Dlaczego dzieci kochają trampoliny ogrodowe?

Trampoliny ogrodowe to sprawdzony sposób na zachęcie dzieci do zabawy na dworze. Nawet kilkulatki, które nie przepadają za sportem, często chętnie wybierają tego rodzaju aktywność fizyczną. To świetna zabawa, która zapewnia im rozładowanie emocji i nadmiaru energii, a także wiele korzyści zdrowotnych. W jaki sposób skakanie na trampolinie może wpływać na zdrowie? Jak jest zbudowana trampolina ogrodowa i o czym należy pamiętać, żeby korzystać z niej w bezpieczny sposób?

 

Jak skakanie na trampolinie wpływa na zdrowie?

Skakanie na trampolinie to świetny sposób na rozładowanie energii i negatywnych emocji, w tym także tych dziecięcych. Dzieci po takiej aktywności są wyraźnie spokojniejsze i „wyładowane”, co pozwala im choćby na szybkie zaśnięcie i spokojny sen. Skakanie na sprężystej macie trampoliny ma także pozytywny wpływ na rozwój ich mięśni i to nie tylko nóg, ale także pośladków, brzucha, czy ramion. Podczas balansowania i skoków wzmacnia się cały układ mięśniowo-szkieletowy, co pozwala zapobiegać wadom postawy.

Sama aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest zdrowa i to nie tylko dla kilkulatków, ale także dla osób dorosłych. Skacząc w ogrodzie dotlenia się organizm i stymuluje układ odpornościowy. Nie bez powodu dzieciom zaleca się spędzanie co najmniej 30 minut na zewnątrz każdego dnia. Dla dorosłych dodatkowym atutem skoków na trampolinie może być fakt, że pomaga ona w modelowaniu sylwetki, a ćwicząc na niej regularnie, można nawet poprawić swój metabolizm.

Nie bez znaczenia jest wpływ skoków na trampolinie na zdrowie i samopoczucie psychiczne. Takie ćwiczenia dostarczają do organizmu sporą ilość endorfin i dopaminy, które potrafią łagodzić między innymi odczuwanie stresu i zapewnić pozytywną energię na resztę dnia.

 


Duża trampolina ogrodowa z wewnętrzną siatką bezpieczeństwa, fot. Ogrodosfera.pl

Budowa trampoliny ogrodowej

Najważniejszym elementem trampoliny ogrodowej jest stelaż. Powinien on być jak najbardziej stabilny i solidnie wykonany, ponieważ to on utrzymywać będzie całą konstrukcję, a wraz z nią bawiące się na trampolinie dzieci. Na stelażu mocowane są sprężyny, które utrzymują rozciągniętą na stelażu elastyczną matę do skakania. Mata tworzona jest z odpornego i sprężystego materiału. Ponieważ jest to element wymienny, w razie uszkodzenia nie wymusza zakupu całej nowej trampoliny.

Trampoliny ogrodowe dla dzieci w ogrodosfera.pl wyposażane są w dodatkowe elementy ochronne. Jest to przede wszystkim siatka boczna chroniąca dzieci przed wypadnięciem z trampoliny, kiedy odbiją się w niewłaściwym kierunku. Siatki ochronne dzieli się na modele wewnętrzne, montowane ściśle wokół maty oraz zewnętrzne, montowane za linią sprężyn. Przy wyborze trampoliny z siatką zewnętrzną niezbędne będą także osłony na sprężyny, które ochronią dziecko przed upadkiem na twarde metalowe części konstrukcji.

 


Duża trampolina Jump Hero, fot. Ogrodosfera.pl

Bezpieczne korzystanie z trampoliny

Skakanie na trampolinie może skończyć się urazem, jeśli nie przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy pamiętać, że dzieci mogą korzystać z trampoliny jedynie pod stałym nadzorem osoby dorosłej. Niezbędne są także zabezpieczenia w postaci siatki ochronnej i osłon na twarde elementy stelaża.

Jeśli z trampoliny ma korzystać więcej niż jedno dziecko, zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta co do maksymalnej ilości jednocześnie bawiących się na niej osób. Konieczne jest także zastosowanie się do maksymalnej dopuszczalnej wagi użytkowników, która w przypadku kilkorga dzieci dość łatwo może zostać przekroczona.

Na trampolinie nie należy podawać dziecku żadnych przekąsek ani napojów, ponieważ może się ono łatwo zakrztusić. Warto także sprawdzić, czy kilkulatki nie skaczą z ostrą biżuterią, butami z twardą podeszwą lub innymi elementami, które mogłyby zahaczyć się o boczną siatkę albo uszkodzić matę trampoliny.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Olejek konopny - właściwości i zastosowanie
Nowszy wpis: Jak odmłodzić skórę wokół oczu?
Archiwa
KONTAKT