Kleszcze, jak się przed nimi bronić?

Kleszcze to podstępni krwiopijcy, którzy atakują z ukrycia. Te pajęczaki są szybkie i bardzo skuteczne. Często nie mamy pojęcia, że staliśmy się ich ofiarami. Ugryzienie kleszcza nie boli, ale może mieć powazne konsekwencje zdrowotne. Kleszcze mogą przenosić grożne dla człowieka wirusy i bakterie. W obawie przed tymi krwiopijcami unikasz spacerów po lesie? Zastanawiasz się jak skutecznie bronić się przed tymi pajęczakami? Sprawdź co warto wiedzieć, by omijać szerokim łukiem miejsca gdzie występują kleszcze oraz jak uniknąć ich ukaszenia.

 

Kleszcze, jak się przed nimi bronić

 

 

Kleszcze

Kleszcze to pajęczaki, znanych jest ponad 850 gatunków! W Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy, ale najczęściej spotykane są trzy:

 • Kleszcz pospolity- można go spotkać w całym naszym kraju ale najbardziej lubi miejsca o dużej wilgotności. Występuje w lasach liściastych i mieszanych, czasem iglastych o gęstym poszyciu. Uwielbia miejskie parki, działki i skwery zieleni.
 • Kleszcz łąkowy- bardzo lubi wilgoć, dlatego najczęściej spotkać go można na brzegach jezior, terenach bagnistych i pastwiskach. W odróżnieniu od kleszcza pospolitego najczęściej występuje na wschodzie naszego kraju.
 • Obrzeżek gołębi- jak nazwa wskazuje, żywi się krwią gołębi. Zamieszkuje miejsca gdzie te ptaki występują, czyli na strychach i poddaszach.

Kleszcze najczęściej żerują na zwierzętach, począwszy od małej polnej myszki, zającach, psach czy krowach. Niestety lubią też ludzką krew. Pajęczaki zaczynają żerować, gdy temperatura powietrza ma od 5 stopni Celcjusza, czyli od marca po konieca listopada. Kleszcze polują na swoje ofiary nieustannie, bardzo dobrze wiedzą gdzie je spotkać. Czychają krwiopijcy w głębi lasu lub na orzeżach polany, pod drzewami. Natomiast obrzeżek gołębi, gdy zabraknie żywiciela potrafi dobrać się i do człowieka! Przychodzą do mieszkań przez otwarte okna i drzwi balkonowe, a także kanały wentylacyjne. Gromadzą się pod parapetami, w szparach podłogowych i pod tapetami. Jak widać wszędzie jesteśmy narażeni na atak kleszcza. Dodatkowo kleszcze atakują najczęściej w dzień, przeważnie rano i po godzinie 15:00 aż do północy.

Kleszcze, jak się przed nimi bronić (4)

Gdzie można najczęściej spotkać kleszcze? 

Kleszcze żyją nie tylko w lasach, najczęściej spotkamy je na łąkach i obszarach trawiastych więc i w miejskich parkach. Uwielbiają krzaki leszczyny. Warto wiedzieć, że kleszcze nie przebywają w miejscach powyżej 1,5 metra, mitem jest więc myślenie, że te pasożyty spadają na nas z drzew. Mają dobry węch i szybko wyczuwają swoją ofiarę, dobrze wiedzą, że najczęściej ludzie i zwierzęta chodzą ścieżkami i tam polują na nas. Kleszcze przesiadują na wewnętrznej stronie i brzegach liści, dlatego idąc ścieżką starajmy się nie poruszać gałęziami krzewów. Warto wytłumaczyć dzieciom, żeby nie bawiły się blisko krzaków oraz ich nie zrywały. Wiem, że to ciężkie, ale warto je nauczyć chronić się przed atakiem kleszcza.

Kleszcze, jak się przed nimi bronić (8)

Jak atakują kleszcze? 

Kleszcze reagują na temperaturę ciała ofiary, zapach potu i wydychany dwutlenek węgla. Ci podstępni krwiopijcy wyczuwają ofiarę już z 20 metrów! Gdy kleszcz znajdzie się na skórze, wcale nie wpija się w nią od razu , o nie!!! Chodzi po naszym ciele cichutko i szuka…. szuka miejsca, by sie wbić się i ssać krew! Jakie to miejsce? Najczęściej szuka cieńkiej powłoki skórnej, lekko wilgotnej. Jego ulubione miejsca to: za uchem, na granicy włosów, w pachwinie, pod kolanami, w zgięciach łokci. Choć kleszcz wkłuwa się dość głęboko w skórę, to jest dla nas niewyczuwalne. Dzieje się tak, ponieważ w momenie ukłucia kleszcz wprowadza do naszego ciała wydzielinę znieczulajacą i opóźniającą reakcję zapaleniową. To dlatego nie czujemy bólu, czy też nie widzimy zaczerwienienia, które by nas mogły zaalarmować i dokładniej się przyjrzeć skórze. Kleszcz może w ten sposób żerować nawet 6-7 dni nie będąc zauważonym!!! W tym czasie wypija około 2 mil krwi i powieksza swój rozmiar nawet sześciokrotnie.

