Domowe place zabaw, czyli co należy wiedzieć przed ich zakupem?

Wielu z nas decyduje się na stworzenie domowego placu zabaw dla swoich dzieci. Jednak zanim to zrobimy, powinniśmy zapoznać się z przepisami prawnymi dotyczącymi takiej inwestycji oraz zasadami bezpieczeństwa. Nie ulega wątpliwości, że każdemu z nas zależy nie tylko na dobrej zabawie, ale również bezpieczeństwu dzieci. Jak wybrać domowe place zabaw? Jak przygotować miejsce?

 

domowe place zabaw

Domowe place zabaw a przepisy prawne

Zacznijmy od przepisów prawnych, które obejmują również stawianie placów zabaw. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziemy w ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414). Na początku warto podkreślić, że nie podaje ona konkretnej definicji placu zabaw. Jednak na podstawie art. 3 pkt 4 możemy wnioskować, że należy on do małej architektury. Pod tym stwierdzeniem kryją się niewielkie obiekty, do których zalicza się między innymi: użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietnik. Bez wątpienia są to elementy modułu nazywanego placem zabaw. Jednak według art. 29 pkt 22, stawianie obiektów małej architektury nie wymaga od właściciela otrzymania pozwolenia na budowę. Jednak zobowiązuje się do zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej budowy obiektów małej architektury w miejscach publicznych. Dlatego też budowa placu zabaw w ogrodzie, czyli działce budynku jednorodzinnego, która nie ma statusu publicznego, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani wcześniejszego zgłoszenia prac do odpowiedniego organu.

Jednak bez względu na to należy mieć na uwadze podstawowe wymogi bezpieczeństwa oraz zapewnienie dzieciom odpowiednich warunków do zabawy.

 

domowe place zabaw

Domek Jutro. fot. Ogrodosfera.pl

Jaki domowy plac zabaw wybrać?

Aby zapewnić dzieciom bezpieczną zabawę, należy zwracać uwagę na to, jakie urządzenia im udostępnimy. Należy pamiętać o wieku dziecka oraz dopasowaniu do niego elementów znajdujących się w module. Przeglądając dostępne zestawy oraz pojedyncze sprzęty, możemy dowiedzieć się, ile dziecko musi mieć lat, aby korzystanie z wybranego urządzenia było dla niego bezpieczne i nie za trudne. Bez problemu znajdziemy zarówno zestawy, z których mogą korzystać dzieci już od 2 roku życia, jak i te wymagające większych kompetencji ruchowych. Dla najmłodszych został przeznaczony wielofunkcyjny domek ze zjeżdżalnią o długości 150 cm czy też niewielką drabinką wspinaczkową. Wysokość całego urządzenia wynosi 176 cm, a tym samym wszystkie elementy są dopasowane do mniejszych dzieci. W przypadku placów zabaw dla dzieci od 3 lat możemy zobaczyć różnicę już w samej długości zjeżdżalni: 240 cm oraz wysokości całej zabudowy: 300 cm. Bez wątpienia młodsze dzieci nie poradziłyby sobie z takim wyzwaniem.

Dlatego też podczas wyboru placu zabaw należy zwracać uwagę przede wszystkim na grupę wiekową, dla której jest przeznaczony. Jednak pamiętajmy również o sprawdzeniu, czy w przyszłości będziemy mogli dopasować do zestawu również inne moduły oraz jak przebiega składanie zestawu. Warto zainwestować odpowiednią kwotę i mieć pewność solidności, ponieważ taka rzecz ma nam starczyć na kilka lub nawet kilkadziesiąt lat. Każdy plac zabaw w sklepie Ogrodosfera.pl czy w innym branżowym tego typu, zawiera ceny dostępnych dodatków oraz gotowych już zestawów. Warto również zastanowić się nad zakupem z montażem, by mieć pewność profesjonalnego osadzenia na wyznaczonym miejscu.

 

domowe place zabaw

Plac zabaw Baltazaar firmy Jungle Gym.

Jak przygotować miejsce pod plac zabaw?

Aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka, należy ustawić plac zabaw przede wszystkim w miejscu widocznym z okna domowego. Dzięki temu nawet przygotowując obiad, będziemy mieli oko na swoje dzieci i zapewnimy im stosowny nadzór. Należy również zwrócić uwagę na nawierzchnię. Jeżeli zapewnimy odpowiednią nawierzchnię, w przypadku upadku zmniejszymy ryzyko poważnych urazów. W przypadku większych wysokości należy dostosować do nich grunt. Kiedy jednym z urządzeń są karuzele, wówczas należy unikać sypkiego podłoża, na przykład kora, piasek, żwir. W takim przypadku warto zastanowić się nad gumową nawierzchnią podzieloną na mniejsze lub większe fragmenty. Jeśli plac zabaw składa się z wysokich urządzeń, wówczas warto skłonić się ku profesjonalnej kratce gumowej, która chroni na pewno zwiększy bezpieczeństwo w czasie zabawy.  Dobrym rozwiązaniem mogą być również certyfikowane powierzchnie dywanowe.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Albumy fotograficzne - wciąż na topie?
Nowszy wpis: Idealny prezent dla kobiety - biżuteria.
Archiwa
KONTAKT