Nadbałtyckie skarby: Litwa, Łotwa, Estonia – co warto zobaczyć.

Miłośników nadbałtyckich atrakcji może zachwycić to unikalne trio: Litwa, Łotwa, Estonia. Te trzy państwa leżące nad Bałtykiem często postrzegane są jako identyczne, a tymczasem każde z nich jest zupełnie inne. Co warto zobaczyć w czasie podróży po tych państwach? Jak w krótkim czasie poznać ich najważniejsze atrakcje? Pokażę Ci kilka miejsc godnych polecenia, lokalnych ciekawostek, parków narodowych i naszą podróż  Bursztynowym Szlakiem.

 

Litwa, Łotwa, Estonia

 

Piękno republik nadbałtyckich można poznawać na wiele sposobów. My wybraliśmy się samochodem poznać naszych sąsiadów. Dlaczego właśnie ten kierunek? Chyba trochę z przekory… Większość ludzi myśląc o wakacjach wybiera kierunki południowe. My postanowiliśmy zobaczyć co ma do zaoferowania Litwa, Łotwa, Estonia. Zachętą były też odległość, opowieści o pysznym jedzeniu i chęć poznania kultury Bałtów.

 

Litwa, Łotwa, Estonia

Litwa, Łotwa, Estonia – zapraszamy w podróż

Często o tych trzech państwach myślimy, że są do siebie bardzo podobne i różnią się jedynie nazwami. Takie myślenie to duży błąd, ponieważ każde z nich ma odrębną kulturę i tożsamość historyczną. Podobnie jest z językiem w każdym z tych państw ludzie posługują się innym językiem. W rozmowie ze znajomymi holendrami stwierdzili oni, że rozumieją wiele słów z języka łotewskiego, natomiast Estończycy mają wiele wspólnego z Wikingami.  Litwa, Łotwa, Estonia to kraje tworzące złożony obraz, na który składają się zarówno zabytki architektury i sztuki, nowoczesna architektura, ale także dziewicza przyroda, która zachwyca.

 

Litwa, Łotwa, Estonia

 

Trafiając do Wilna – stolicy Litwy, zachwycisz się jej Starówką. Zobaczysz tam średniowieczne i barokowe kościoły, tłumnie odwiedzane przez naszych rodaków. Zachwycisz się magnackimi rezydencjami i pałacami znanych rodów, które zapisały się na kartach naszej wspólnej historii. Natomiast Ryga – stolica Łotwy, zachwyca średniowiecznymi zabytkami, kupieckimi kamienicami i secesyjnymi budowlami o oryginalnych formach i finezyjnych zdobieniach. Miłośników architektury zainteresuje również rynek w Tallinie – stolicy Estonii, ze średniowiecznym ratuszem, mieszczańskimi kamieniczkami i pozostałości fortyfikacji.

 

Litwa, Łotwa, Estonia

Litwa, Łotwa, Estonia

Litwa, Łotwa, Estonia

Nie tylko stolice…

Jednak odwiedzenie samych stolic nie da nikomu pełnego wyobrażenia o bogactwie i różnorodności tych nadbałtyckich krajów. Warto udać się do Kowna, aby przespacerować się po uliczkach położonego nad Niemnem Starego Miasta oraz zobaczyć najpiękniejszy na Litwie ratusz zwany “białym łabędziem”. W położonych w malowniczej okolicy Trokach warto zwiedzić jedyny w Europie Wschodniej zamek na wyspie. Warto jednak zwrócić uwagę na miejscowość, która zajmuje bardzo ważne miejsce nad Bałtykiem. Ta miejscowość to Połąga – największy z nadmorskich kurortów Litwy. Na uwagę zasługuje także Kłajpeda, będąca ważnym portem oraz ośrodkiem turystycznym. Tutejsze muzea oraz delfinarium są doskonale znane miłośnikom nadmorskich atrakcji.

 

Litwa, Łotwa, Estonia

Litwa, Łotwa, Estonia

Litwa, Łotwa, Estonia

 

Jednym z najciekawszych barokowo-rokokowych zabytków, jakie zachowały się w krajach nadbałtyckich, jest pałac Rundāle, określany mianem “łotewskiego Wersalu”. Nie tylko zachwyca swoim pięknem, ale też serwowanym tam jedzeniem, które pamiętam do dziś. Także Windawa, jako duże i nowoczesne miasto portowe z pewnością zasługuje na uwagę. Można tam poczuć niezwykły klimat miasta, które ściśle związało swe losy z morzem. Nie brak tam atrakcji dla miłośników historii. Cennym zabytkiem miasta jest zamek kawalerów mieczowych. Innymi wartymi odwiedzenia miejscami są Muzeum Kotwic oraz zabytkowe okręty cumujące w tamtejszym porcie, które skutecznie przyciągają uwagę.

