Czym jest syndrom „leniwego trawienia”?

„Leniwe trawienie”, zwane inaczej leniwymi jelitami, nie jest przypadłością, która spada jak grom z jasnego nieba. To oznacza, że wprowadzając zmiany do swojego stylu życia, w większości przypadków można ją zwalczyć.

 

syndrom leniwego trawienia

 

 

Wszystko zależy od trybu życia

Może się wydawać, że aktywność fizyczna lub jej brak czy upodobania dietetyczne to tylko kwestia gustu. Tymczasem mają one wpływ na ciało i kondycję na głębszym poziomie. Nawet trawienie u osób, które unikają sportu i źle się odżywiają, jest zupełnie inne niż u tych, którzy starają się jeść zdrowo i lubią się ruszać. Ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia, mało czasu spędzają na powietrzu, jedzą byle jak, mogą też skarżyć się na:

  • bóle głowy,
  • problemy ze snem,
  • zaparcia,
  • gazy,
  • nieprzyjemne uczucie w obrębie brzucha, np. przepełnienia, bólu.

Trzy ostatnie dolegliwości można ująć w jednym zbiorczym haśle „leniwego trawienia”.

Może się wydawać, że takie przypadłości to tylko kwestia trawienia po posiłku. A przecież wpływają one też na inne obszary życia. Zamiast uczucia przypływu energii i lekkości po zdrowym obiedzie, miłośnikom fast foodów i tłustej kuchni przez większość dnia towarzyszy uczucie ciężkości, które odbiera ochotę i siły na pójście na basen czy do parku. Zaparcia i gazy też zniechęcają do aktywności, a w ekstremalnym przypadku – do jakichkolwiek spotkań. Leniwe trawienie może więc wpływać na ogólne samopoczucie czy nawet nastawienie do świata. Dołączając do tego częste niedobory minerałów i brak błonnika w diecie osób, które przecież niechętnie sięgają po świeże warzywa czy pełne ziarna, zyskujemy trudności nie tylko na poziomie trawienia.

Jakie środki na leniwe trawienie?

Każda zmiana w trybie życia może być zbawienna dla samopoczucia osób zmagających się z leniwym trawieniem. Na początek jednak garść porad, które mogą przynieść ulgę w nagłych przypadkach wzdęć czy uczucia przepełnienia po posiłku. Istnieją środki bezpieczne i stosowane również w ciąży oraz u pacjentów przewlekle chorych jak Espumisan z symetykonem. Kilka dostępnych form pozwala wybrać najwygodniejszą, a np. granulki Espumisan Easy można zażyć w pracy, środkach transportu itp.

Trzeba być natomiast bardzo ostrożnym podczas stosowania herbatek przeczyszczających. Są skuteczne, z tym że z czasem jelita „przyzwyczajają się” do nich, a bez wsparcia zaczynają pracować jeszcze mniej wydajnie. Dla osoby, która już i tak ma trudności trawienne, może to być bardzo niekorzystne.

Zmiany w trybie życia mogą być konieczne

Środki na wzdęcia będą skuteczne doraźnie, ale w dłuższej perspektywie trzeba wprowadzić do swojego trybu życia niezbędne zmiany. Niektórzy są w stanie „przestawić się” z dnia na dzień, szczególnie, gdy zmusza ich do tego coraz trudniejsza sytuacja zdrowotna. Inni muszą mieć czas na zastosowanie zmian, więc powinni zmieniać np. jedną rzecz w tygodniu:

  1. Woda i zielona herbata zamiast napojów gazowanych i kawy.
  2. Wirtualne treningi i gry ruchowe zamiast siedzenia przed komputerem i telewizorem.
  3. Więcej czasu na świeżym powietrzu w dowolnej formie, np. spacer po rynku zamiast galerii handlowej, las zamiast kina, spotkanie w plenerze zamiast kawiarni.
  4. Mniejsze, regularne posiłki, zamiast np. objadania się na noc lub wielkiego obiadu.
  5. Więcej produktów pełnoziarnistych – można wybierać mąkę pełnoziarnistą podczas pieczenia, kupować gotowe produkty z pełnym ziarnem lub dodawać do potraw błonnik w formie siemienia lnianego czy otrębów.

To tylko kilka pomysłów, które pomogą stopniowo przestawić się na zdrowy tryb życia. Na koniec warto pamiętać, że nie licząc snu każdy z nas ma do dyspozycji ponad 100 godzin w tygodniu. Nasi przodkowie przez większość tego czasu byli aktywni przemieszczając się, pracując czy choćby wykonując czynności domowe. Jeśli pracownik biurowy zdecyduje się na godzinę siłowni w tygodniu, to oczywiście trzeba docenić ten krok. Jednak warto pamiętać, że to tylko 1 na 112 godzin w tygodniu zapełnione ruchem, a więc ilość praktycznie nieodczuwalna dla organizmu. Warto, by tych godzin było znacznie więcej.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Archiwa
KONTAKT