Rolki, wrotki i dziecko, czyli czar kółek

 Rolki i wrotki są bardzo popularną aktywnością wśród najmłodszych. Nie ma się co dziwić, to sport który dostarcza sporą dawkę emocji. Dzieci już od czwartego roku życia próbują swoich sił, bo jak powszechnie wiadomo im wcześniej zacznie się naukę tym lepiej, tak twierdzą fachowcy. Nieważne czy wybierzecie wrotki czy też rolki, jazda na nich angażuje do współpracy obie półkule mózgowe, a to jak wiadomo wspomaga rozwój grafomotoryczny dziecka. Dodatkowo maluchy rozwijają poczucie równowagi, refleks i umiejętność przewidywania. Jednak najważniejszą korzyścią z jazdy na rolkach czy wrotkach jest fakt, że dają mnóstwo radości i pozwalają na spędzanie wspólnie czasu na świeżym powietrzu. 

 

 

Co wybrać rolki czy wrotki?

Dzieci są dobrymi obserwatorami, widząc nas rodziców lub rówieśników na rolkach, również chcą uprawiać ten sport. Zanim jednak zdecydujemy o zainwestowaniu w rolki lub wrotki dla dziecka warto poobserwować własną pociechę jak radzi sobie z koordynacją ruchową i równowagą. Nikt z nas przecież nie chce, by okazało się, że po pierwszej jeździe dziecko nie jest gotowe na taki rodzaj aktywności fizycznej. Zapewne nurtuje cię jedno pytanie: Czy warto zainwestować w drogie rolki lub wrotki dla dziecka? Cóż, sama miałam ten dylemat. Ceny są tak różne, a ja obawiałam się jednego, co będzie jak okaże się, że to był tylko chwilowy kaprys mojego syna, a sprzęt kupiony za miliony monet będzie leżeć na dnie szafy?

 

 

 

Przepatrzyłam dziesiątki stron internetowych w poszukiwaniu rolek lub wrotek dla mojego sześciolatka. Jednak ceny zawaliły mnie z nóg, ale od czego jest Allegro? Poszukałam chwilę i wybraliśmy wymarzone wrotki – rolki, ot takie dwa w jednym. Dodatkowym atutem jest możliwość regulacji rozmiaru buta, innymi słowy posłużą trochę dłużej niż jeden sezon. Ciekawą opcją dla mnie jest połączenie wrotek z rolkami, otóż jest tu opcja mocowania kółek w jednym rzędzie i wtedy mamy  rolki lub ustawienie kółek w pozycji równoległej, jak mają wrotki. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwia naukę jazdy, ponieważ zwiększa stabilność, a gdy maluch nabierze wprawy wystarczy kółka zamontować w jednej linii i już mamy rolki. Jeden model a dwie funkcje.

 

Zwróć uwagę na…

Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów przy wyborze  tego typu sprzętu. Po pierwsze powinien być wykonany z dobrej jakości materiałów. Stopa musi być ustabilizowana, ale nie ściśnięta. Jeśli dziecko zaczyna przygodę z jazdą na wrotkach lub rolkach powinno mieć model przeznaczony właśnie do nauki, czyli łożyska są wolne, a co za tym idzie kółka nie są za szybkie. Dzięki temu nauka jazdy jest bezpieczna. Nigdy nie kupuj na wyrost, wrotki jak i rolki dla dzieci w większości mają regulację rozmiaru. Jazda musi być bezpieczna więc zainwestuj w kask i ochraniacze.

 

Bezpieczeństwo to podstawa

Kup ochraniacze!  Wierz mi to konieczność, zaliczyłam już kilka upadków podczas jazdy na rolkach i wiem, że dzięki ochraniaczom nie połamałam rąk. Zestaw powinien zawierać ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki. Te ostatnie są niezwykle przydatne podczas upadków, wiem to z autopsji.

 

 

 

Kask to podstawa. Dziecko musi wiedzieć, że bez niego nie ma mowy o jeździe na rowerze, rolkach czy wrotkach. Każdy kask powinien być dopasowany, nie może tkwić na czubku głowy jak beret, ani zsuwać się na oczy. Bez problemu kupisz kask z regulacją, dzięki której będzie idealnie dopasowany, a głowa będzie chroniona. Warto zwrócić uwagę, by miał wentylację i był z atestem. Gdy dziecko ma kask i ochraniacze śmiało może ruszać na wrotki czy rolki. Ale gdzie będzie jeździć? Oto jest pytanie…

 

 

 

Wybieramy miejsca bezpieczne do jazdy. Przedszkolak może jeździć po parkowych alejkach asfaltowych, boiskach lub w wyznaczonych miejscach. Nie ucz dziecka jeździć po ulicy! Z jakiego powodu nie należy tego robić chyba dobrze wiesz, podobnie z chodnikiem, który ma nierówności, płyty lub kostkę.

