Pamiątki z dzieciństwa – co i jak warto zbierać? Stwórz rodzinną pamiątkę w postaci kapsuły czasu!

Dzieci dorastają bardzo szybko. Nim się obejrzymy, nasza latorośl zmieni się ze słodkiego bobasa w zbuntowanego nastolatka. Dla wielu rodziców tak ekspresowy upływ czasu jest trudny do zaakceptowania. Chętnie wróciliby do momentu, gdy ich pociecha zaczynała dopiero stawiać pierwsze kroku lub wypowiadać pojedyncze sylaby. Poniekąd, można na chwilę cofnąć się do tego etapu swojego życia. Przepiękne wspomnienia wywołają zgromadzone zawczasu pamiątki z dzieciństwa swojego maluszka. Co gromadzić i w jaki sposób, by stworzyć wspaniałą kapsułę czasu, która będzie służyć Waszej rodzinie przez kolejne lata?

 

 

Może się wydawać, że zbieranie pamiątek z dzieciństwa nie jest specjalnie trudnym zadaniem. To jednak tylko pozory. Stworzenie takiej kapsuły czasu wymaga nieco czasu, konsekwencji, wytrwałości a także umiejętności dokonania selekcji. Końcowy efekt wart jest poświęcenia. Za kilka lub kilkanaście lat, gdy wspólnie, całą rodziną, zasiądziecie do przeglądania wszystkich zachomikowanych przedmiotów, wrócą do Was wspomnienia z czasów, które zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców, pełne były magii oraz radości.

 

Po pierwsze – co zbierać?

Gromadząc pamiątki z dzieciństwa malucha nie można pozwolić, by wpaść w pułapkę zbieractwa. Główna zasada jest taka, by zachowywać wszystko to, co dla dziecka na danym etapie życia było bardzo ważne. Rodzicom początkowo wydawać się będzie, że wszystkie przedmioty warte są zatrzymania. To oczywiście nieprawda. By móc składować je wszystkie, należałoby pewnie przeznaczyć dla nich osobny pokój. Dlatego też najlepiej gromadzić tylko te przedmioty, które naprawdę mają dużą wartość sentymentalną – pierwszy smoczek, opaska z imieniem ze szpitala, ulubione śpioszki, najukochańsza grzechotka itd. Dokonanie selekcji jest istotne, jeśli nie chcemy, by pokój dziecka nie zamienił nie niepostrzeżenie w graciarnie lub skansen.

 

Po drugie – gdzie to wszystko trzymać?

Skarby z dzieciństwa powinniśmy przechowywać w jednym miejscu. Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w specjalne pudełko wspomnień (dostępne np. tutaj: https://luxnote.pl/category/pudelko-wspomnien?horizontal), które uchroni wszystkie gadżety przez zniszczeniem, zakurzeniem oraz zapomnieniem. Tego rodzaju boxy są eleganckie i można je spersonalizować, wpisując do załączonych metryczek dane malucha. Samo pudełko powinniśmy schować w takim miejscu, by nie uległo uszkodzeniu. Dobrym pomysłem będzie np. półka w szafie.

 

Po trzecie – systematyczność

Zbieranie pamiątek powinno być procesem rozłożonym w czasie. Jeśli chcemy mieć kompletną kapsułę czasu, to dobrze, by zawierała ona gadżety z różnych etapów życia dziecka. Co innego jest bowiem dla malucha ważne, gdy ma trzy miesiące, a co innego, gdy ma trzy latka. Trzeba pamiętać o systematyczności. Najlepiej zbierać pamiątki stopniowo, etapami.

 

Po czwarte – kreatywność

Zbieranie pamiątek z dzieciństwa to doskonałe pole do pobudzenia własnej wyobraźni. Ba! Najlepiej wdrożyć do tej zabawy samo dziecko. Można zachęcać je do rysowania, kolorowania itd. Najpiękniejsze dzieła maluszka rozczulą Was za kilkanaście lat, gdy wspólnie będziecie je przeglądać. Można także prowadzić pamiętnik dziecka, zapisując w nim najważniejsze sukcesy z pierwszych miesięcy życia pociechy. Taką księgę łatwo urozmaicić ręcznie wycinanymi ozdobami czy np. odciskami stóp lub rączek dziecka. Tworzenie kapsuły czasu z okresu dzieciństwa nie ma sztywnych ram. Wszystko zależy od własnej pomysłowości i kreatywności.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

1 komentarz
  1. Wpis naprawdę wartościowy. Moje rzeczy z okresu dziecięcego, które mam to parę książek. Jakoś nie gromadziłam sama nie wiem dlaczego. teraz gromadzę książki w tym kolekcje książkowe i znaczki pocztowe. Chce stworzyć biblioteczkę domową, a znaczki pocztowe to przekażę kolejnym pokoleniom. Z pewnością przez lata zdrożeją.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Zadbaj o odpowiedni komfort cieplny maleństwa
Nowszy wpis: Daj ubraniom drugie życie
Archiwa
KONTAKT