Zastanawiałaś się dlaczego piątek 13- go jest uznawany za dzień pechowy? Wiele osób nie wierzy w przesądy, zabobony i wróżby a jednak nie ma nikogo kto tego dnia by nie był bardziej uważny. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawiło, że to właśnie ten dzień jest tak naznaczony? Skąd wzięła się zła sława tego dnia? Jakie są najpopularniejsze przesądy z nim związane? Jak nie igrać z losem w piątek 13-go? Postaram się dziś odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Sama liczba 13 jest już uznawana za pechową. Jej zła sława wywodzi się z numerologii ( nauka a raczej pseudonauka o wpływie liczb na los człowieka). Tak więc numerologia uznawała, że dwunastka była liczbą boską, idealną. Na dowód jej doskonałości podawano 12 apostołów, 12 pór roku, 12 godzin na zegarze, 12 plemion Izraela, 12 znaków zodiaku i wiele innych. Liczba trzynaście występuje zaraz po dwunastce, która symbolizowała szczęście, a jak wiadomo – po szczęściu zawsze spotyka nas pech.
Zła sława 13 ma swoje korzenie w starożytnej kulturze żydowskiej. To właśnie tego dnia sporządzono list Hamana, który wzywał do uśmiercenia wszystkich Żydów zamieszkujących Persję. Naród Mojżesza odpowiedział odwetem również 13. Od tamtego czasu 13 symbolizuje śmierć, katastrofę i wszelkie nieszczęście.
Kolejne potwierdzenia tej teorii, iż 13 to pechowa liczba są z podobnego okresu. Filip Macedoński nakazał dostawić swój posąg do 12 bogów greckich. Jak to się zakończyło? Łatwo się domyśleć, zaraz po dostawieniu biedak został zamordowany. Kolejny przykład mamy ze średniowiecza. Wierzono, że w 13 dzień miesiąca spotykają się czarownice, tak zwany sabat. Wiedźm jest 12 a Szatan jest tym 13-tym. Czyli zło wcielone.
Piątek też nie cieszy się dobrą sławą. To tego dnia Chrystus został ukrzyżowany. Nie ma się więc co dziwić, iż wierzono by tego dnia unikać podróży. Piątek jak widać w statystykach to faktycznie najgorszy dzień tygodnia. Kierowcy wiedzą co mówię a policyjne statystyki tylko to potwierdzają.
Data piątek 13-go dowodzi więc by lękać się jej jak najbardziej. Nie wierzycie?
Oto najbardziej znana data w historii. W 1307 roku, właśnie w piątek 13- go października na rozkaz Filipa IV Pięknego, króla Francji, aresztowano wszystkich Templariuszy w kraju. Tonący w długach król kłamliwie oskarżył Templariuszy o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. W spisek zamieszany był też papież Klemens V, który chciał pozbyć się wpływowego zakonu. Wszyscy mnisi zostali skazani na śmierć i spłonęli na stosie. Jak głosi legenda ostatni Wielki Mistrz Zakonu Jacques de Molay, tuż przed śmiercią przeklął króla, jego kanclerza i papieża. Wszyscy zmarli w przeciągu roku.
Prawdziwe zatrzęsienie wzmianek o pechowości piątek 13-go znajdujemy dopiero w literaturze i prasie z XX wieku.Ta data odcisnęła swoje piętna na popkuplurze. W 1980 roku wszedł do kina film wyreżyserowany przez Seana Cunninghana pt.” Piątek, trzynastego“. Opowieść o mordercy w masce hokejowej jest klasykiem horrorów i jedną z najdłuższych serii w historii kina. Do 2009 roku powstało 12 filmów.
Wielu z nas boi się tego dnia podejmować decyzje, prowadzić samochód. Bardzo często towarzyszy temu zjawisko tzw. samospełniającej się prognozy – wszystkie niepowodzenia tego dnia składamy na karb pechowości piątku trzynastego. Istnieje nawet specjalna nazwa fobii polegającej na lęku przed tym dniem, jest to paraskewidekatriafobia (od greckich słów paraskevi – piątek oraz dekatreis – trzynaście).
Strach przed liczbą 13. To z tego powodu nie ma w samolotach miejsca z numerem 13. Zdarzają się budynki gdzie jest brak 13-go piętra. Strach przed piątkiem 13-go ma wpływ na gospodarkę w różnych krajach jak np.: USA.
No właśnie, wierzyć, czy nie wierzyć? Jak się uchronić przed pechem tego dnia?
Oto kilka wskazówek, jako że w tym roku takich pechowych piątków 13-go mamy aż trzy na pewno się przydadzą.
