Elektrolity dla dzieci. Sprawdź jak zapobiegać odwodnieniu dziecka.

Każdy z nas słyszał niejednokrotnie to słowo – elektrolity, ale czy faktycznie wiemy czym są i jaką spełniają rolę? Zazwyczaj nasza wiedza kończy się na stwierdzeniu, że są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich brak może spowodować odwodnianie u dorosłych i dzieci. Maluchy szczególnie są narażone na ich utratę, dlatego podpowiem Wam jak objawia się niedobór elektrolitów u dzieci oraz jak temu zapobiegać. Odwodnienie u dzieci zdarza się znacznie częściej niż u dorosłych. Niedobór wody w organizmie jest niezwykle groźny dla zdrowia. Z tego powodu istotne jest zachowanie odpowiedniej ilości płynów i elektrolitów dla dzieci. Jak rozpoznać odwodnienie u dzieci oraz co robić, gdy zauważysz pierwsze objawy? Przeczytaj w dalszej części tekstu.

 

elektrolity dla dzieci

 

Nasz organizm prawidłowo funkcjonuje, gdy zachowany jest odpowiedni poziom elektrolitów. Jednak czym one są i dlaczego są tak ważne dla naszego zdrowia? Sprawdź.

 

Czym są elektrolity?

Elektrolity to wodne roztwory jonów soli, które są w naszych płynach ustrojowych. Do elektrolitów zaliczamy: sód, magnez, potas, wapń oraz jod. To dzięki nim w naszym organizmie zachowana jest równowaga kwasowo-zasadowa. Elektrolity odpowiadają za odżywianie i dotlenianie komórek. Sód jest składnikiem soli, natomiast potas znajduje się w pomidorach, ziemniakach, bananach, awokado, kiwi, grejpfrutach, w suszonych morelach i figach. Wapń najczęściej dostarczamy do naszego organizmu wraz z mlekiem i jego przetworami, z roślinami strączkowymi i pieczywem razowym. Magnez zaś zawarty jest najczęściej w kakao, czekoladzie, orzechach laskowych, płatkach owsianych i kaszy gryczanej.

 

elektrolity dla dzieci

Dlaczego elektrolity dla dzieci są tak ważne?

Jak widać najważniejsze składniki znajdziemy w popularnych roślinach, mleku czy kakao jednak nie zawsze dzieci chcą zjeść pomidora czy awokado. Szczególnie elektrolity dla dzieci są tak ważne, ponieważ dzięki swoim elektrycznym właściwościom to one  przewodzą impulsy nerwowe, niezbędne dla działania mózgu i całego układu nerwowego. To one również pobudzają  skurcz i rozkurcz mięśnia sercowego, który pompuje krew w naszym ciele, dostarczając tlen do wszystkich komórek. Dbają też o prawidłowe nawodnienie organizmu, co przy aktywnym trybie dzieci jest bardzo istotne.

 

elektrolity dla dzieci

Co sprawia, że tracimy elektrolity?

Elektrolity wypłukiwane są z wodą, a najczęstszą przyczyną ich utraty jest biegunka, wymioty, jelitówka, ale także wzmożona potliwość. Szczególnie wiosną i latem gdy dzieci są bardzo aktywne fizycznie, biegają, jeżdżą na rowerze, rolkach czy deskorolce ich organizm traci dużo wody i soli mineralnych. Niedobór elektrolitów u dzieci prowadzi do poważnego zachwiania równowagi, co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ to one odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśniowego.

 

Elektrolity dla dzieci — najczęstsze objawy odwodnienia

Do odwodnienie organizmu może dojść bardzo szybko u dzieci jak i dorosłych. Dlatego widząc pierwsze objawy należy takiej osobie podać jak najszybciej preparaty elektrolitowe.

Niepokojącym objawami niedoboru elektrolitów u dzieci, które powinny zwrócić uwagę dorosłych, są:

 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • zbyt mała ilość oddawania moczu
 • ciągłe pragnienie
 • senność
 • omdlenia
 • zaburzony rytm serca
 • skóra jest mało elastyczna

 

U niemowląt zapada się ciemiączko.

Jeśli te objawy się nasilają należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 

elektrolity dla dzieci

Jak uzupełnić elektrolity?

Najważniejsze jest picie wody o wysokim stopniu zmineralizowania, ale które dziecko wypije taką wodę? Niestety nie moje, dlatego mam lepszy sposób, by moje dziecko piło wodę i miało w niej odpowiedni dobór elektrolitów oraz witamin. Szczególnie w okresie wiosennych i letnich upałów sprawdza się u nas suplement w formie musujących tabletek które w składzie mają niezbędne jony soli, np. Plusssz Junior Elektrolity. Te tabletki po rozpuszczeniu w wodzie tworzą pyszny i orzeźwiający napój pomarańczowy, który mój syn bardzo lubi.

 

elektrolity dla dzieci

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

7 komentarzy
 1. Nie miałam pojęcia ze ból głowy jest oznaka odwodnienia. Teraz juz wiem ze to ważny czynnik moj syn często narzekał na ból głowy po zabawie na podwórku.

  1. To jedna z pierwszych oznak odwodnienia warto zwracać na nią uwagę i szybko zapobiegać nawadniając dziecko, bo niestety czasem może być niezbędny szpital a tego nikt nie chce

 2. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ból głowy, na który dzieci często się uskarżają, spowodowany może być z odwodnienia. Dzieci odwadniają się szybciej niż dorośli. Należy o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Opróżnianie piwnic: z firmą czy samemu? Porównanie możliwych rozwiązań
Nowszy wpis: Marzy Ci się niebieska kuchnia? Sprawdź, jak ją urządzić!
Archiwa
KONTAKT