Pokonaj “Dzień świstaka”! Poradnik pozytywnych zmian, by rutyna zniknęła z Twojego życia.

Dni pędzą jak szalone, jeden podobny do drugiego? Masz wrażenie, że znalazłaś się w filmie “Dzień świstaka”? To znak, że rutyna rozgościła się na dobre w twoim życiu. Jak brak Ci pomysłu jak odczarować swoje życie, by stało się barwniejsze i bardziej satysfakcjonujące, to będzie tekst idealny dla Ciebie. Nie martw się, nie znajdziesz w nim porady, by pojechać na dwutygodniowy urlop w tropiki, jasne że było by to świetne rozwiazanie, ale kosztowne. Zresztą pracując zawodowo lub zajmując się dziećmi raczej ciężko o kilka dni wolnego, a cóż marzyć o takim długim urlopie. Czasem wystarczy niewiele, odnaleźć jakąś pasję lub hobby, zmienić swoje przyzwyczajenia. Poznaj kilka zasad jakimi ja się kieruję, by rutyna nie zapukała do moich drzwi.

 

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka marzy o wyrwaniu się z szarości dnia codziennego. Znienawidzone stają się czynności dnia, pranie, sprzątanie, gotowanie, cały czas ten sam wygląd od niepamiętnych czasów. Rutyna wpisuje się w nasze życie, bo dzieci ją lubią, lepiej funkcjonują, ale my powoli zaczynamy czuć się jak roboty. Wiadomo, że przyjście na świat dziecka to cudowny moment, chwile szczęścia często przysłaniają nam niedogodności, ale co gdy mama pragnie poczuć się znów kobietą, a nie chodzącym w dresie po mieszkaniu zombi? Czy naprawdę musimy rezygnować z siebie, życia towarzyskiego lub własnych pasji? NIE!!! Spróbuj zmienić swoje przyzwyczajenia i lepiej wykorzystywać każdy dzień. Pokażę Ci mój sposób jak wpleść w codzienne obowiązki troszkę świeżości, rutyna szybko zniknie z twojego życia.

 

rutyna

Wyspecjalizuj się w jakiejś dziedzinie

Brzmi to dziwnie dla ciebie? Spokojnie, nie proponuję ci studiowania fizyki kwantowej, ale zupełnie banalną rzecz. Wiem, że jako matka, żona, kobieta pracująca masz niewiele czasu, a obowiązków całą masę, moja propozycja: jak lubisz gotować to zrób sobie wyzwanie: na przykład poznaj tajniki kuchni arabskiej, żydowskiej, japońskiej czy jaką obie wymyślisz. Gotuj jak każdego dnia, ale z tą małą różnicą, że zamiast schabowego podasz koftę lub inne orientalne danie. Nie lubisz kuchni innej niż nasza rodzima? Zaskoczę cię, postaw na zupy lub dania typowe dla jakiegoś regionu naszego kraju. Widzisz jakie to proste?

Odkrywaj świat

Zapewne chodzisz do pracy czy na spacer tymi samymi drogami? Większość z nas tak robi, ale spróbuj ot tak, ze zwykłej ciekawości zmienić stałą trasę. Zjedź w boczną uliczkę, wybierz inny park lub przejdź się nieznaną ci ścieżką. Gdy wybierasz się w podróż, zwiedzaj to co polecają przewodniki, ale wierz mi czasami warto zejść z utartego szlaku jaki jest polecany i zobaczyć całkiem inny świat. Pełen zadziwiających krajobrazów, fauny lub flory, ale też ludzi i miejsc o jakich nie mówią przewodniki. Tak właśnie odkryłam podczas ostatniego wyjazdu do Amsterdamu kilka ciekawych miejsc, uliczek, które mnie zachwyciły. Jak widzisz wystarczy niewiele, zwykła zmiana trasy, a zobaczysz coś zaskakującego.

 

rutyna

Bądź ciekawa jak dziecko

Dzieci są najlepszymi odkrywcami, z pozoru normalny świat widzą w innym świetle. Cieszą je drobiazgi, doceniają piękno  małego kwiatka, motylka czy ślimaka, który leniwie pełza. Wszystko je ciekawi, zadają pytania, ba dziesiątki pytań… Jednak warto czasem spróbować spojrzeć z innej perspektywy na otaczający nas świat i docenić jego piękno, zadać pytania dlaczego? skąd? jak? po co? To pobudzi twoje szare komórki! Zmusi do szukania odpowiedzi, pogłębiania wiedzy o miejscach, ludziach czy życiu. szybko spostrzeżesz, że rutyna, która zawładnęła twoim życiem zniknęła, a ty czerpiesz garściami to co najlepsze z życia.

