Zimowy spacer z dzieckiem – jak się do niego przygotować?

Wielkimi krokami zbliża się zima. Nie oznacza to jednak, że już teraz powinniśmy zamknąć się z naszymi maluchami w domowych czterech ścianach. Nawet w przypadku najmłodszych dzieci spacery są naprawdę wskazane, nawet wtedy, gdy temperatura drastycznie spada.

Nie zapominajmy jednak o tym, że do takiego spaceru trzeba się dobrze przygotować. O czym warto pamiętać? Kilka sprawdzonych porad znajdziecie poniżej.

 

 

Dlaczego warto spacerować z dzieckiem w zimie?

 

Wydawać by się mogło, że w zimie lepiej zostać w domu. Pogoda nie jest zbyt sprzyjająca, a wielu rodziców obawia się, że niskie temperatury mogą być groźne, zwłaszcza dla niemowląt.

Czy tak jest w rzeczywistości? Specjaliści zgodnie twierdzą, że nawet z małymi dziećmi warto wychodzić na spacery, również w okresie zimowym, jeśli tylko temperatura nie spada poniżej -10 stopni Celsjusza oraz gdy nie ma intensywnych opadów śniegu lub deszczu ze śniegiem.

Dlaczego powinno się spacerować? Podstawową korzyścią jest budowanie odporności u dzieci. Jak podają badania, maluchy, które regularnie przebywają na zewnątrz, znacznie rzadziej chorują.

 

Werandowanie maluchów – jak przygotować dziecko na zimowe spacery?

 

Jeśli nasz maluch urodził się w okresie zimowym i chcielibyśmy wyjść z nim na spacer, warto wcześniej przystosować go do niskich temperatur.

Jak to zrobić? Skutecznym i bezpiecznym sposobem jest werandowanie. Polega ono na ubraniu dziecka w strój na spacer, położeniu go w wózku i pozostawieniu przy otwartym oknie.

Na początek werandowanie nie powinno przekraczać pięciu minut. Z biegiem dni ten czas należy wydłużać. Po około 2-3 tygodniach dziecko można już bezpiecznie zabrać na spacer.

 

Kiedy powinno się spacerować?

 

Spacery zimowe z maluchami najlepiej przeprowadzać około południa. Wówczas jest jeszcze jasno, a temperatura utrzymuje się na najwyższym, dziennym poziomie.

Zdecydowanie lepiej zrezygnować z wyjścia z domu, jeśli temperatura spada poniżej -10 stopni Celsjusza lub gdy aura jest wyjątkowo niesprzyjająca – wieje wiatr, pada śnieg lub jest bardzo wysoka wilgotność, zwiększająca odczuwanie chłodu.

 

Akcesoria i sprzęty do zimowych spacerów – co jest niezbędne?

 

Kolejnym krokiem jest oczywiście przygotowanie odpowiednich sprzętów, które umożliwią zimowe spacerowanie. Podstawą pozostaje wózek, który dobrze sprawdza się w zimowych warunkach.

Warto przyjrzeć się bliżej różnym modelom, oferowanym choćby przez sklep z wózkami dziecięcymi Wozki-Foteliki.pl.

Najlepsze konstrukcje na zimę to rozwiązania z amortyzatorami i dużymi kołami o głębokich bieżnikach, gwarantujące stabilność wózka, a także bezpieczeństwo i wygodę użytkowania nawet na ośnieżonych lub lekko oblodzonych alejkach.

Co jeszcze bywa przydatne? Bezpośrednio na materacyku w wózku powinno się położyć ciepły kocyk. Tworzy on dodatkową warstwę izolacyjną, która chroni malucha przed zimnem. Oczywiście z wierzchu okrywa się dziecko drugim kocykiem lub kołderką.

Niektórzy rodzice nakładają na wózek również osłonę przeciwdeszczową, która sprawdza się zwłaszcza w śnieżne lub wietrzne dni, dodatkowo chronią malucha.

 

Jak zabezpieczyć dziecko przed wyjściem na spacer?

 

Oprócz wyposażenia wózka nie można oczywiście zapomnieć o odpowiednim stroju. Ciepły kombinezon, czapka, szalik i rękawiczki to niezbędne elementy odzieży. Trzeba dopasować grubość ubrania do pozostałych elementów wyposażenia (kołderki, śpiworka itp.). Warto co jakiś czas sprawdzać, czy dziecko nie przegrzewa się za mocno. Może to bowiem doprowadzić do pojawienia się infekcji.

Dodatkowo buzię niemowlęcia trzeba posmarować kremem ochronnym, który zmniejsza ryzyko podrażnienia delikatnej skóry.

 

Maluch na spacerze zimowym – przyjemność spędzania czasu na świeżym powietrzu

 

Spacery również w okresie zimowym potrafią być przyjemnością. Wymagają nieco przygotowań, ale warto z nich nie rezygnować – dla zdrowia i dobrej kondycji nie tylko maluchów, ale też nas samych.

Nie ma po co siedzieć cały czas w domu. Postawmy na sprawdzone, bezpieczne sprzęty, ubierzmy się ciepło, adekwatnie do pogody i ruszajmy na spacer.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Archiwa
KONTAKT