Podstawowe zasady pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej

Sucha i wrażliwa skóra potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Dbanie o dobrą kondycję warstwy lipidowej chroni przed podrażnieniami, świądem i zaczerwienieniem. Jak postępować by wzmacniać i prawidłowo nawilżać skórę, nie uszkadzając lipidowego płaszcza ochronnego?

 

zasady pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej

Bierz szybki prysznic zamiast długich kąpieli

Postaraj się ograniczyć czas spędzony pod prysznicem do około 5-10 minut. Taki czas nie spowoduje ucieczki wody z głębszych warstw naskórka. Dodatkowo traktuj swoje ciało letnią wodą. Zbyt wysoka temperatura przyspiesza parowanie wody.

 

Ciało myj delikatnymi preparatami

Mogą być to emolienty lub delikatne żele o prostym składzie. Nanieś na dłoń niewielką ilość produktu – mniej znaczy więcej. Zrezygnuj z mydła, ponieważ ma zasadowe pH, którego nasza skóra nie lubi. Myj się dłońmi lub delikatną gąbka. Zrezygnuj z szorowania ciała, ponieważ możesz doprowadzić do mikrouszkodzeń skóry.

 

Zadbaj o jakość wody

Jeżeli mieszkasz na terenach cechujących się dużą twardością wody, to postaraj się myć twarz w wodzie przegotowanej lub demineralizowanej. Do demakijażu używaj mleczka lub olejków.

 

Wybieraj produkty do pielęgnacji niezawierające zapachu oraz barwy

Za te cechy najczęściej odpowiadają sztuczne substancje, które nie służą suchej i wrażliwej skórze. Te same kryteria stosuj, wybierając produkty do prania ubrań.

 

Uważaj na chemikalia

Jeżeli chcesz wykonać peeling ciała i twarzy, to wybierz produkt enzymatyczny zamiast chemicznego czy mechanicznego.

 

Kupując krem do twarzy, wybierz ten z filtrem UV

Słońce nasila parowanie wody i przyspiesza procesy starzenia. Staraj się unikać ekspozycji na słońce, gdyż promienie UV uszkadzają strukturę chemiczną lipidów, które tworzą barierę ochronną skóry.

 

Pamiętaj o pielęgnacji skóry

Jak powinna wyglądać wieczorna pielęgnacja skóry? Na noc stosuj produkty o bogatej i tłustej konsystencji. Nakładaj je na twarz i ciało od razu po kąpieli (ograniczy to parowanie wody). Ciekawą gamę produktów przeznaczoną do skóry zmagającej się z atopowym zapaleniem skóry (AZS), świądem i podrażnieniami prezentuje firma Bepanthen. Wspomniane kremy są bogate w prowitaminę B5, która przyspiesza procesy regeneracyjne i naprawcze naskórka. Świetnie nadają się także do pielęgnacji skóry niemowlaków.

 

Chroń swoje dłonie

Podczas mycia naczyń czy sprzątania domu, gdy dłonie mają kontakt z substancjami chemicznymi, zawsze nakładaj rękawiczki ochronne. Dodatkowo często nawilżaj dłonie, smarując je kremem. Gdy na dworze zrobi się chłodno i mroźno, również ochraniaj ręce i codziennie noś rękawiczki.

 

Rozważ zakup nawilżacza powietrza

Ewentualnie spryskuj w ciągu dnia skórę twarzy hydrolatem lub inną nawilżającą mgiełką. Im bardziej nawilżone powietrze wokół nas, tym mniejsza przeznaskórkowa utrata wody.

 

Bibliografia:

[1] – Monika Sikorska, Roman Nowicki, Aleksandra Wilkowska, Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology, Volume 2, Issue 4, 2015, Pages 158-161, https://doi.org/10.1016/j.alergo.2015.11.003

[2] – Czarnecka-Operacz M.: Sucha skóra jako aktualny problem kliniczny. Post Dermatol Alergol 2006; XXIII, 2: 49–56

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Archiwa
KONTAKT