Albumy fotograficzne – wciąż na topie?

Kto z nas nie posiada kartonu pełnego starych zdjęć z czasów, gdy trzeba było wywoływać je z kliszy? Dziś wydaje się to być odległą przeszłością: zdjęcia zapisywane są cyfrowo, łatwo wykonać je telefonem komórkowym. Fotografie często są umieszczane w mediach społecznościowych. Czy to znaczy, że tradycyjne albumy odchodzą do lamusa?

 

album na zdjecia

Albumy fotograficzne – pamiątka sentymentalna

Z pewnością zdjęcia w obecnych czasach nie są wywoływane w takiej ilości, jak kiedyś. Nie oznacza to, że fotografia na papierze odchodzi w zapomnienie. W pewnym sensie, stała się ona bardziej elegancka i luksusowa. Chętnie sięga się po nią w ważnych momentach w życiu, np. w dniu zawarcia związku małżeńskiego. Piękne zdjęcia wydrukowane na wysokiej jakości papierze ułożone w książkę to niesamowita pamiątka ślubna. Na podobnej zasadzie tworzone są również albumy na chrzest upamiętniające to ważne wydarzenie na początku życia dziecka. Rodzice chętnie tworzą albumy dziecięce, w których umieszczają zdjęcia swoich pociech: jak rosną i zmieniają się w czasie. Tego typu album to również wzruszający prezent dla dziadków i innych krewnych. Dużo osób sięga również po albumy tradycyjne, w których mogą umieścić fotografie z dzieciństwa, wakacyjnych wyjazdów czy innych, szczególnych wydarzeń.

album na zdjecia

 

Jakie albumy cieszą się największą popularnością?

Rynek (a także wklejoneoprawione.pl) oferuje najróżniejsze albumy fotograficzne: małe i duże, jedno i wielokolorowe, z wzorami i bez, kwadratowe i prostokątne. Każdy może zakupić album, który najlepiej pasować będzie do konkretnej tematyki, gustu danej osoby i liczby zdjęć. Wiele osób uwielbia komponować albumy, układać zdjęcia, podpisywać je, a nawet tworzyć kolaże. Małe albumy kieszeniowe dobrze sprawdzają się w przypadku dokumentowania ciekawych i wartych zapamiętania wydarzeń w życiu, jakim są np. egzotyczne wakacje. Z kolei albumy skórzane są często wybierane po to, by umieścić w nich zdjęcia rodzinne, bądź przedstawiające chronologicznie najważniejsze momenty z życia danej osoby.

 

album na zdjęcia

 

 

Tworzenie albumów to nie tylko twórcza aktywność. To również pretekst, by powspominać ważne i wspaniałe chwile. Pięknym zwyczajem w wielu rodzinach jest wspólne tworzenie albumu np. ze Świąt Bożego Narodzenia. Pomaga to wrócić myślami to tych pełnych rodzinnego ciepła dni i na nowo scalić poszczególnych członków rodziny. Przygotowany i zapełniony fotografiami album to niesamowita pamiątka na półce. Żadne zdjęcia oglądane na ekranie komputera nie mogą równać się z tymi wydrukowanymi na papierze. Poprzez wywołanie fotografii, staje się ona bardziej wyjątkowa, zwłaszcza, że została wybrana spośród wielu innych, o których łatwo zapomnieć w gąszczu licznych plików zapisanych na dysku.

Choć postępująca cyfryzacja zmieniła nasze myślenie o fotografii, album fotograficzny to wciąż rzecz, po którą chętnie się sięga. Jest to przedmiot, który pozwala na chwilę zatrzymać czas, zachować cenne wspomnienia i wracać do nich. Podobno w życiu najważniejsze są wspomnienia, a najlepiej utrwalać je za pomocą aparatu fotograficznego. Powstałe zdjęcia wklejone w album mogą być piękną pamiątką nawet dla kolejnych pokoleń.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Wyjątkowość perfum Chanel
Nowszy wpis: Domowe place zabaw, czyli co należy wiedzieć przed ich zakupem?
Archiwa
KONTAKT