Dlaczego warto uczyć się jazdy konnej?

Konie towarzyszą człowiekowi od wieków. Ujeżdżanie można więc bez wątpienia nazwać jednym z najdawniejszych sportów, choć wtedy nie miało ono jeszcze charakteru rywalizacji. Tak silny związek człowieka z końmi sprawił, że zwierzęta te w kulturach wielu państw zajmują bardzo szczególne miejsce, a umiejętność jazdy konnej można nazwać wręcz podstawową. W Polsce jeździectwo nie jest już tak powszechne jak przed laty, choć zdaje się przechodzić swoisty renesans. Dlaczego warto spróbować swoich sił?

 

jazda konna

 

Kształtowanie charakteru

Uprawianie sportu nie tylko poprawia naszą kondycję, ale kształtuje również cechy naszej osobowości. W przypadku jazdy konnej wszystkie powiedzenia związane z upadkiem i powstawaniem staną się niezwykle realne… Nauka ujeżdżania to ciągłe wyznaczanie sobie nowych celów, poznawanie kolejnych chodów, pokonywanie coraz trudniejszych tras. Ale nie tylko. Opieka nad koniem jest szkołą odpowiedzialności. Będzie wymuszać na nas systematyczność i dobrą organizację własnego czasu, co może zaowocować w szkole czy życiu zawodowym.

Zdrowie

Nie bez przyczyny konie wykorzystywane są w hipoterapii. Kołyszący ruch, jaki odczuwamy w trakcie jazdy, przynosi wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i ducha. Jazda konna pomoże wzmocnić kręgosłup i będzie pozytywnie wpływać na pracę mięśni, dlatego zaleca się ją pacjentom z dolegliwościami związanymi z układem ruchowym. Choćby godzina treningu w tygodniu będzie również pomocna dla osób, które stale walczą ze stresem.

Więź

Konie to zwierzęta bardzo wrażliwe. Potrafią przywiązać się do człowieka i mają niesamowitą umiejętność odczytywania ludzkich nastrojów. Te ich cechy sprawiają, że nawet osoby, które sceptycznie podchodzą do nauki jazdy, z czasem nie wyobrażają sobie nawet dnia bez wizyty w stajni. W czasach, gdy nasze życie przenosi się do internetu, warto pomyśleć o hobby, które będzie wymagać od nas wysiłku i poświęcenia uwagi. Koń w swoisty sposób odpłaci się nam za takie zaangażowanie.

Sposób na nudę

Niezależnie od wieku jazda konna przynosi mnóstwo frajdy! Dla dzieci czas spędzony w stajni to możliwość obserwowania zwyczajów koni i poznawania tych wyjątkowych zwierząt. Będą również nawiązywać przyjaźnie ze swoimi rówieśnikami, które podzielają ich pasję. Z czasem, kiedy nasze umiejętności na to pozwolą, można połączyć trening z poznawaniem okolicy, decydując się na wypady w teren. Jest to świetny sposób na spędzenie czasu z dala od miejskiego zgiełku.

Jak widać, jazda konna ma wiele zalet, które powinny przekonać Cię, że warto spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Oczywiście, jak każde hobby, wymagać będzie pewnego zaangażowania finansowego. Na początkowym etapie możesz liczyć na akcesoria dostępne w konkretnej szkole jazdy. Z czasem jednak należy zainwestować w porządne buty czy odzież, które zapewnią Ci komfort w czasie regularnych treningów. Wszystko, co niezbędne do jazdy konnej, znajdziesz w sklepie internetowym Horseway. W jednym miejscu szybko skompletujesz niezbędne wyposażenie, korzystając z pomocy specjalistów z dziedziny hippiki.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Jak przygotować dom do adopcji kota?
Nowszy wpis: Pierwsza pomoc na placu zabaw
Archiwa
KONTAKT