Kleszcze, jak się przed nimi bronić (3)

Dlaczego kleszcze są groźne?

Kleszcze często są nosicielami zarazków, w tym krętków boleriozy i wirusów zapalenia mózgu. Niestety wirusy dostają się do naszego krwioobiegu już w momencie ukłucia przez kleszcza. Krętki boleriozy dopiero po 24 godzinach od momentu żerowania przenikają do naszej krwi. Niestety wirusem zapalenia mózgu łatwo się też zarazić w inny sposób, wręcz banalny: pijąc mleko prosto od krowy lub kozy, na których żerowały zarażone kleszcze. Krętki boleriozy mogą dostać się do naszego organizmu, gdy wetrzemy w rankę wydzielinę kleszcza.

Kleszcze, jak się przed nimi bronić (6)

Jak się bronić przed kleszczami?

Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezronni przed kleszczami. Wiedząc gdzie i o jakich porach mogą na nas polować, starajmy się unikać miejsc w których występują. Kleszcze są najbardziej aktywne rano i wieczorem, więc na spacery najlepiej wybierać się koło południa. Idź środkiem ścieżki, z daleko od wszelkich traw i krzaków. Jak masz ochotę zbierać polne kwiatki to idź na środek łąki. Zawsze pamiętaj o odpowiednim ubiorze, czyli długie spodnie, bluzka z długim rekawem, kapelusz lub czapka. Najlepiej wybierz ubranie w jasnych kolorach, kleszcze ponoć ich nie lubią, a nawet jeśli to nie potwierdzona informacja to na jasnym zawsze łatwiej tego krwiopijcę zobaczyć;)  Zacznij używać preparatów odstraszających kleszcze.

Zawsze po powrocie do domu obejrzyj całe ciało. Jeśli znajdziesz kleszcza usuń go!

 

 

Kleszcze, jak się przed nimi bronić (2)

Jak wyciągnąć kleszcza?

Chwyć kleszcza pęsetą tuż przy skórze i lekko obrotowym ruchem wyrwij drania!!! Rankę zawsze starannie zdezynfekuj wodą utlenioną. 

Tak nigdy nie wyjmuj kleszcza!!!!

 • nie używaj żadnych substancji typu olej, masło, to może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, smarowanie tłuszczem sprawia, że kleszcz wpuszcza do naszego organizmu jeszcze wiecej wydzieliny, która może zawierać wirusy lub bakterie.
 • nie szarp i nie ucinaj kleszcza
 • nie rozgniataj go, ponieważ jego głowa nadal żyje
 • nie smaruj lakierem, podobnie jak w przypadku tłuszczu kleszcz wydziela więcej swojej wydzieliny

Jeżeli kleszcz tkwi głęboko i nie możesz go wyjąć, lepiej od razu udać się do lekarza.

Choroby jakie mogą wystąpić po ukąszeniu przez kleszcza:

Kleszczowe zapalenie mózgu – jeśli w ciągu 2-3 tygodni od usunięcia kleszcza wystąpią objawy, przypominające grypę, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Gorączka do 38 stopni Celsjusza, bóle mięśni i stawów, głowy czy żołądka mogą świadczyć o zakażeniu kleszczowym zapeleniu mózgu. Musisz wtedy znaleźć się pod opieką lekarza.

Borelioza – jeśli w ciągu 1-5 tygodni od usunięcia kleszcza pojawi się rumień, niezwłocznie udaj się do lekarza! Rumień jest pierwszą oznaką boleriozy. By ją wyleczyć, potrzebna jest kuracja antybiotykowa. Jeśli rumień nie wystąpił, by upewnić się, że kleszcz nie zaraził cię krętkami boreliozy, zbadaj krew.

Warto się zaszczepić

O ile jedyną obroną przed boreliozą jest nasza ostrożność i rozwaga,o tyle przed kleszczowym zapaleniem mózgu zabezpiecza szczepionka (nie jest refundowana). Podaje się ją w trzech dawkach – drugą przyjmuje się 14 dni po pierwszej, a trzecią po 12 miesiącach. Już druga dawka chroni przed wirusem.

