Jako rodzic dobrze wiesz, jakie korzyści dla zdrowia ma jedzenie warzyw i owoców. Ale czy wiesz, że dietetycy zalecają je spożywać pięć razy dziennie? Jako matka wiem, że nakłonienie dziecka do zjedzenia warzyw jest trudne, a przekonanie małego niejadka, by zjadał pięć porcji, graniczyć może z cudem. Na szczęście w skład słynnej piątki zdrowia, wchodzi sok! A soki dzieci lubią, są źródłem witamin, błonnika i minerałów. Jednak sok sokowi nierówny, sprawdź dlaczego?
Dlaczego trzeba jeść warzywa i owoce
Tego nie trzeba już nikomu tłumaczyć, kampanie edukacyjne zrobiły swoje, każdy wie jakie korzyści dla zdrowia ma jedzenie pięciu porcji warzyw i owoców. Jednak praktyka mówi zupełnie co innego. Ponad połowa z nas nie stosuje tej zasady. Ileż to razy w pośpiechu zjadamy śniadanie, o drugim śniadaniu nawet nie pamiętamy, na lunch w biegu zjemy sałatkę lub kanapkę. Warzywa do obiadu? Chyba jako jeden z jego składników, podwieczorek o nim nawet nie ma co wspominać, a kolacja? No, właśnie… często nawet jej nie jadamy. Podsumowując, sałatka kwalifikuje się jako jedna porcja, a co z resztą? Dzieci widzą jak my jemy i nas naśladują, a przecież sok czy sałatka, zupa i surówka powinny zagościć w menu każdej osoby, która dba o zdrowie i wygląd.
Światowa Organizacja Zdrowia ( WHO) zaleca, aby codziennie spożywać minimum 400 g warzyw i owoców. Wbrew pozorom wcale nie jest to tak wiele, zważywszy iż jabłko średniej wielkości to 150 gram. Pięć porcji każdego dnia to zalecane minimum, trzy z nich powinny stanowić warzywa, a kolejne dwie owoce. Wszystko wydaje się być jasne, ale… czym jest ta porcja? Czy od dziś mam wszystko ważyć? Nie!!!
Czym jest porcja?
Wprowadzenie do codziennej diety 400 gram warzyw i owoców, wcale nie jest takie trudne. Pamiętając o regule, że trzy porcje to warzywa, a kolejne dwie to owoce, ułatwimy sobie zadanie. Do śniadania, obiadu i kolacji dodajemy warzywa, a owoce traktujemy jako odrębny posiłek. Ulubiony owoc na drugie śniadanie, a szklanka soku na podwieczorek lub odwrotnie. Porcja to ok. 80 gram warzyw lub owoców, jednak można ja zwiększać z korzyścią dla zdrowia. Zapytasz mnie jak masz to obliczyć jeśli nie masz wagi. To proste, 80 gram to:
- jeden pomidor,
- ogórek
- papryka
- połowa jabłka,
- garść malin lub borówek,
- średnia pomarańcza,
- pół grejpfruta,
- miseczka surówki lub tartej marchewki.
Szklanka soku to jedna porcja
Szklanka soku to 200 ml i ta wielkość jest odpowiednikiem jednej porcji. Sok owocowy lub warzywny pozwala na łatwe i szybki uzupełnienie jednej z porcji w słynnej piątce zdrowia. Aby jednak ich spożycie miało walory zdrowotne, należy wybierać sok 100%. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami sok owocowy musi zawierać 100% owoców. Nie może mieć w składzie sztucznych aromatów, barwników, konserwantów, ani też cukru czy słodzików. Według badań naukowych, wartość odżywcza „soków 100% bez cukru” w kartonach jest bardzo zbliżona do soków świeżo wyciskanych oraz samych owoców.
Wartość kaloryczna soku zbliżona jest do wartości kalorycznej owoców, z których powstał i wynosi poniżej 50 kcal w 100 ml (wyższą kaloryczność mogą mieć tylko soki z owoców bardzo bogatych w cukry, np. z winogron). Dla przykładu 100 ml soku pomarańczowego to około 45 kcal, a 100 g pomarańczy to również około 45 kcal. Nie należy zapominać, że soki są źródłem niezbędnej do życia wody, ale także ważnym źródłem istotnych dla życia składników odżywczych. Osoby dbające o zdrowie swoje i rodziny powinny na stałe wprowadzić do swojej diety sok 100% i bez wyrzutów sumienia zastępować nimi niektóre porcje warzyw lub owoców. Szczególnie w przypadku soków warzywnych. Dzieciom wielokrotnie łatwiej wypić sok jabłkowy, ulubiony mojego syna, niż zjeść owoc.
Jak widzę sok 100% to bez wahania podaję go mojemu synowi. Mam pewność, że nie ma on żadnych barwników na które jest uczulony. On chętnie sięga po swój ulubiony sok jabłkowy, a ja wiem, że dostarcza organizmowi witaminy i minerały mu niezbędne. Szklanka soku dziennie to porcja zdrowia dla mojego dziecka.
Pamiętacie o konkursie Fortuny? Szczegóły znajdziecie TU Do wygrania jest wiele fantastycznych nagród, jak 55 calowy telewizor i najważniejsza bilety na kameralny koncert Kasi Kowalskiej!!!
My uwielbiamy soki. Najczęściej pijemy samodzielnie wyciskane, ale nie zawsze mamy na to czas. Ze sklepowych soków najbardziej odpowiada nam połączenie czerwonych owoców 😉
uwielbiamy soki, a jabłkowy nalezy do naszych ulubionych. Brawo ja ! sama sobie przklaskuję, że moje dzieci uwielbiają dania warzywne włącznie ze szpinakiem. Jedno tylko mnie dziwi, że nie przepadają za cytrusami, które ja osobiście uwielbiam.
My uwielbiamy soki, dzieci na szczęście też 🙂 Najczęściej pijemy te domowej roboty, wyciskarka robi swoje 🙂
My stawiamy na soki domowej roboty 🙂
Zaczęłam robić soki w termomiksie prosto z owoców i teraz nic innego już dzieciom nie smakuje 🙂
Mój syn najchętniej pije soki jabłkowe, do innych smaków jakoś nie chce się przekonać 😉
Moja córka też lubi ten sam sok jabłkowy.
Akurat Fortuny nie kupuję, ale czasem jakiś sok tak – może skuszę się następnym razem. Mam to szczęście, że moje dzieci wcinają bez problemu warzywa i owoce, ale wiem, że dzieci jak chorągiewka, więc może jutro już jeść nie będą chciały ?
Szczerze nie wiedziałam, że soki 100% te sklepowe muszą mieś takie normy, cieszy mnie to bardzo bo miałam obiekcje, czy podawać córce soczki z kartonika
Moje dzieci niestety nie chcą jeść warzyw za to soki uwielbiają, szczególnie jabłkowy
uwielbiamy soki! jednak stawiamy głównie na domowe, przyrządzane przez rodziców. Dla dziecka nawet babcie zrobiły partie bez cukru. Kornelka je uwielbia!
Ale bym się napisała takiego soku, pyyycha! Ogólnie to pijemy tylko wodę, ale czasem kupuję jakiś zdrowy sok 🙂
U nas sok w domu zawsze musi być 🙂 Ja osobiście niekoniecznie, ale córka z mężem uwielbiają 🙂