Jak wzmocnić naturalne funkcje barierowe skóry?

Skóra jest największym narządem naszego organizmu. Jej powierzchnia wynosi zwykle 1,5 – 2 m2 i stanowi około 15% masy ciała.1 Skóra spełnia również mnóstwo bardzo istotnych zadań. Bez niej bylibyśmy bezbronni wobec szkodliwych czynników środowiskowych, z którymi mamy styczność każdego dnia. Niestety, czasami funkcje barierowe skóry ulegają osłabieniu. Czy można w prosty sposób je wesprzeć?

 

Jak wzmocnić naturalne funkcje barierowe skóry

Jakie role pełni nasza skóra?

Skóra spełnia wiele ważnych funkcji fizjologicznych. Przede wszystkim chroni nasze narządy wewnętrzne i jednocześnie stanowi połączenie ze środowiskiem zewnętrznym. Czynnie uczestniczy również w termoregulacji, procesach wydzielniczych, przemianie materii, oddychaniu, a także wymianie wodno-elektrolitowej.2 Zachowanie dobrej kondycji skóry jest więc nie tylko kwestią ładnego wyglądu, ale również zdrowia.

Dlaczego warto dbać o skórę?

Skóra, która jest przesuszona, pozbawiona składników odżywczych, lipidów i ceramidów, jest bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Niestety, każdego dnia oddziałują na nią wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Przebyte choroby, zaniedbania żywieniowe, niekorzystny klimat, praca związana z ekspozycją na detergenty i toksyny, zanieczyszczone powietrze, a nawet twarda woda i złej jakości kosmetyki – wszystko to negatywnie działa na skórę. U ludzi obdarzonych skórą nadwrażliwą, z genetyczną skłonnością do przesuszania lub nawet chorób dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry, kontakt ze szkodliwymi czynnikami może być wręcz niebezpieczny, prowadzić do pęknięć, ranek oraz nadkażeń. To problem zarówno dermatologiczny, jak i psychologiczny. Dolegliwości skórne skutkują dyskomfortem i świądem, prowadzą do nieprzespanych nocy, stresu, rozdrażnienia. Widoczne objawy skórne powodują też kompleksy, gdyż skóra jest organem, który eksponujemy, dlatego chcemy, aby była ona w dobrej kondycji.

Bez względu jednak na to, czy cierpisz na chorobę dermatologiczną, czy masz zdrową skórę, jednak czasami odczuwasz objawy przesuszenia i nadwrażliwości, koniecznie zatroszcz się o wzmocnienie jej funkcji barierowych. Gdy bowiem nasza zewnętrzna powłoka jest osłabiona, błyskawicznie reaguje nadwrażliwością na tak powszechne czynniki, jak mróz, wiatr, suche powietrze, perfumy, niektóre tkaniny i wiele innych, które dla osób bez problemów dermatologicznych są przy umiarkowanej ekspozycji nieszkodliwe.

Zadbaj o szczelną barierę skóry każdego dnia!

Aby wesprzeć funkcje barierowe skory, zapewnij jej codzienną dawkę lipidów oraz sięgnij po krem, który pozostawi na niej cienką, niewidoczną dla oka warstwę okluzyjną, zapobiegającą utracie wilgoci z naskórka. Wybierz specjalistyczny, bogaty w dobroczynne składniki aktywne wyrób medyczny, który zabezpieczy skórę nawet w trudnych warunkach. Taki, jak Emolientowy krem barierowy do twarzy i ciała Emotopic. Jego starannie przemyślana formuła oparta jest na unikalnym połączeniu naturalnych olejów: konopnego, canola oraz ceramidów. Dzięki temu tworzy na powierzchni skóry swoistą barierę ochronną, zabezpieczając przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych takich jak: wiatr, mróz, suche powietrze czy substancje drażniące. Krem skutecznie łagodzi istniejące objawy suchości skóry: szorstkość, zaczerwienienie i łuszczenie naskórka. Widocznie poprawia kondycję skóry poprzez wzmocnienie jej funkcji barierowych, zapobiegając nawrotom przesuszenia, szczególnie okolic wrażliwych takich jak ręce, łokcie, kolana, ale także na każdym obszarze, na którym skóra uległa intensywnemu przesuszeniu.

Oprócz codziennego sięgania po specjalistyczny krem postaraj się nie naruszać naturalnej bariery ochronnej. Niekorzystne dla niej są długie kąpiele, szczególnie z intensywnie pieniącymi się, niskiej jakości płynami do kąpieli i żelami. Kilkuminutowa kąpiel z użyciem preparatu emolientowego to dużo lepszy pomysł. Po zabiegu postaraj się natomiast nie trzeć skóry, tylko delikatnie osusz ja miękkim ręcznikiem i jak najszybciej zaaplikuj nawilżający krem lub balsam. Przekonasz się, że to nie tylko utrzyma Twoją skórę w dobrej formie, ale również poprawi Twój ogólny komfort i samopoczucie.

Bibliografia:

 

  1. Richardson M. Understanding the structure and function of the skin. Nurs Times2003 Aug 5-11;99(31):46-8.
  2. Wolski T., Kędzia B. Farmakoterapia skó Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry. Post Fitoter 2019; 20(1): 61-67.

Woldan-Tambor J., Zawilska J.B. Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku. Farm Pol, 2009, 65(11): 804-811.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Jaki prezent dla chłopaka wybrać?
Nowszy wpis: Jakie powinien być ręcznik dla twojego dziecka?
Archiwa
KONTAKT