Kiedy dziecko zacząć uczyć jazdy na łyżwach?

Łyżwiarstwo to jeden z najpiękniejszych zimowych sportów. Niestety jednak powoli odchodzi w niepamięć. Pamiętam jako dziecko uwielbiałam oglądać relacje z jazdy na łyżwach. Szybko też sama zaczęłam uprawiać ten sport. Łyżwiarstwo jest dziedziną sportu,która poprawia koordynację ruchową,uczy poczucia rytmu.

Kiedy zacząć naukę jazdy na łyżwach?

Każde dziecko jest inne. Optymalny wiek to 4-5 lat. Dzieci w tym wieku są rekrutowane do sekcji łyżwiarskich. Na lodowiskach można już spotkać dzieci w wieku 2-3 lat,które uczą się jeździć. Zdarzają się też czterolatki,które mają problem z utrzymaniam równowagi. Wszystko zależy od indywidualnych cech dziecka i czasem nie ma co się śpieszyć z  nauką jazdy na lodzie,ponieważ jest to sport o dużym ryzyku kontuzji.

Ja mam trzylatka,który jest dobrze rozwinięty motorycznie i jak tylko warunki pogodowe nam zaczęły sprzyjać pojechaliśmy na lodowisko by zacząć oswajać go z lodem. Pierwsza rzecz jakiej uczyłam Nania to utrzymanie równowagi na płozach. Nie jest to łatwa sztuka nawet dla niektórych dorosłych. Kolejna to kontakt z lodem. Warto pokazać maluchowi,że upadek to nic strasznego,niech się poturla po tafli lodu by się z nim oswoił.

Nauka z instruktorem czy rodzicem?

Ja swoje dzieci uczę sama. Nie będę jednak ukrywać,że jako dziecko miałam świetnego instruktora a był nim mój Tata,który po dziś dzień kręci piruety na lodzie bez najmniejszego wysiłku. Jeśli wiesz,że dasz sobie radę by nauczyć malucha jeździć i nie przekażesz mu swojego strachu to jestem pełnym sercem ze tym by uczyć samemu. Jeśli jednak nie masz wiedzy lub cierpliwości podaruj sobie udzielanie lekcji. Jesteś na najlepszej drodze by zniechęcić swoje dziecko do tego sportu a samemu przekonasz się szybko,że to tylko męczarnia dla Ciebie. Wybóru musisz dokonac samemu,ja w kolejnym poście podpowiem Wam jak uczyć malucha pierwszych kroków na łyżwach 😉

Gdzie jeżdzić na łyżwach?

Zdecydowanie polecam lodowiska. Wiem jednak,że nie wszędzie one są i często pozostaje nam ślizgawka zrobiona na boisku lub zamarznięte jezioro. To ostatnie jest ryzykownym rozwiązaniem ale są rejony w naszym kraju gdzie zamarznięte jezioro,staw mają czasem nawet ponad 15-20 centymetrową taflę lodu. Zawsze wtedy trzeba byc ostrożnym i zachować rozwagę.

Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa na lodowisku?

Jeżeli są takie możliwości ucz dziecko w wydzielonej strefie dla początkujących. Ty nikomu nie przeszkadzasz i Tobie też nikt nie zawadza.  Należy uczyć maluchów również podstawowego savoir – vivru: nie przepychać się, przepuścić, jeśli ktoś jedzie szybciej, nie skręcać nagle (zawsze za nami może ktoś jechać). Kierunek jazdzy łyżwiarzy tez należy respektować,nie jeździmy pod prąd!

Jak powinno się ubrać dziecko na łyżwy?

Niezależnie od warunków jakie są na lodowisku (jedne są zadaszone inne pod gołym niebem) pamiętajmy o trzech rzeczach:

  • Kask – może być rowerowy,ważne żeby chronił głowę przed uderzeniem.
  • Rękawiczki pięciopalczaste – najlepiej mieć ze sobą dodatkową parę na zmianę
  • Ciepłe spodnie – mogą być narciarskie lub ocieplane ważne by były wygodne.

Wiem,że oczami wyobraźni widzimy nasze dziecko jak sunie po lodzie w zwiewnej sukience ale na to jeszcze przyjdzie pora. W pierwszych kontaktach z łyżwami postawmy na wygodę i ciepło. Nie ukrywajmy w fazie nauki kontakt z lodem będzie dość częsty,więc dżinsy i rajstopki odpadają,chyba że chcecie by dziecko zmarzło i miało siniaki.

Najlepszy system ubioru to na cebulkę. Jak będzie dziecku za zimno lub za ciepło samo wam powie. Unikajcie ubioru na bałwana. Dużo grubych ciuchów wcale nie pomoże maluchowi wręcz zaszkodzi. Krępuje to ruchy i szybko dziecko się przegrzeje. My podczas pierwszego spotkania z lodowiskiem mieliśmy na sobie bieliznę termiczną,cieniutką bluzeczkę i kombinezon. Ciepło i wygodnie. Maluch podczas pierwszego kontaktu z lodem aż tak dużo się nie rusza niemniej jednak nie ma co go ubierać za ciepło.

SONY DSC

Co rozwija jazda na łyżwach?

Łyżwiarstwo niesie ze sobą wiele korzyści. Już od pierwszego kontaktu z lodem ćwiczy zmysł równowagi,próbujemy zsynchronizować ręce i nogi. To tak naprawdę jedna wielka koordynacyjna zabawa. Nie zdajęmy sobie z tego sprawy ale wszystkie nasze mięśnie zaczynają pracować. Ręce,nogi muszą współgrać ale czasem musimy je oddzielić by wykonać określone ewolucje. Łyżwiarstwo uczy gibkości i gracji. Niejednokrotnie podziwamy łyżwarzy za ich płynne ruchy niczym w tańcu. Tak to wszystko dzięki temu trochę zapomnianemu sportowi. Najważniejsza sprawa jazda na łyżwach hartuje. Nie tylko ciało ale też ducha,każdy upadek wzmacnia malucha,daje mu siłę by próbowac dalej.

Ruch to zdrowie więc polecam założyć łyżwy i zimą pójść na lodowisko z dzieciakami. A Wy lubicie jazdę na łyżwach? 

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

7 komentarzy
  1. Ja bym chciała kiedyś z Martynką na łyżwy pójść, ale mam obawy bo sama nie za dobrze jeżdżę. Nie miałam pojęcia, że takie misie są dostępne dla uczących się Maluchów. Je można wypożyczać na lodowiskach? Jest też wersja dla dorosłych? ;))

    1. Nie na wszystkich lodowiskach są dostępne ale warto zadzwonić i zapytać o pingwinka do nauki jazdy.Niestety nie ma wersji dla dorosłych ale warto może zacząć uczyć się z instruktorem.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Regulamin dla Matek synów czyli zasady dla małych facetów
Nowszy wpis: Jak wyjść z domu rano bez pośpiechu i krzyków
Archiwa
KONTAKT