Jak wybrać telefon dla dziecka?

Jeszcze niedawno gdy myśleliście o kupnie prezentu dla swojej pociechy wybór był prosty: zabawki, klocki lub książka. Czasy się jednak zmieniły i nasze dzieci marzą o nowych technologiach. Nie ma się co im dziwić, gdzie nie spojrzymy mamy z nimi do czynienia. Telefon komórkowy – każdy z nas pewnie posiada, ułatwia kontakt z bliskimi, ale też pomaga w wielu codziennych sprawach. Dzieci w XXI wieku marzą o tabletach, komputerach czy  smartfonach, trudno im się dziwić jeśli dorośli, z których przecież biorą przykład, korzystają z urządzeń mobilnych każdego dnia. W obecnym świecie nie da się dziecka uchronić przed technologią, ale to my dorośli musimy nauczyć nasze pociechy jak racjonalnie ją  wykorzystywać. Pytanie więc kiedy i jaki telefon dla dziecka kupić jest bardzo na czasie.

 

telefon dla dziecka

 

Pamiętam czasy jak w latach 90-tych na telefon komórkowy pozwolić sobie mogli tylko najbogatsi, teraz ma go nawet dziecko. Od najmłodszych lat nasze pociechy mają do czynienia z najnowszymi zdobyczami technicznymi. Z prędkością światła stają się ekspertami od technologicznych nowinek, żaden telefon niema przed nimi tajemnic.

Kiedy jest “ten” moment, by kupić telefon dla dziecka

Prawda jest nieubłagalna, nawet niemowlaki wykazują zainteresowanie komórkami, przedszkolaki naśladują dorosłych i widok kilkulatka bawiącego się smartfonem raczej nikogo nie dziwi. Dzieciaki w wieku szkolnym posiadają już własne telefony komórkowe, dlatego prośba mojego syna o kupno smartfona nie była dla mnie zaskoczeniem. Większość kolegów już go posiada, była wiec to tylko kwestia czasu, kiedy moje dziecko też poprosi o swój własny telefon. Ostateczna decyzja zawsze należy do nas- rodziców, w naszym przypadku była poprzedzona rozmowami oraz małym eksperymentem. Wyszliśmy z założenia, że nasze dziecko musi rozumieć do czego ma służyć telefon i jaka odpowiedzialność się z jego posiadaniem wiąże.

 

telefon dla dziecka

 

Od dwóch lat Franek posiadał smartwatcha i nauczył się dzięki temu jednej ważnej rzeczy: jeśli chce zadzwonić to zawsze musi pamiętać, by karta była zasilona pieniążkami. Co miesiąc ze swojego kieszonkowego doładowywał 10 zł, nauczył się tym samym gospodarowania środkami na karcie. Kolejna rzecz to moje przekonanie, by kupić Młodemu telefon tzw. budżetowy. Jestem przeciwniczką kupowania dziecku iPhone, czy innego flagowego telefonu. I nie chodzi mi tylko o sam fakt posiadania tak drogiego urządzenia, co nie oszukujmy się może skończyć się kradzieżą lub czymś gorszym. Po prostu wiem z doświadczenia, że ośmiolatek nie jest wstanie wykorzystać potencjału takich urządzeń.

Dlatego głównym zadaniem jaki ma spełniać telefon dla dziecka jest jego podstawowa funkcja – kontakt z rodzicami. Dzięki temu mój syn wie, że telefon to nie zabawka czy gadżet, a bardzo przydatne urządzenie. Ma zapewnić nam stałą komunikację, dawać mojemu synowi poczucie bezpieczeństwa, ponieważ  ma do szkoły spory kawałek. Pozwoli mu też utrzymywać kontakt z kolegami, szczególnie teraz po naszej przeprowadzce.

 

 

telefon dla dziecka

Czym kierować się kupując telefon dla dziecka?

Przede wszystkim nie kierujmy się modą, na rynku jest mnóstwo ciekawych modeli, które świetnie sprawdzą się na pierwszy telefon dla dziecka. Zwróćmy uwagę na jedną rzecz, jeśli kupimy dziecku drogi telefon ewentualne koszty naprawy, czy wymiany na nowy w razie  uszkodzenia, będą też proporcjonalnie wyższe niż w przypadku tańszego rozwiązania. Przecież dzieci nie będą stale uważać na swój telefon, są często zajęte, w ciągłym ruchu. Po drugie drogi telefon może narazić naszą pociechę na niebezpieczną sytuację, a tego nie chcemy. Proponuję zainwestować w model do kilkuset złotych. W przypadku uszkodzenia, zgubienia nie będzie to aż tak dotkliwa strata. Zwróć uwagę na duży ekran, łatwiej czytać na nim wiadomości, przeglądać zdjęcia i filmiki. Kolejny punkt to bateria, powinna być sporej pojemności.

