Tradycyjny przepis na naleśniki to: woda, jajka, mleko i mąka. Dodatek jajek wpływa na elastyczność ciasta, jednak wcale nie musimy ich dodawać, aby naleśniki były równie pyszne i rozciągliwe. Wystarczy tylko kierować się jedną podstawową zasadą. Jak zrobić naleśniki bez użycia jajek? Podpowiadamy!
Przygotowanie naleśników – podstawowe zasady
Co zrobić, żeby naleśniki się nie łamały? Podstawową zasadą robienia naleśników bez jajek jest dobranie odpowiednich proporcji składników. Należy dodać tyle samo mąki co produktów płynnych. Dzięki temu ciasto naleśnikowe nabierze podobnych właściwości jak z użyciem jajek. Należy stopniowo rozrzedzać masę do uzyskania gładkiej konsystencji. Powinna być lejąca, by można było ją łatwo rozprowadzić na patelni.
Kolejną zasadą, jaką warto się kierować, jest użycie odpowiedniej patelni. Naleśniki najlepiej smażyć na teflonowej o niskich brzegach – powinna być dobrze naoliwiona. O czym jeszcze należy pamiętać? Podczas smażenia naleśników nie trzeba potrząsać patelnią ani przewracać placka zbyt wiele razy. Aby upewnić się, że jest gotowy, wystarczy tylko unieść krawędź naleśnika i dopiero przewrócić na drugą stronę.
Dobrym rozwiązaniem jest również dodanie odrobiny oleju do masy naleśnikowej, by nie przywierała podczas smażenia. Ważną zasadą, którą należy się kierować, aby uzyskać idealne naleśniki, jest odstawienie surowego ciasta na około 15 minut przed smażeniem, dzięki czemu pozbędziemy się pęcherzyków powietrza z masy.
Przepis na doskonałe naleśniki bez jajek
Naleśniki można przygotować również z mleka roślinnego, jednak nie poleca się stosowania mleka ryżowego, ponieważ ciasto może przyklejać się do patelni. Tak naprawdę ilość dodawanej mąki zależy od jej typu – najbardziej wchłania wodę mąka o wyższym symbolu. Po przygotowaniu ciasta naleśnikowego warto odczekać około 15 minut i dopiero potem w razie potrzeby dodać więcej wody. Idealna masa powinna być lejąca i łatwo rozprowadzać się na patelni. Jak przygotować naleśniki bez jajek? Potrzebne będą następujące składniki:
- 2 szklanki wody (najlepiej mineralnej, gazowanej)
- 2 szklanki mleka krowiego lub roślinnego
- 4 szklanki mąki pszennej
- duża szczypta soli
- 60 ml oleju
W pierwszej kolejności należy wymieszać w misce wodę, mleko, mąkę oraz szczyptę soli. Ciasto powinno być gładkie, bez żadnych grudek. Można dodać do niego odrobinę oleju, by mieć pewność, że nie będzie przywierać do patelni. Masę odstawiamy na około 15 minut, aby ulotnił się bąbelki powietrza. Po tym czasie ciasto może lekko zgęstnieć, wówczas można dodać odrobinę wody do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Następnie rozgrzewamy patelnię z odrobiną oleju i wylewamy pierwszą partię ciasta naleśnikowego. Warto robić to za pomocą łyżki wazowej, jednocześnie poruszając patelnią do równomiernego rozprowadzenia masy. Może się zdarzyć, że pierwszy naleśnik usmażony na większej ilości oleju nie będzie udany, jednak z pewnością kolejne wyjdą idealnie. Jak sprawdzić, czy jedna strona naleśnika jest zarumieniona? Wystarczy tylko odchylić krawędź placka, a następnie przewrócić drewnianą szpatułką na drugą stronę.
A to nowość, nie spodziewałem się. Tak bez jajek? :O
Jest to jakaś alternatywa jak pojawia się pragnienie naleśników a jajek w domu brak..
Zgadzam się z wszystkim, przepis jest idealny dla alergików (na jajka) 🙂
Olej? Ojc. Nie za zdrowo. Myslalam, ze moze siemie lniane bylo by zamiennikiem za jajko.