Spływ kajakowy, czyli dlaczego warto aktywnie wypoczywać na rzece

Wakacje dobiegły końca, a z nimi sezon na ciepłe dni, z którymi  powoli musimy się pożegnać. Wrzesień to jednak czas kiedy jeszcze słońce potrafi ładnie się do nas uśmiechnąć. Warto więc pomyśleć o wypoczynku i naładowaniu akumulatorów. Chcę Wam zaproponować inną formę aktywności i relaksu zarazem. W ostatnim czasie spływ kajakowy stał się bardzo popularny. Spędzanie wolnego czasu na wodzie podbija serca wielu naszych rodaków. Widzę pływających studentów, seniorów, rodziny z dziećmi, a nawet tak jak my, osoby które zabierają na kajaki sowich czworonożnych przyjaciół. Kajak jest dla każdego, łatwo go wypożyczyć, a daje mnóstwo radości. Pływanie nim daje poczucie wolności, relaksu, a dodatkowo jest świetną formą na aktywne spędzanie czasu. 

 

spływ kajakowy

 

 

Aktywność na świeżym powietrzu jest najcenniejsza dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego warto poszukać pomysłu jak ciekawie spędzić weekend z rodziną z dala od zgiełku wielkiego miasta. Jeśli lubisz kontakt z przyrodą, ale biegi przełajowe to nie twoja bajka, bo nie chcesz obciążać stawów, to pomyśl o spływie kajakowym.

Kajakarstwo to sport dla wszystkich, którzy cenią sobie niezależność, czasem samotność lub gry zespołowe. Pływanie kajakiem jest świetnym sportem dla każdego, ze względu na to, że to ty wybierasz sobie tempo i  możesz się zrelaksować w każdej chwili. Dlaczego więc warto wybrać się na spływ kajakowy? Zobacz sama.

 

 

spływ kajakowy

Poznaj zalety kajakarstwa

Spływ kajakowy to nie tylko świetna zabawa na świeżym powietrzu i relaks, ale to przede wszystkim sport, który pozwala wzmocnić mięśnie, szczególnie górnej części ciała oraz spalić mnóstwo kalorii. To również świetny sposób na odreagowanie stresu. Obcowanie z naturą ,chwile refleksji i wspólna zabawa z rodziną i znajomymi. To idealna odskocznia od codziennego pośpiechu, pracy i obowiązków. I wierz mi, nie ma znaczenia czy wybierzesz się na jednodniowy spływ kajakowy czy wielodniowy. Pływając kajakiem możesz zatrzymywać się praktycznie wszędzie gdzie tylko jest dostęp do linii brzegowej. Dzięki temu można znaleźć się w miejscach zupełnie odludnych, być blisko z naturą wręcz ją poczuć.

 

Poznawaj ludzi i zacieśniaj więzy

Wspólny wyjazd to znakomita okazja do poznawania nowych i ciekawych ludzi, ale także zacieśnienia więzów z tymi którzy są nam najbliżsi. Wspólne przeżywanie radości i relaks sprzyjają umacnianiu relacji rodzinnych. Na szlaku i w czasie postoju na dzikich plażach, często można spotkać bardzo ciekawych ludzi. Takie spotkania mogą być początkiem ciekawej i długiej znajomości, wiemy to z własnego przykładu. Spływ kajakowy może być świetnym wyjazdem integracyjnym, atrakcją podczas rodzinnych wakacji lub weekendu, towarzyskich spotkań i wyjazdów. Zorganizowane spływy kajakowe często były za moich czasów studenckich świetną formą integracji roczników. Co się tam działo, nie będę wam pisać, myślę, że się domyślacie.

spływ kajakowy

 

Bliskość natury

Wszyscy mamy dość miejskiego zgiełku i zaczynamy wybierać turystykę na łonie natury. Poszukujemy wytchnienia i relaksu. Kajakarstwo doskonale wpisuje się w ten trend. Jeśli więc marzy Ci się kontakt z naturą i lubisz podziwiać piękno rzek. Chcesz zobaczyć dzikie ptactwo lub gaszące pragnienie nad rzeką sarny, czym prędzej łap za wiosło!

W Polsce mamy wiele pięknych rzek, które pozwolą odnaleźć ciszę i spokój, dadzą ukojenie od wrzawy codziennych spraw i obowiązków.

Kontakt z wodą

Ci, którzy doceniają bliskość wody i lubią aktywny wypoczynek, docenią taką wyprawę na rzekę połączoną z okazją do pływania, zabawy i relaksu. Z dala od turystycznego zgiełku i tłoku na kąpieliskach. Odpoczynek w kajaku szybko okaże się fantastycznym pomysłem, który będziecie chcieli powtarzać.

 

spływ kajakowy

Spływ kajakowy to aktywny wypoczynek

Kajakarstwo wpisuje się w nurt zdrowego stylu życia. To świetny sposób na aktywny wypoczynek, udany weekend lub urlop. Kilometry pokonywane w kajaku to idealny sposób, by zaznać ruchu, a jednak nadmiernie się nie zmęczyć. Podczas wiosłowania pracują głównie mięśnie pleców grzbietu, ramion i brzucha. W czasie godziny wiosłowania można spalić aż 200 do 400 cal w zależności od intensywności wysiłku. Osoby uprawiające ten sport wzmacniają pracę swojego serca. Według badań osoby, które uprawiają kajakarstwo mają wyższą samoocenę, większą pewność siebie i są bardziej zadowolone z własnego wyglądu. Nic tylko ruszać na spływ kajakowy 😉 

 

spływ kajakowy

 

Jeśli martwisz się o koszty takiej aktywności to mam dobrą wiadomość. Jedną z najbardziej docenianych zalet jaką ma spływ kajakowy, jest możliwość dopasowania ceny do własnej kieszeni. Spać można w domkach letniskowych, gospodarstwach agroturystycznych bądź namiotach, te ostatnie zawsze są najtańszą opcją , ale moim zdaniem najfajniejszą. Możesz zdecydować się na firmowy catering, żywienie się w napotkanych na trasie gospodach lub samodzielne gotowanie na butli gazowej. Oczywistym jest też fakt, że  można też regulować czas trwania spływu od którego zależna jest cena – począwszy od parogodzinnych rekreacyjnych wypadów, aż po wielodniowe zorganizowane wyprawy – możliwości jest wiele.  I chyba najważniejsze, do tego by rozpocząć swą przygodę z kajakarstwem nie potrzeba profesjonalnego sprzętu – wystarczą kąpielówki, nakrycie głowy, krem z filtrem, polar czy kurtka przeciwdeszczowa (zalecana na dłuższe wypady) i para butów do wody za kilkanaście złotych. Ja polecam każdemu taką formę rekreacji.

 

spływ kajakowy

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

13 komentarzy
  1. Lubię spędzać czas na świeżym powietrzu. Na kajakach miałam tylko raz okazję popływać i warto byłoby to kiedyś powtórzyć. Ze sportów wodnych zdecydowanie częściej wybieramy pływanie na pontonie.

  2. Lubię bliskość natury i aktywny wypoczynek, ale kajaki do mnie nie przemawiają ? mam sporo znajomych pływających na kajakach!

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Małe stopy potrzebują komfortu. Jak wybrać najlepsze buty dla dziecka na jesień
Nowszy wpis: Rumianek - warto mieć go zawsze w szafce
Archiwa
KONTAKT