Pragnij dotknąć, posmakować czegoś więcej

Uwierz mi to działa! Przestań zamawiać cały czas te same dania w restauracji, pozwól sobie na odkrycie nowych smaków. Otwórz się na nowe doznania, rutyna szybko zniknie z twojego życia. Odkryj w sobie nową pasję. Postaw na nowe perfumy lub totalnie inny look. Zmień coś w domu, może ustawienie mebli albo tylko dodatków. Idź z dzieckiem do muzeum, galerii. Wierz mi ja robię to często i widzę jak sztuka oddziaływuje na maluchy. Piękno obrazów wywiera olbrzymi wpływ nie tylko na dzieciach, ale i na nas samych.

rutyna

Tańcz, biegaj i baw się

Ruch to zdrowie, każdy ci to powie. Zacznij swoją przygodę z bieganiem lub jazdą na rowerze. Poznasz nowe miejsca, odkryjesz nowe szlaki, a dodatkowo zrelaksujesz się i zadbasz o kondycję. Uprawianie sportu dodaje endorfin, jesteśmy szczęśliwi. Rutyna przestaje być uciążliwa gdy uprawiamy sporty, które ją przełamują. Nie muszą to być treningi, wystarczy mecz w tenisa lub jazda konna, a może coś bardziej ekstremalnego? Kitesurfing, wspinaczka lub spadochroniarstwo. Jak nie kręci cię niebezpieczeństwo, a uważasz, że sport nie jest dla ciebie zacznij tańczyć. Szkoły tańca są w każdym mieście więc spokojnie znajdziesz nauczyciela. Warto tańczyć z kilku powodów, poznasz coś nowego, każdemu przydaje się ta umiejętność, szybko stracisz na wadze i najważniejsze nabierzesz kondycji, bo tańcząc wszystkie twoje mięśnie pracują.

 

Wyluzuj

Pozwól sobie na bycie czasem niedoskonałym! Nie ma ideałów, to mit i bajka. Pomyśl… gdyby dziecko wstydziło się, że nie potrafi płynnie mówić zaraz po urodzeniu lub chodzić, z całą pewnością nigdy nie nabyło by tych umiejętności. Przestań się wstydzić, ze co ci nie wychodzi, trening czyni nas mistrzami. Kiedy wyluzujesz i zaczniesz cieszyć się z faktu, że poznajesz nowe umiejętności poczujesz wiatr w żaglach. Prysną zahamowania, będziesz szczęśliwsza i skończysz z powielaniem schematu dnia codziennego. Rutyna już nigdy więcej tobą nie zawładnie.

 

 

Żyj z pasją tak przełamiesz rutynę! Rób rzeczy niecodzienne, niestandardowe, a życie będzie piękniejsze. Rutyna ma swoje zalety, ale ma wiele wad i nie pozwól, by to one górowały nad całym twoim życiem. Zmień “dzień świstaka” w przygodę!

Rób rzeczy niecodzienne:

Nie kupowałeś żonie kwiatów? Zrób to teraz!!!! Zobacz jej radość, a poczujesz w sercu ciepło.

Zapomniałaś co to randka? Zaproś na nią męża, partnera. 

Tańcz

Śpiewaj

Biegaj

Daj kilka groszy fundacji lub bezdomnemu

Przełam schemat!

Rutyna zniknie jak odkryjesz w sobie spontaniczność!

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

34 komentarze
  1. Powiało optymizmem. Teraz tylko te rady trzeba wcielić w życie. Ale zacznę od jutra, bo dziś muszę się wyspać. nie wiem jeszcze kiedy i jak, ale muszę 🙂

  2. Mnie od rutyny uratowało…pisanie bloga. Serio, zanim zaczęłam pisać każdy dzień wyglądał tak samo, no po prostu nuda do kwadratu- pranie, sprzątanie, dzieci- kolejny dzień nie różnił się od poprzedniego. Odkąd bloguje, ale też odwiedzam inne blogi otwarłam się na ludzi, lubię to co robię i wreszcie moje życie nie ogranicza się jedynie do prac domowych i wychowywania dzieci, które choć lubię to czasem potrafią zmęczyc 😉

  3. Bardzo fajny i motywujący pozytywnie wpis 🙂 trzeba gonić marzenia, spełniać się w swoich pasjach i dążyć do celu. Doceniać drobiazgi i cieszyć się z tego co jest, wtedy będziemy spełnieni i szczęśliwi 🙂

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka, z których każdy chłopiec się ucieszy
Nowszy wpis: #KIERUNEKSWIAT - Keukenhof najpiękniejszy ogród w Europie
Archiwa
KONTAKT