 

Litwa, Łotwa, Estonia

 

Ze wszystkim krajów leżących nad naszym cudownym Bałtykiem najmniej popularna jest Estonia. Nie wynika to wcale z braku jej atrakcyjności, lecz przede wszystkim z braku wiedzy na temat atrakcji jakie oferuje. A przecież Estonia  zachwyca swymi nadmorskimi perełkami. I nie mam na myśli Tallina, który jest już dość dobrze znany, ale o innych atrakcjach nadbałtyckich jakie oferuje ten kraj wie niewielu turystów. Tymczasem takie miejsca, jak choćby Park Narodowy Lahemaa, mogą oczarować swym pięknem i przyrodniczym bogactwem. Warto zatem poświęcić Estonii nieco więcej uwagi i odkryć jej nadbałtyckie skarby.

 

Litwa, Łotwa, Estonia

Bałtyckie wybrzeże – Litwa, Łotwa, Estonia

Bałtyckie wybrzeże zachwyca piaszczystymi plażami.  Jeśli szukasz tabunów turystów opalających się i ogradzających swój teren parawanami to ich tutaj nie znajdziesz! Jedną z głównych atrakcji przyrodniczych tego rejonu są wędrujące wydmy na Mierzei Kurońskiej. To niewielki obszar na którym obok dzikiej przyrody znajdziemy zabytki architektury, budownictwa ludowego, nowoczesne muzea i pamiątki po słynnych artystach czy pisarzach. Wycieczka w te rejony będzie niezapomnianym przeżyciem. Warto odwiedzić miejscowość Neringa, która jest dość nietypowa bo składa się z czterech oddzielonych od siebie pasem lasu osad: Juodkrantė, Pervalka, Preila i Nida. Nazwa pochodzi z języka Prusów i oznacza skok. W litewskim języku tym terminem określa się po prostu mierzeję. Jednak o tym wyjątkowym miejscu będę chciała opowiedzieć Wam w innym wpisie. Oczywiście nadmorskie miasta to wspomniana wcześniej Połąga – letnia stolica Litwy i Kłajpeda, o nich też będą kolejne posty.

 

Litwa, Łotwa, Estonia

Litwa, Łotwa, Estonia

Litwa, Łotwa, Estonia

 

Natomiast najbardziej znanym łotewskim kurortem jest Jūrmala, miejscowość, w której można nie tylko odpocząć nad morzem, leżąc godzinami na plaży, ale także podziwiać oryginalną zabudowę willową, która czasem przypomina klimat lat dwudziestych XX wieku w innych miejscach zaś niesamowite posiadłości rosyjskich oligarchów.

 

Litwa, Łotwa, Estonia

 

Jednym z głównych nadbałtyckich ośrodków wypoczynkowych jest Pärnu, letnia stolica Estonii. Miejscem spotkań estońskich urlopowiczów jest także Kuressaare, które nie ustępuje standardem oferowanych usług podobnym miejscowościom wypoczynkowym na Zachodzie.

 

Litwa, Łotwa, Estonia

 

Natomiast miłośnicy natury skierują swe kroki do łotewskiego Parku Narodowego Gauja, największego kompleksu parkowego w krajach bałtyckich, w którego sercu leży miejscowość Cēsis, oraz do nieskażonego ekologicznie estońskiego Parku Narodowego Lahemaa.

 

Litwa, Łotwa, Estonia

 

Nadmorskie tereny Litwy, Łotwy, Estonii z pewnością zachwycą każdego, kto nie lubi przereklamowanych, zatłoczonych kurortów. Leżące na morzem Bałtyckim turystyczne perełki mogą się pochwalić wyjątkowymi zabytkami i wspaniałą naturą, którą warto zobaczyć. W kolejnym wpisie opowiem Wam o perłach architektury jakie możecie zobaczyć w tych krajach i postaram się także opowiedzieć więcej o najciekawszych miejscowościach w tych trzech krajach jakie warto odwiedzić.

 

Litwa, Łotwa, Estonia

 

Litwa, Łotwa, Estonia

 

Litwa, Łotwa, Estonia

 

Wpis jest częścią dwóch projektów #KIERUNEKSWIAT oraz #ruszdupezdzieckiem. Obydwa mają na celu, by zachęcać do zwiedzania miejsc tych dalekich oraz bliskich tuż obok nas.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

55 komentarzy
  1. Trzecie zdjęcie od końca (plaża z widocznym mostem) jest to promenada w Sellinie na Rugii, czyli w Niemczech. ? Tekst sam w sobie bardzo zachęcający do podróży do krajów bałtyckich!

  2. Patrząc na tak piękne zdjęcia ciągle się dziwię czemu ludzie wolą Karaiby i inne ciepłe kraje. Przecież blisko nas też jest pięknie!

  3. Nigdy jakoś nie myślałam o tym kierunku a ze zdjeć widzę że jedt tam pięknie. Czekam na kolejne wpisy

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Rodzinka, która ma moc! Iniemamocni 2 - recenzja
Nowszy wpis: Weekend w SPA z dzieckiem, czy to dobry pomysł?
Archiwa
KONTAKT