 

 

Jak nauczyć dziecko jazdy na wrotkach lub rolkach?

Zacznijcie najpierw w domu, by maluch poczuł się pewnie. My rozpoczęliśmy naukę od ćwiczeń w miejscu. Na początek dziecko niech ustawi pięty złączone a stopy niech utworzą literę V. Takie ustawienie stóp nie pozwala na rozjechanie się nóg dziecka. Jak maluch nabierze pewności poproś go o zrobienie półprzysiadu, następnie przysiadu. Kolejnym etapem jest naprzemienne unoszenie nóg i przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą.

 

 

Gdy maluch opanuje te ćwiczenia możecie iść na dwór. Pamiętaj, że będzie potrzebować twojego wsparcia i to dosłownie. Trzymaj dziecko pod ramię, by miało oparcie. ale nie podawaj mu rąk, ponieważ będzie mu ciężej utrzymywać równowagę. Powoli niech się odpycha raz jedną nogą raz drugą. Zawsze pamiętając o ustawieniu stóp w literę V.

 

 

 

Wrotki i rolki są sportem dla każdego i mają wiele zalet. Poprawiają kondycję i koordynację ruchową. Dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, Nieważne czy wybierzecie wrotki, rolki czy jak my dwa w jednym, na pewno będzie to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu. Mam na rolkach zadba o dobrą kondycję i smukłą sylwetkę, a dziecko się dotleni. Podpowiem wam, że wrotki i rolki to sport idealny dla osób odchudzających się, ponieważ jazda na nich powoduję spalanie kalorii dużo większe niż podczas biegania. Dodatkowo świetnie odstresowuje. Ten sport to również szansa na zawiązanie nowych znajomości na podwórku, kto wie czy twój syn lub córka nie spotka bratniej duszy.

 

 

Ja z całego serca polecam wam ten sport i wspólne jazdy z dzieckiem. Ja mam rolki, a Franek aktualnie jeździ w wersji ustawionej na wrotki, ponieważ czuje się tak pewniej. Po jakimś czasie pewnie zmienimy ustawienia kółek i razem będziemy śmigać po alejkach jakie mamy na naszym osiedlu. A jak chcecie kupić dziecku wrotki lub rolki polecam zerknąć TU

Znajdziecie wiele ciekawych ofert.

 

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

30 komentarzy
 1. My również wybraliśmy podobne rozwiazanie. Połączenie dwa w jednym. Mały sportowiec w niebowzięty, a i mama spokojniejsza, bo tylna cześć rolek to para kółek ?.
  Podstawa to bezpieczeństwo, niezależnie jaki rodzaj sportu dziecko uprawia, czy też gdzie się bawi.
  Super wpis. Dużo przydatnych informacji ❤️

 2. Takie rolko-wrotki to super sprawa! Wrotki lubiłam bardzo, ale do rolek jakoś nigdy mnie nie ciągnęło. Może to się jeszcze zmieni;)

 3. Ja uwielbiam jazdę na rolkach i doskonale zdaję sobie sprawę z tego ile dobrego to mi daje 🙂 Córka nie może się przekonac do wrotkorolek i zdecydowanie lepiej się czuje na hulajnodze,a ostatnio szaleje na deskorolce, którą sobie samodzielnie kupiła 🙂 Allegro to jedna z ulubionych form zakupów u nas 🙂

 4. Całe moje dzieciństwo spędziłam na wrotkach! Pamiętam dzień pierwszej komunii świętej, kiedy to dostałam w prezencie rolki… W mgnieniu oka opuściłam gości, bo przecież musiałam wypróbować prezent 🙂 Z niecierpliwością czekam aż moja dwulatka dorośnie w końcu do takich zakupów, bo z czystą rozkoszą będę jej towarzyszyć 🙂

 5. Ja uwielbiam wrotki i rolki, jeżdziłąm i na tym i na tym. Starszy syn jeżdi na rolkach i hulajnodze, a młody na razie biegowy i hulajnoga. Super te rolki

 6. Mati od długiego czasu wspomina nam o rolkach, ale jakoś nie umiałam skumać tych podwójnych kółek, teraz już załapałam. Franio jaki cudny!

  1. To był powód dla którego ja zdecydowałam się na rolko-wrotki i nie inwestowałam za dużej kwoty, zawsze mogę mu kupić kolejne już bardziej profesjonalne jak będzie chciał jeżdzić

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Kody rabatowe - mój sposób na zakupy online
Nowszy wpis: Monstera najmodniejsza roślina tego sezonu
Archiwa
KONTAKT