Dlaczego warto wybrać matę edukacyjną?

Od pewnego czasu maty edukacyjne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rodziców i opiekunów, którzy chętnie je nabywają, aby wspierać rozwój maluchów. Produkty takie mogą być wyposażone w różne elementy, których zadaniem jest wywołanie u dzieci ciekawości świata, a także stymulowanie rozwoju zmysłów słuchu, wzroku czy dotyku. Zazwyczaj maty edukacyjne wykorzystywane są jako elementy wspierające rozwój niemowląt, jednak również po ukończeniu pierwszego roku życia, zabawki te mogą nadal cieszyć i zajmować uwagę maluchów. Dlaczego warto wybrać matę edukacyjną? Podpowiadamy.

 

mata edukacyjna

 

Czym jest mata edukacyjna?

Mata edukacyjna to idealne połączenie zabawy i rozwoju. Jest to produkt, który jak sama nazwa wskazuje, przybiera formę maty, która w zależności od konkretnego modelu może być wyposażona w różne ciekawe kształty, kolory i akcesoria. Obecnie maty interaktywne mogą mieć różne funkcje, które zależą przede wszystkim od wieku malucha. Jeżeli szukamy maty edukacyjnej dla dziecka w wieku trzech miesięcy, wówczas powinniśmy postawić na produkt, który umożliwi mu obserwacje wiszących nad głową zabawek. Taka mata edukacyjna z czasem sprawi, że dziecko zacznie sięgać po nie rączkami i oglądać każdy taki element, dzięki czemu zacznie angażować się w poznawanie poszczególnych jej fragmentów, co wzbudzi u niego ciekawość świata. Mata edukacyjna może być więc jedną z form rozwoju dzieci, zwłaszcza do pierwszego roku życia. Maty edukacyjne zazwyczaj wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu z łatwością można je złożyć lub rozłożyć w dowolnym miejscu.

Jakie zalety mają maty edukacyjne?

Rodzice i opiekunowie chętnie obecnie sięgają po maty edukacyjne ze względu na szereg zalet, jakimi wyróżniają się te produkty. Dostępne są one w wielu wymiarach i kolorach. Mogą być wykonane z różnych materiałów i posiadać dodatkowe funkcje. Zazwyczaj na pałąkach przywieszone są kolorowe zabawki i pluszaki, grzechotki bądź też elementy szeleszczące czy lusterka. W niektórych takich zabawkach po naciśnięciu w odpowiedni element dziecko może usłyszeć melodyjki lub dźwięki, które stymulują jego rozwój. 

 

Można więc powiedzieć, że mata edukacyjna jest swego rodzaju domowym placem zabaw, który zachęca malucha do aktywności motorycznej i manualnej, m.in. przekręcania się na brzuch i odwrotnie. Główną zaletą mat edukacyjnych jest więc wspomaganie rozwoju psychoruchowego niemowlęcia, które stale może odkrywać ich nowe funkcje. Niektóre takie przedmioty wyposażone są w dodatkowe gadżety, a więc nie tylko pałąk z przywieszonymi kolorowymi zabawkami, piszczałkami, elementami szeleszczącymi czy lusterkami, ale także pozytywkę zsynchronizowaną z migającymi światełkami, pianinkiem, piszczałkami umieszczonymi pośrodku maty czy też innymi elementami interaktywnymi.

 

Czym kierować się wybierając matę edukacyjną?

Wybierając matę edukacyjną, powinniśmy uwzględnić przede wszystkim wiek malucha, dla którego ma być ona przeznaczona. W przypadku mat edukacyjnych dla niemowląt ważne jest, by taki produkt posiadał zawieszone zabawki zachęcające go do trzymania główki wyżej, a także zmiany pozycji. W późniejszym etapie mogą one zachęcać malucha do ruszenia się z miejsca. Zwróćmy uwagę także na wielkość maty. Powinna być ona na tyle duża, aby maluch miał sporo miejsca na obracanie się i zmianę pozycji. Ważny jest też sposób montowania tego produktu, aby łatwo się składał i rozkładał, a także by poszczególne elementy miały możliwość odczepiania i podczepiania. Istotne są też melodyjki, które emituje mata, aby nie były zbyt nachalne, ale też monotonne. Warto również sprawdzić, czy mata wykonana jest z materiału, który można prać w pralce.

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Archiwa
KONTAKT