ABC pielęgnacji niemowlęcia: odparzenia okolicy pieluszkowej

Jednym z częstych problemów, z którym zmagają się młodzi rodzice, jest pieluszkowe zapalenie skóry, potocznie zwane odparzeniami. Choroba objawia się zaczerwienieniem i podrażnieniem okolicy pieluszkowej, któremu może towarzyszyć świąd, pieczenie, a czasami nawet wysypka.

 

pieluszkowe zapalenie skóry

Pielęgnacja i zapobieganie

Najlepszym sposobem na pieluszkowe zapalenie skóry jest odpowiednia pielęgnacja. Jedną z przyczyn występowania podrażnień tej okolicy jest tarcie pieluszki o skórę oraz ciepłe i wilgotne środowisko, które uwrażliwiają delikatną skórę na czynniki chemiczne zawarte w kale oraz moczu, powodujące jej uszkodzenie. W związku z tym pieluszkę należy zmieniać regularnie. U noworodków nawet co godzinę, a u starszych dzieci co 3-4, a także od razu kiedy w pieluszce pojawi się kał. Czynnikami ryzyka wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry jest także biegunka oraz antybiotykoterapia. Do przemywania dziecka rutynowo nie używamy jednorazowych chusteczek nawilżanych, a robimy to pod bieżącą wodą z dodatkiem łagodnego preparatu myjącego. W awaryjnych sytuacjach, kiedy przebywamy poza domem, warto zaopatrzyć się w chusteczki nawilżane wodą bez dodatkowych substancji konserwujących czy zapachowych. Po umyciu delikatnie osuszamy skórę i nakładamy na nią cienką warstwę kremu ochronnego zapobiegającego odparzeniom. Krem powinien zabezpieczać skórę, a jednocześnie pozwalać jej oddychać. Dodatkowo powinien być hipoalergiczny oraz nie może zawierać tlenku cynku, który zaburza naturalną mikroflorę skóry. Na odparzenia u niemowląt Bepanthen Baby sprawdzi się bardzo dobrze, ponieważ zawiera wszystkie wyżej wymienione właściwości.

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Choroba w początkowym stadium, ze względu na powszechność występowania i łagodny przebieg, nie wymaga wizyty u lekarza. Staramy się szczególnie dbać o higienę tych okolic oraz często zmieniać pieluszkę, tak by mokra miała przez jak najkrótszy czas kontakt ze skórą. Do przemywania skóry używamy delikatnych środków, aby dodatkowo jej nie przesuszyć i podrażniać. W leczeniu stosujemy maści inne niż w przypadku codziennej pielęgnacji, dedykowane do leczenia pieluszkowego zapalenia skóry. W miarę możliwość pozwalamy dziecku przebywać bez pieluszki, co pozwala osuszyć podrażnione miejsca.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Wizyta u lekarza będzie uzasadniona w sytuacji, kiedy oprócz pieluszkowego zapalenia skóry dziecko gorączkuje, jest apatyczne i nie chce jeść. Może to wskazywać na infekcję ogólnoustrojową. Warto też dokładnie obserwować morfologię zmian występujących w okolicy pieluszkowej. Jeśli ich stan uległ znacznemu pogorszeniu lub np. pojawiły się miodowe strupy, może to wskazywać na nadważenie obecnych ran bakteriami lub grzybami. W takiej sytuacji niezbędne może okazać się zastosowanie antybiotyku. Do lekarza należy udać się także w sytuacji, kiedy zmiany obejmują nie tylko okolice moczowo-płciowe, ale także cały obszar przylegania pieluszki do ciała. Może to świadczyć o alergii na materiały, z których została wykonana pieluszka, lub na preparaty do mycia.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Najlepsze kostiumy karnawałowe, które staną się hitem każdej imprezy!
Nowszy wpis: Zalety ćwiczeń ruchowych w nauce angielskiego dla dzieci
Archiwa
KONTAKT