5 problemów ze snem u niemowlaka

Kiedy u niemowlaka występują problemy ze snem, to kłopot mają wszyscy domownicy, ponieważ nie mogą się oni wyspać. Rodzice maluszka często mają wiele obowiązków w ciągu dnia, dlatego też rozwiązanie problemów ze snem u małego dziecka jest bardzo ważne, ponieważ długotrwałe niewysypianie się ma dużo negatywnych skutków, do których zaliczamy m.in. rozdrażnienie, czy inne problemy – np. z koncentracją. Dlaczego niemowlak nie może spać w nocy? Jak możemy mu pomóc? Sprawdź to w naszym artykule!

 

problemy ze snem u niemowlaka

Poznaj fazy snu niemowlaka

Zanim przejdziemy do wymienienia najczęstszych przyczyn nocnych pobudek u niemowlaków, to warto wspomnieć kilka słów na temat faz snu u małych dzieci. Są one zupełnie inne niż w przypadku dorosłej osoby. Wyróżniamy właściwie dwie fazy: głęboką (tzw. non-rem) i płytką (tzw. rem). W przypadku niemowląt przeważa faza płytka, a oprócz tego cykl snu u niemowląt rozpoczyna się właśnie od tej fazy, dlatego też pamiętajmy, aby nie przenosić malucha po kilkunastu minutach od zaśnięcia, gdyż najprawdopodobniej się obudzi.

Dziecko chce jeść

Zdecydowanie jedną z najczęstszych przyczyn nocnych pobudek jest to, że dziecko chce jeść. Niemowlaki są bardzo małe i takie też są ich żołądki, dlatego też nie powinno to być nic dziwnego. Zaraz po urodzeniu pojemność tego narządu wynosi jedyne 5-7 ml, a więc niewiele. To się zmienia: im dziecko jest starsze, tym rzadziej domaga się jedzenia. I tak też oto trzymiesięczny maluszek wymaga jedynie jednego posiłku w nocy, natomiast półroczne dziecko poradzi sobie bez niego.

Warto też tutaj dodać, że kilkutygodniowe dziecko musi jeść nawet 10 razy w ciągu doby, a więc rodzice muszą się przyzwyczaić do tego, że nie obejdzie się bez nocnych posiłków. Ciekawe jest również to, że niektóre dzieci mające więcej niż pół roku nadal się budzą w nocy, aczkolwiek wtedy przyczyną nie jest głód, a najprawdopodobniej po prostu przyzwyczajenie lub inny powód.

Maluch ma niekomfortowe warunki do snu

Niemowlak podobnie jak większość dorosłych nie potrafi zasnąć przy zapalonym świetle, albo przy hałasie. Są to dwa czynniki, które uniemożliwiają sen, dlatego też, jeśli nasze dziecko ma problemy ze snem, to najpierw upewnijmy się, czy na pewno ma odpowiednie warunki. Sprawdźmy, czy w jego pokoju panuje odpowiednia temperatura, czy zgaszone jest światło, a także czy czasem nie posiada mokrej pieluszki.

Wiele dzieci płacze w nocy i przeważająca większość rodziców popełnia podstawowy błąd, jakim jest uspakajanie dziecka na wszelkie sposoby – zabawy, czy różne rozmowy. Nie powinnyśmy tego robić, ponieważ w ten sposób dziecko nie będzie odróżniało dnia od nocy, co przyniesie kolejne negatywne skutki.

Małe dziecko jest zdezorientowane

Dzieci bardzo często zasypiają się innym miejscu, niż się pobudzą, dlatego też jednym z powodów problemów ze snem może być dezorientacja. Maluch zasnął w łóżku mamy, a nagle budzi się w zupełnie innym miejscu i pojawia się płacz dziecka. Jednakże jest to zupełnie normalne, jeśli dziecko nie zasypia we własnym łóżeczku. Z tego powodu wielu psychologów jest zdania, że należy już od małego przyzwyczajać dzieci do zasypiania w jednym i tym samym miejscu – a najlepiej, aby znajdowało się ono w pokoiku niemowlaka.

Dziecko zaczęło ząbkować

Problemy ze snem u niemowlaków często wynikają też z ząbkowania, czyli procesu, w którym zęby niemowlęcia wyrzynają się lub przebijają dziąsła. Jeśli zauważyłaś u swojego dziecka takie objawy jak nadmierne ślinienie, brak apetytu, bezsenność, czy zaczerwienie dziąseł, to najprawdopodobniej to jest powodem, dla którego Twoje dziecko nie może spać w nocy. Aby pomóc maluszkowi, możesz zakupić specjalny żel na ząbkowanie, który złagodzi objawy związane z tym procesem.

Inne przyczyny problemów ze snem u niemowlaków

Kiedy maluszek zmaga się z problemami ze snem, to wielu rodziców zastanawia się, z czego one wynikają? Bardzo często ich przyczyna jest błaha – np. zbyt duża dawka emocji w ciągu dnia. Innymi powodami mogą być nadmierne zmęczenie, czy chociażby zdenerwowanie. Dlatego, jeśli Twoje dziecko nie może zasnąć i pojawił się płacz, to powinnaś je mocno przytulić i ukołysać do snu, dzięki czemu maluszek poczuje się w pełni bezpieczny i zaśnie.

Co możemy zrobić, aby zapewnić dziecku spokojny sen?

Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby zapewnić dziecku spokojny sen. Jednym z nich jest rutyna. Powinniśmy zadbać o to, aby wszystkie podstawowe czynności, które mają miejsce każdego dnia, odbywały się o stałych porach. Jest to bardzo ważne dla tak małego dziecka. Nie mniej istotne jest wypracowanie rytuału zasypiania, dzięki któremu dziecko się wyciszy i spokojnie zaśnie. Pamiętajmy też o tym, aby regularnie wietrzyć i nawilżać pokój – choć nie każdy rodzic o tym wie, to jest to coś, co znacząco ułatwia zasypianie. Oczywiście niezbędne jest również zapewnienie odpowiednich warunków – takich jak zgaszone światło, czy wygodne łóżeczko, w którym zawsze zasypia maluch.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Archiwa
KONTAKT