Łódź Turystycznie – Jakie ciekawe miejsca warto odwiedzić ?

Łódź czyli miasto w centralnej Polsce, ośrodek akademicki, przemysłowy i kulturalny. Miasto znane z przemysłu włókienniczego i filmowego. Temu miastu poświęcona jest jedna z słynniejszych powieści Władysława Reymonta- „Ziemia obiecana”. Mowa o Łodzi. Historia Łodzi sięga czasów średniowiecznych. Początkowo była małą wsią leżącą na ziemi łęczyckiej. Pierwsza wzmianka o Łodzi pochodzi z dokumentu Władysława Garbatego z roku 1332. O Łodzi jako okręgu przemysłowym mówimy od 1820 roku.

 

 

Ciekawe miejsca, które warto odwiedzić:

  1. Trakt Piotrowski to reprezentacyjna ulica w Łodzi, jest jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie, liczy sobie około 4,2 km. Ulica rozciąga się między placem Wolności a placem Niepodległości. Od 1999 roku przy ulicy Piotrowskiej w Łodzi ustawiane są rzeźby z brązu przedstawiające sławne osoby związane z miastem. Rzeźby te tworzą Galerię Wielkich Łodzian wśród których zobaczymy, np. Ławeczkę Tuwima, Kufer Reymonta czy Pomnik Lampiarza. Na ulicy Piotrowskiej zobaczymy również Aleje Gwiazd na wzór tej Hollywoodzkiej. Pomysł zrodził się w 1996 roku, a jego autorem był wybitny aktor Jan Machulski. Dwa lata później została wmurowana pierwsza mosiężna gwiazda poświęcona aktorowi Andrzejowi Sewerynowi. Po stronie parzystej, przejdziemy się oglądając płyt poświęcone reżyserom, zaś po nieparzystej poświęcone aktorom. W Alei Gwiazd zobaczymy płyty poświęcone między innymi: Markowi Konradowi, Stanisławowi Barei, Juliuszowi Machulskiemu, Danielowi Olbrychskiemu, czy Wojciechowi Kilarowi (kompozytorowi) oraz innym wybitnym Polakom.
  2. Centralne Muzeum Włókiennictwa – jest to największe w Europie muzeum poświęcone w całości historii tkactwa i włókiennictwu. Historia samego muzeum sięga roku 1952 kiedy powstał Dział Tkactwa w Muzeum Sztuki. Samodzielna placówka powstała w 1960 roku, była pierwszym takim obiektem w Europie. To nie koniec bycia pierwszym w Europie. Siedziba muzeum to dawna Biała Fabryka Geyera, którą zaadaptowano na muzeum- jest to jeden z pierwszych przykładów wykorzystania infrastruktury poindustrialnej w celach muzealnych
  3. Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej – skansen przedstawia drewniane zabudowania Łodzi i okolic z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczymy to ponad 200 letni modrzewiowy kościół czy drewnianą poczekalnię Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych z 1901 roku, oraz wiele innych ciekawych budynków. W Skansenie możemy również zobaczyć jak mieszkali i żyli mieszkańcy Łodzi oraz jak wyglądały pracownie rzemieślników.
  4. Muzeum Historii Miasta Łodzi – muzeum znajduje się w okazałym budynku, który kiedyś pełnił funkcję pałacu Izraela Poznańskiego (łódzki przedsiębiorca, jeden z trzech „królów bawełny”). Budynek pochodzi z XIX wieku i jest wzniesiony w stylu neobarokowym, często zwany jest również „łódzkim Luwrem” ze względu na wielkość i dekoracje. Muzeum zostało utworzone w 1975 roku. Ekspozycje muzealne przedstawiają życie znaczących osób dla Łodzi, przedmioty użytkowe oraz dzieła sztuki, ukazują historię i kulturę miasta i wybitnych mieszkańców. Zobaczymy tu stałe wystawy poświęcone między innymi Markowi Edelmanowi, Julianowi Tuwimowi czy Arturowi Rubinsteinowi.
  5. Łódź Bajkowa – jest to szlak rodzinny w Łodzi, który prezentuje pomniki poświęcone postaciom z bajek. Niewielkie rzeźby odlane z brązu ustawione są w mieście i pełnią atrakcję turystyczną. Przygoda spodoba się nie tylko najmłodszym, ale również i tym starszym, który z sentymentem wspominają wróbla Ćwirka, Misia Uszatka, Filemona i Bonifacego czy Plastusia.

Łódź pomimo swoich starań w dalszym ciągu nie przyciąga do siebie tylu turystów na ile zasługuje. Na szczęście z każdym rokiem pięknieje. „Miasto włókniarzy” ma bogatą ofertę zabytków, które warto zobaczyć na własne oczy i odwiedzić popularną Manufakturę.

Więcej atrakcji można znaleźć na stronie podroztrwa.pl/lodz-atrakcje/

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Archiwa
KONTAKT