, jakie choroby mogą pojawić się  na skutek nieleczonej alergii.

 

Jakie choroby może wywołać alergia?

Astma

Jest to choroba, podczas której stale rozwijający się stan zapalny prowadzi do zmniejszenia przepływu powietrza w oskrzelach, powodując duszności. W przypadku, gdy przyczyną schorzenia jest alergia, reakcja na alergen bywa tak silna, że wpływa na powstanie zapalenia oskrzeli, w których zaczyna gromadzić się gęsty śluz. To właśnie czynniki alergiczne uważane są za przyczynę astmy u 50% osób dorosłych, u których choroba rozwinęła się już po ukończeniu wieku dziecięcego.

Zapalenie zatok

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa może spowodować upośledzenie wentylacji zatok. Rozwijający się stan zapalny to pożywka dla drobnoustrojów, które zaczynają się namnażać. W ten sposób nieleczony katar alergiczny często prowadzi do wirusowego lub bakteryjnego zapalenia zatok, czasem o charakterze przewlekłym (jeżeli dojdzie do uszkodzenia błony śluzowej i rzęsek). Nieleczone zapalenia zatok bywa z kolei prostą drogą do kolejnych powikłań w postaci zapalenia nerwu wzrokowego lub obrzęku powiek, a także do powikłań wewnątrzczaszkowych, takich jak zapalenia opon mózgowych czy ropnia mózgu.

Grypa i angina

Nieleczona alergia może doprowadzić do rozwoju chorób związanych z układem oddechowym. Najczęściej są to: grypa, angina lub zapalenie oskrzeli. Nikomu chyba nie trzeba mówić o tym, że wspomniane choroby są bardzo groźne i mogą powodować nieprzyjemne powikłania oraz wpłynąć niekorzystnie na funkcjonowanie serca.

Choroby układu moczowego

Niekorzystny wpływ na układ moczowy człowieka może mieć przede wszystkim alergia pokarmowa. Dlaczego? Otóż alergeny wchłonięte przez przewód pokarmowy dalej są transportowane przez krew i mogą odkładać się w nerkach, prowadząc do niewydolności tych organów, a w konsekwencji do schorzeń układu moczowego.

Jak zapobiegać rozwojowi chorób, wywołanych przez czynniki alergiczne?

Chcąc ustrzec się przed chorobami, wywołanymi przez alergeny, musimy leczyć alergię. Nawet gdy wydaje nam się, że potrafimy dobrze funkcjonować, pomimo nieprzyjemnych objawów, pamiętajmy, że czynniki uczulające mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Objawy alergii spowodowane są uwalnianiem histaminy, dlatego najskuteczniejszym działaniem przeciwalergicznym jest zażywanie leków antyhistaminowych. Jednym z najskuteczniejszych jest Claritine, w postaci tabletek lub syropu. Lek dostępny jest bez recepty i uznawany za bezpieczny, gdyż nie uzależnia i nie powoduje uczucia senności. Wysoką skuteczność ma również odczulanie, jest to terapia dobierana i przeprowadzana pod kontrolą lekarza. Efekty odczulania zazwyczaj nie są stałe i terapię należy powtarzać co kilka lat.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Halloweenowe dodatki i stylizacje w modnym wydaniu
Nowszy wpis: Jaki probiotyk dla dziecka?
Archiwa
KONTAKT