Czy OC na raty się opłaca? Sprawdź!

Ceny OC zależą od wielu czynników. Aktualnie średnia składka OC w Polsce wynosi nieco ponad 700 złotych. Są kierowcy, którzy płacą za całoroczną ochronę w okolicach 400 zł, ale są też tacy, którzy muszą płacić za ubezpieczenie samochodu nawet kilka tysięcy. Dotyczy to zwłaszcza młodych kierowców. Co robić, kiedy domowy budżet nie pozwala nam na tak duży jednorazowy wydatek? Niektóre towarzystwa oferują OC na raty. Czy to się opłaca?

 

OC na raty

 

Dlaczego kierowcy wybierają OC na raty?

Ubezpieczenie OC na raty kierowcy wybierają zazwyczaj z powodu trudności finansowych. Tym bardziej, że pod względem formalnym, wcale nie jest to prostszy sposób na opłacenie OC. Trzeba przecież pamiętać, by wpłacać kolejne raty. Grupa, która statystycznie najczęściej decyduje się na taki rodzaj płatności, to młodzi kierowcy. W ich przypadku przez brak zniżek i dużą pojemność silnika, cena OC w wysokości ponad 2 tysięcy złotych nie jest niczym zaskakującym. Młody człowiek, który zazwyczaj dopiero zaczyna na siebie zarabiać, może mieć problem z zapłatą całości sumy. Dlatego chętnie wybiera możliwość płatności ratalnej.

Jakie raty wchodzą w grę?

Najprościej zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie tylko raz z góry na cały rok. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie, ubezpieczyciel przyjmuje płatność ratalną. Najczęściej spotykaną opcją w przypadku, gdy chcemy zapłacić ubezpieczenie OC na raty, jest możliwość rozłożenia płatności na dwie raty. Wtedy płacimy za OC co pół roku. Wiele firm ubezpieczeniowych pozwala rozłożyć sumę na cztery raty kwartalne. A co, jeśli chcemy płacić mniejsze kwoty, a jeszcze częściej? Niektórzy ubezpieczyciele przystają nawet na miesięczne raty. Od czego to zależy? Na pewno od ogólnej sumy ubezpieczenia. Im wyższa suma za OC lub za cały pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, tym łatwiej wynegocjować z ubezpieczycielem korzystne warunki płatności. 

Polityka ubezpieczycieli

Czy ubezpieczenie OC na raty to korzystna opcja dla ubezpieczyciela? Niekoniecznie. W przypadku pełnej płatności z góry, ochrona w razie sprawstwa kolizji czy wypadku zostaje przez klienta opłacona. Jeśli jednak kierowca płaci za polisę w ratach, może się zdarzyć, że spóźni się z wpłatą. Wtedy ubezpieczyciel musi kontynuować ochronę nawet, gdy kwota za następny okres czasu jeszcze nie wpłynęła na jego konto. Firmy ubezpieczeniowe jednak nie mogą sobie pozwolić na rezygnację z płatności na raty. Dlaczego? Po pierwsze wymaga to konkurencja na rynku i rywalizacja o klienta, a po drugie –  właściwie wszystko już można kupić na raty. Więc dlaczego nie polisę OC?

Czy opłaca się kupować ubezpieczenie OC na raty?

Zanim kierowca zdecyduje się na ubezpieczenie OC na raty, musi mieć świadomość, że w ogólnym rozrachunku zapłaci więcej, niż gdyby płacił za całość. Jak to wygląda w praktyce? Jak wynika z  analiz porównywarki mfind.pl, płatność ubezpieczenia OC na raty zawsze wyniesie średnio około 10 – 15% więcej niż płatność jednorazowa. Procentowa różnica w przypadku tańszych polis OC dla kierowców ze zniżkami także kształtuje się na podobnym poziomie. 

Płacisz OC na raty – o tym musisz pamiętać

Jeśli płacisz OC w systemie ratalnym, musisz sumiennie dopilnować tego obowiązku. Gdybyś zapomniał o wpłaceniu kolejnej raty, to co prawda jesteś nadal chroniony przez polisę, ale nie pozostanie to bez konsekwencji. Co może grozić kierowcy za niedopilnowanie płatności kolejnych rat? Oto możliwości sankcji, które dotkną takiego zapominalskiego kierowcę:

  • zapłacenie karnych odsetek – nie dość, że ogólna kwota polisy będzie wyższa w płatności ratalnej, to doliczone zostaną odsetki do zalegającej kwoty
  • egzekucja należności – jeśli trzeba by było ściągać zaległość od ubezpieczonego, może zająć się tym firma windykacyjna
  • wpisanie do KRD
  • nieprzedłużenie OC – polisa, w której pojawi się problem z dotrzymaniem płatności w terminie, nie przedłuży się automatycznie, a wówczas trzeba pilnować, aby nie pojawiła się przerwa w ciągłości OC.  
nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

2 komentarze
  1. Z mojego doświadczenia powiem tak ( a płaciłam i na raty i jednorazowo ) – najbardziej opłaca się ( finansowo ) zapłacić jednorazowo większą kwotę i mieć na rok z głowy i nie musieć pamiętać za pół roku o kolejnej płatności.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Idealny prezent dla kobiety - biżuteria.
Nowszy wpis: Aloes na długie i zdrowe życie
Archiwa
KONTAKT