Przyjęcie pod swój dach kota to dla świeżo upieczonego właściciela wiele radości, ale też pewne obowiązki. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na adopcję małego kociaka, czy dorosłego zwierzęcia, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki. Jak przygotować dom na przyjęcie nowego pupila?
Karma dla kota
Zapewnienie kotu pełnowartościowego pożywienia to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów opieki nad tym zwierzęciem. Wybierając karmę dla kota, powinniśmy kierować się przede wszystkim wiekiem pupila, a także jego potrzebami. Karma sucha jest łatwa w przechowywaniu, a ponadto pomaga dbać o zęby zwierzaka, ponieważ jej gryzienie pozwala pozbyć się kamienia nazębnego. Z kolei karma mokra uważana jest za bardziej smakowitą, ma mniej kalorii i łatwo ją pogryźć, dlatego doskonale poradzą sobie z nią nawet młode kociaki, ale również seniorzy czy koty z chorobami dziąseł.
Kuweta dla kota
W środowisku naturalnym koty zagrzebują swoje odchody w miękkiej ziemi lub piasku, aby w ten sposób ukryć swoją obecność. Kuweta ze żwirkiem jest więc koniecznością, aby nasz pupil mógł załatwiać swoje potrzeby w domu. Jak wybrać żwirek dla kota?
Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest żwirek bentonitowy. Ma on postać niewielkich granulek, które pod wpływem wilgoci zbijają się w wygodne do usunięcia bryłki. Jest tani, ale nie można go spuszczać w toalecie.
Inna propozycja to żwirek silikonowy, który przypomina nieco tłuczone szkło, a w dotyku – tworzywo sztuczne. Dobrze wchłania mocz i wymienia się go w całości, kiedy zmieni kolor na żółty. Ponadto właściciel musi regularnie usuwać odchody zwierzaka.
Oprócz wymienionych wyżej możemy zdecydować się również na żwirek drewniany zbrylający lub niezbrylający. Należy do najdroższych, ale też jest bardziej wydajny, doskonale pochłania nieprzyjemne zapachy i można go spuszczać w toalecie. Duży wybór żwirków dla kota znaleźć można np. na https://primavera.pl/. Pamiętajmy, że koty często mają swoje preferencje co do kuwety, dlatego niektórym zwierzętom bardziej odpowiadają żwirki drewniane, innym zaś silikonowe lub bentonitowe.
Co jeszcze będzie potrzebne?
Jeśli przyjmujemy pod swój dach kota bezdomnego, koniecznie trzeba będzie go odrobaczyć. Zwierzęta te bardzo łatwo zarażają się pasożytami przewodu pokarmowego, dlatego regularne kuracje zwalczające robaki są niezbędne nawet w przypadku zwierząt nie wychodzących. Preparaty na pasożyty mogą mieć różną postać – tabletek, specjalnych past lub nawet kropli podawanych na skórę. Wybór konkretnego środka warto skonsultować z weterynarzem, który podpowie również jaką dawkę należy zastosować. Ponieważ jaja pasożytów mogą zostać przyniesione do domu na butach, niezbędne jest powtarzanie kuracji odrobaczającej co trzy miesiące. W przypadku kotów wychodzących warto też kupić obrożę przeciwpchelną i przeciwkleszczową. Pamiętajmy, że kleszcze przenoszą groźne choroby, zaś inwazja pcheł również może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jak np. anemia. Działania profilaktyczne pozwolą więc uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
Trzeba też zadbać również o odpowiedni dywan do wnętrza; przede wszystkim powinien być wykonany z takiego materiału, aby w szybki i prosty sposób dało się go wyczyścić z sierści kota!