Kleszcze, jak się przed nimi bronić

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

16 komentarzy
 1. Kleszcze to zło! Panicznie się ich boję :/
  Niebawem się przeprowadzamy praktycznie pod las. Po każdej wizycie na budowie sprawdzam wszystkich dokładnie, czy nigdzie nie uczepiło się to paskudztwo.

 2. dzisiaj strach przed kleszczami jest duży…nie dziwię się, sama się boję zwłaszcza o dzieci, dlatego codziennie je oglądam. nie zabraniam biegać “po krzakach”, bo to jednak jest ważne w dzieciństwie, by się bawić beztrosko, o resztę niech się martwią rodzice 😉

 3. Fajny wpis ale masz 3 błędy. Po pierwsze kleszcza nie wyjmuje się ruchem obrotowym tylko łapie się pęsetą i wyciąga (można też kupić takie urządzenie podobne do strzykawki, które też wyciąga kleszcza na wprost), po drugie boreliozą można zarazić się od razu (nie po 24h), są też takie dranie, które gryzą i odpadają i też zarażają a po trzecie rumień nie jest pierwszym objawem boreliozy bo rumień występuje tylko w 30% zakażeń – pisze Ci to osoba chora na boreliozę, która przed wystąpieniem objawów przewlekłej boreliozy nie widziała kleszcza i nie miała rumienia. Ostatnio moją Madzię udziabał kleszcz i zastanawiałam się czy dać jej od razu antybiotyk (wiem że tak powinno się zrobić, ale żaden lekarz nie chciał mi go przepisać, bo nie ma żadnych objawów – oddałam kleszcza do badania i teraz czekam na wynik, jeśli będzie pozytywny to czeka ją kilkumiesięczna terapia antybiotykowa).

  1. W tekście napisałam lekko obrotowym ruchem bo tak wyjmował mi lekarz kleszcza nie jest to wykręcanie jak kiedyś nas uczono. I napisałam ze krętki bloeriozy przenikają do krwi w 24 h ale wystarczy ze wydzielina zetknie sie z ranka i proces jedt szumybszy. Jeśli chodzi o rumień tez nie napisałam ze występuje zawsze a ze jest objawem i jeśli go nie ma a sa inne to natychmiast trzeba sie zgłosić do lekarza. Wiec raczej błędów nie ma tym bardziej ze ten wpis konsultowałam z nasza panią doktor. Nie pisałam dokładnych danych procentowych bo nie mam pełnych statystyk a dodatkowo raczej chciałam sie skupić na zagrożeniu jakim sa kleszcze i jak mozna sie przed nimi bronić. W tekście podkreślam ze najlepiej udać sie do lekarza bo ludzie niestety bagatelizują ugryzienia.

   1. No dobrze, może błędy to za duże słowo, ale chciałam zwrócić tylko uwagę, że osoba nie znająca tematu mogłaby te kwestie zrozumieć inaczej. Zgodzę się z Tobą, że ludzie bagatelizują ugryzienia, ale wielu lekarzy też to robi, wielu lekarzy nie zna się na tej chorobie i tylko szkoda, że nie biorą odpowiedzialności za każdego pacjenta, któremu nie udzielili pomocy lub wprowadzili go w błąd. Idzie człowiek do lekarza, lekarz mówi, nie przejmować się i obserwować, nic się nie dzieje, rumienia nie ma a choroba się rozwija i uderza za 10, 15, 20 lat. Poza tym jeszcze jedną rzecz chciałam napisać. Borelioza to bardzo podstępna choroba i badania krwi na przeciwciała (takie poleci zrobić lekarz NFZ – oczywiście na swój koszt bo NFZ tego nie finansuje na poziomie lekarza rodzinnego) nie są do końca wiarygodnie, gdyż często się zdarzają wyniki fałszywie negatywne. Lepiej zbadać kleszcza metodą PCR (badanie DNA) lub swoją krew również PCR, KKI lub LTT a to też nie daje 100% pewności i paradoksalnie nie jest uznawane przez lekarzy NFZ. Mi np badania na przeciwciała wychodziły negatywne lub graniczne (wyniku granicznego żaden lekarz nie potrafił zinterpretować), badanie PCR raz wyszło negatywne, po ok 3 latach pozytywne, badanie KKI pozytywne.

 4. Podziwiam Cię za przygotowanie tego wpisu, bo ja od samych zdjęć dostałam gęsiej skórki! No i nie miałam pojęcia, że kleszcze mogą siedzieć gdzieś w domu 🙁
  Na szczęście jeszcze nigdy w życiu kleszcza nie miałam i mam nadzieję, że tak pozostanie!

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Moda na placu zabaw, Czesiociuch ulubione ubrania dla dzieci.
Nowszy wpis: Recenzja bajki Disneya "Gdzie jest Dory?"
Archiwa
KONTAKT