Strzeż się czarnego kota
Koty były otaczane szczególną czcią, zwłaszcza przez starożytnych Egipcjan, którzy umiłowali sobie właśnie czarne koty. W średniowieczu – kiedy rozwijało się chrześcijaństwo, pogan, którzy czcili koty, oskarżano o bratanie się z diabłem. W ten sposób czarny kot stał się ucieleśnieniem sił nieczystych. Nawet sam Bułhakow w swojej książce “Mistrz i Małgorzata” przedstawił czarnego kota jako towarzysza szatana. Zaczęto wierzyć, że czarny kot przebiegający drogę został wysłany przez Lucyfera i w związku z tym trzeba bardzo uważać.
Nie oglądaj się za siebie
Gest ten od zawsze i w wielu kulturach uważany był za zły znak. Dotyczyło to w szczególności wypraw w zaświaty. Ten, kto odwróciłby się, wracając na ziemię, zostałby zatrzymany w krainie umarłych. Dawni Słowianie zabraniali odwracać się po zerwaniu kwiatu paproci w Noc Świętojańską. Karą było urwanie głowy prze duchy strzegące talizmanu. By uniknąć kary należy okręcić się wokół własnej osi, by domknąć krąg.
Zawracanie z drogi
Człowiek, który zawraca z obranej wcześniej drogi przerywa “magiczny krąg” życia. Jeśli już to zrobi, powinien usiąść na chwilę, aby krąg miał szansę z powrotem się domknąć. Przysiąść lub zakręcić się wokół własnej osi możemy też “na wszelki wypadek”, żeby uniknąć pecha.
Stłuczone lustro
Siedem lat nieszczęścia to kolejny dobrze nam znany przesąd. Wiara ta pochodzi z czasów, gdy nie było jeszcze luster i przeglądano się w tafli wody. Wierzono, że w odbitym wizerunku zamieszkuje dusza, która w czasie przeglądania się opuszcza ciało i przenika do wnętrza obrazu. Gdy odbicie zmącił wiatr, oznaczało to, że zamęt powstaje też w duszy. Teraz podobną rolę odgrywa lustro. Gdy się je rozbije chaos jest jeszcze większy. W dodatku duchy, zamieszkujące lustra, zaczynają mścić się za zniszczenie ich siedziby. Przekonanie, że nieszczęścia będą trwały 7 lat, zawdzięczamy Rzymianom, którzy uważali, że tyle właśnie trzeba, aby ciało i dusza człowieka się odnowiły i przestał działać stary pech.
Wstawanie z łózka lewą nogą
Od bardzo dawna lewa strona ciała była uważana za tę gorszą. W świecie islamu uważa się, że lewą ręką wykonuje się czynności nieczyste. Chrześcijanie natomiast wierzą, iż w dniu Sądu Ostatecznego zbawieni zasiądą po prawicy Ojca, natomiast potępieni po lewej. Wstawanie więc o poranku lewą nogą zapowiada zły dzień, w którym mogą wydarzyć się nieprzyjemne rzeczy.
Kominiarz i guzik
Kominiarz wprawdzie przynosi szczęście , ale już brak guzika podczas spotkania może źle się skończyć. Przesąd ten ma swoje źródło w czasach, gdy od czystości komina zależało ogrzanie domu i możliwość przyrządzenia ciepłego posiłku. Według przesądu, w momencie spotkania kominiarza należy natychmiast złapać się za guzik. Do XIII wieku guzik pełnił rolę amuletu. Z tego powodu, łapiąc się za guzik i wypowiadając życzenie, możemy mieć nadzieję, że się spełni.
Jak łatwo zauważyć, każdy miesiąc zaczynający się od niedzieli musi zawierać piątek trzynastego! Innymi słowy, piątku trzynastego nie unikniemy, lepiej więc traktować go jak każdy inny dzień…
Jeśli jednak jesteś przesądny zastosuj się do powyższych rad. Jeśli znasz jeszcze jakieś chętnie je dopiszę.
Ja trzymam się z dala od wszelkich przesądów, wróżb i zabobonów, więc to dla mnie dzień jak co dzień 🙂
Ja miałam jeden piątek 13 pechowy. Było to w styczniu 2011 roku kiedy wybiegła mi sarna pod samochod
Jakbym miała wierzyc w to wszystko to chyba zbyt często wstaję lewa nogą 🙂
My szczególnie przesądne nie jesteśmy, ale co kto uważa. Są fanatycy i też mają do tego prawo.
Myślę, że większość z nas tak podchodzi do tego tematu. Ja tu zebrałam wiekszość przesądów i chciałam pokazać ską ta zła sława tej daty.
Hi, hi chyba za czasów nastoletnich byłam bardziej przesądna, teraz jakoś mało te przesądy mnie dotyczą. A każdy piątek 13 -go jest dla mnie dniem, jak każdy inny dzień 🙂
Ja też nie wierzę w zabobonny ale czasem jak mi kot drogę przebiegnie to odczuwam leki niepokój