Rumianek – warto mieć go zawsze w szafce

Znamy i doceniamy zalety ziół, a ja dziś chcę opowiedzieć o roślinie, którą chyba każdy z nas zna. Rumianek to roślina która często przynosi ulgę w wielu dolegliwości. Jest dobrze znana naszym babciom i prababciom. Ma specyficzny zapach i  osiąga wysokość do 50 cm.  Jest wszechstronny, stosuje się go zarówno w leczeniu różnych dolegliwości oraz w kosmetyce. Zawiera wiele cennych substancji, takich jak: olejki eteryczne, flawonoidy, sole mineralne, witaminę C  oraz cholinę. Rumianek powinien gościć w każdej domowej apteczce. Sprawdź dlaczego i kiedy warto go stosować.

 

rumianek

 

 

Rumianek jest łatwo dostępny, niedrogi, występuje prawie na każdej łące. Jego lecznicze właściwości zachwycały i intrygowały ludzi już od czasów starożytnych. Niektórzy naukowcy podejrzewają nawet, że dziesiątki tysięcy lat temu korzystali z niego neandertalczycy.

Rumianek pomagał na wiele  dolegliwości i chorób, to sprawiło, że w wielu kulturach uważano go za dar bogów. W starożytnym Egipcie widziano w nim kwiat boga Słońca,  Cóż takiego w sobie kryje? Jakie substancje zawiera i  dlaczego jest taki wyjątkowy? 

 

rumianek

Rumianek – roślina lecznicza

 

Rumianek to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Jest bardzo często wykorzystywany w medycynie naturalnej. Jest to roślina lecznicza jednoroczna z rodziny astrowatych. Występuje niemal na całej kuli ziemskiej. W naszym kraju uważana jest za gatunek pospolity, choć często bywa uprawiany w celach leczniczych. Rumianek kwitnie od maja do końca lipca i osiąga wysokość do 60 cm. Pozyskuje się z niego koszyczki kwiatowe i to one tak naprawę mogą poszczycić się cennymi dla zdrowia właściwościami. Stosowany jest zarówno wewnętrznie, ale także zewnętrznie.

 Znajduje się w nim szereg związków, z których niemal każdy wykazuje właściwości przydatne w medycynie i kosmetyce:

  • chamazulen o właściwościach przeciwalergicznych,
  • cholina, która jest niezbędną substancją w budowie komórkowej,
  • alfa-bisabolol i jego tlenki o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym,
  • flawonoidy, fenolokwasy, innymi słowy  przeciwutleniacze,
  • fitosterole obniżające poziom cholesterolu,
  • poliacetyleny o działaniu przeciwbólowym, antybakteryjnym i pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy,
  • garbniki katechinowe o mające działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz ściągające,
  • gorycze pobudzające układ trawienny,
  • związki kumarynowe i śluzowe o działaniu rozkurczowym i przeciwzakrzepowym,
  • witamina C, która ma działania wzmacniające układ krążenia i jest przeciwutleniaczem,
  • sole mineralne niezbędne do funkcjonowania organizmów żywych.

Sporo tego jak na pospolity kwiat, prawda?

 

rumianek

 

Działanie i właściwości lecznicze

Głównym aktywnym składnikiem olejków eterycznych występujących w kwiatach rumianku są azuleny, które działają antyalergicznie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Podawany w postaci naparów i herbat zioło to pomaga na dolegliwości żołądkowe, takie jak wzdęcia, skurcze czy łagodna niestrawność. Jest zalecany tym, którzy borykają się z bólem żołądka na skutek stresującego trybu życia. Dzięki spiroeterowi i związkom kumaryny koi nerwy, łagodzi również niepokój i ułatwia zasypianie.

Ponadto herbata rumiankowa po tłustym posiłku wspomaga trawienie. Przyniesie też ulgę osobom z chorobą wrzodową, ponieważ rumianek wykazuje również działanie antyseptyczne -zwalcza bakterie. Ponadto łagodzi objawy zapalenia pęcherza moczowego i hemoroidów. Napar z rumianku pomaga na nerki, można go przygotować, zalewając filiżanką gorącej wody łyżkę suszonych koszyczków rumianku. Należy odczekać około 10 minut, aż się zaparzy.

W czasie przeziębienia i grypy często zaleca się picie herbaty rumiankowej, pomaga zwalczać kaszel i katar. Natomiast inhalacja ciepłym powietrzem z wyciągiem z rumianku zmniejsza objawy przeziębienia. Praktykowanie 10-minutowych inhalacji hamuje objawy grypy, zwłaszcza te związane z górnymi drogami oddechowymi. Rumianek stosuje się też w infekcjach gardła pod postacią płukanek do ust.

Bóle migrenowe, nerwobóle czy ogólnie bóle głowy również łagodzi rumianek, działa trochę jak lek przeciwbólowy. Ponadto  zaleca się  picie go kobietom, które mają bolesne miesiączki, ponieważ pomaga łagodzić towarzyszący menstruacji bóle.

Kobiety w ciąży powinny pić herbatę z rumianku, ponieważ pomaga uporać się z mdłościami.

 

rumianek

Zastosowanie w kosmetyce

Roślina ta wpływa na proces przyśpieszenia gojenia się ran, oparzeń, podrażnień, a nawet zmian skórnych wywołanych grzybicą. Pomaga w pozbyciu się szpecących  ciało blizn. Jest składnikiem wielu  kremów leczniczych oraz maści antyseptycznych. Osoby, które mają  przebarwienia na swojej skórze, powinny je przecierać naparem z rumianku. Rumianek stosuje się także do rozjaśniania włosów blond. Przywraca on naturalny kolor i nadaje im połysk. Dodatkowo zapobiega wypadaniu włosów.

 

Rumianek jest również stosowany jako remedium na opuchliznę i przemęczenie oczu, ponieważ działa przeciwzapalnie. Łagodzi obrzęki, jeśli  chcemy ulżyć podrażnionym oczom, na przykład z powodu uczulenia, należy położyć na powieki okład z torebki zaparzonej herbaty rumiankowej. Osoby cierpiące na zapalenie spojówek lub oczu docenią łagodzące i przeciwzapalne działanie okładów z rumianku. Przynoszą one natychmiastową i zauważalną ulgę.

 

W  kosmetykach jest składnikiem mleczek, kremów łagodzących i kojących dla delikatnej i wrażliwej skóry oraz lotionów. Może być stosowany jako baza do przygotowania w domu naturalnych kosmetyków, takich jak płukanka do włosów czy tonik do twarzy. Tonik sporządza się w następujący sposób; zalewamy wrzątkiem 2 łyżeczki kwiatów rumianku. Miksturę należy odstawić na 20 minut, potem napar trzeba odcedzić, dodać do niego łyżeczkę gliceryny i wymieszać. Tonik z rumianku można przechowywać w lodówce do 3 dni.

Rumianek w kosmetykach ma właściwości ściągające, napinające i wygładzające oraz oczyszczające. Jak widać ma szerokie zastosowania nie tylko w kosmetyce, ale i medycynie. To powoduje, że cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem od wielu lat. Jak nie doceniałaś rumianku do tej pory, warto to zmienić.

 

rumianek

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

18 komentarzy
  1. Mówiłam ci, że jest świetny i na wiele dolegliwości pomaga 🙂 Babcie mają racje! Moja zawsze kazała mi pić te ziółka 😉

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Spływ kajakowy, czyli dlaczego warto aktywnie wypoczywać na rzece
Nowszy wpis: Po wewnętrzną energię sięgaj naturalnie
Archiwa
KONTAKT