 

Klasyczny telefon czy może smartfon?

Stając przed tym wyborem w pierwszym odruchu chciałam wybrać klasyczny model telefonu. Jest zawsze prosty w użyciu, odporny na upadki i funkcjonalny. Ale… czasy mamy takie, że szybko zdałam sobie sprawę, iż za moment mój syn będzie chciał jednak lepszy model, najlepiej smartfona czyli dotykowym ekranem. Nie lubię wyrzucać pieniędzy w błoto więc poszukałam czegoś rozsądnego.

Wybrałam smartfona myPhone Pocket Pro jest bardzo praktyczny i komfortowy w użytkowaniu, a do tego w bardzo przystępnej cenie. Jest wyposażony w duży 5,7 calowy  dotykowy ekran ( przy czym jest naprawdę poręczny), szybki procesor, zabezpieczenie w postaci czytnika linii papilarnych, co daje mi pewność, że nikt poza moim synem nie będzie korzystać z tego urządzenia. Pojemna bateria daje mi pewność, że będę miała możliwość dodzwonienia się do syna. Oczywiście aparat, mój syn odziedziczył po matce miłość do fotografii i filmowania, przednia kamera pozwala nam na videochat. Model działa w systemie Android 9 Pie i obsługuje LTE. Cena? Tylko 449 złotych.

 

telefon dla dziecka

 

Dziecko w świecie cyfrowym, jak nauczyć je odpowiedzialności

Smartfon z dostępem do internetu to spore ułatwienie życia, ale też niebezpieczeństwo. Jako rodzice musimy uczulić nasze pociechy, ze świat cyfrowy niesie ze sobą tez zagrożenia. Uczmy je zasad korzystania z internetu, doboru haseł, aplikacji, monitorujmy ilość czasu jaki spędza dziecko przed ekranem oraz na jakie strony wchodzi. Obsługi smartfona, internetu dziecko musi się nauczyć jak jazdy na rowerze.

Warto zawrzeć z pociechą umowę na jakich zasadach dostaje telefon. Samodzielność powinna iść w parze z odpowiedzialnością. Dlatego spisując z dzieckiem umowę warto zaznaczyć w niej zasady jakie będą obowiązywały. U nas są następujące punkty:

  • czas jaki może spędzić przed ekranem na rozrywce
  • lista kontaktów
  • z kim może się komunikować
  • aplikacje jakich może używać
  •  jakich informacji o sobie nie może nikomu przekazywać
  • kiedy ma mieć wyciszony telefon
  • 10 zł doładowuje sam z kieszonkowego

 

Pozwólmy naszym dzieciom na poruszanie się w cyfrowym świecie, delikatnie je tylko kontrolując. Znajdowanie samodzielnie informacji w necie buduje w dziecku poczucie własnej wartości. Zachęcajmy do szukania odpowiedzi na zadawane pytania, które go nurtują. Niech pozna funkcje jakie daje smartfon: np.: budzik.

Kontrola rodzicielska

Jako rodzice czujemy się odpowiedzialni za nasze pociechy, znamy świat lepiej i zagrożenia jakie w nim czyhają. Możemy dodać jeden kontrowersyjny punkt do umowy z naszym dzieckiem, który mówi że chcemy mieć wgląd do jego telefonu i czuć się niczym stalker każdego dnia sprawdzając po jakich stronach sufrowało nasze dziecko. Inna możliwość to dyskretne monitorowanie poczynań w sieci naszej pociechy poprzez aplikacje, które sprawdzają ile czasu spędza dziecko przed ekranem, wychwytują w wiadomościach słowa wskazujące na przemoc lub pornografię. Przykładem są choćby te aplikacje do monitorowania telefonu dziecka: NetNanny, WebSafely, MMGuardian, mSpy, Webwatcher, PhoneSheriff.

Pamiętajmy o jednym, nie demonizujmy komórek – to najłatwiejsza droga kontaktu, szczególnie gdy dziecko spędza coraz więcej czasu poza domem. Ja jestem pewna, że dzięki temu mam mniej siwych włosów.

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

5 komentarzy
  1. Super artykuł 🙂 ma pani bardzo mądre spojrzenie na świat. W moim domu jest podobnie, szczególnie w kwestii pieniężnej, z tym że ostatnio mały musiał dołożyć ze swojego kieszonkowego na nowe zabezpieczenie dla ekranu. Wymiana szybki samsung s7 edge okazała się dość kosztowna, ale dzięki temu syn bardziej uważa na swój telefon.

  2. Bardzo pomocny artykuł, na pewno wezmę pod uwagę wskazówki z niego gdy nadejdzie czas na kupno telefonu naszej córeczce

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Najlepszy prezent dla miłośnika książek
Nowszy wpis: Najlepsze kostiumy karnawałowe, które staną się hitem każdej imprezy!
Archiwa
KONTAKT