Pomysły by rok 2015 był bardziej zorganizowany

Jak mniemam większość z nas w Nowy Rok uległa i powzięła jakieś postanowienia.Ja również takie noworoczne obietnice poczyniłam.Jedną z nich jest lepsza organizacja w naszej rodzinie. Tak. Nie ma co ukrywać często zdarza nam się żyć na spontanie i fajnie nam z tym jednak pewne rzeczy muszę sobie organizować wcześniej.Zauważyłam jak wiele czasu marnotrawię i zdecydowanie muszę to zmnienić. Oto kilka sposobów jak zamierzam zorganizować sobie więcej czasu:

  1. Organizacyjne 15 minut dziennie. 

Oznacza to nie mniej ni więcej że 15 minut każdego ranka poświęcę na przejrzenie kalendarza co danego dnia mam zaplanowane.Resztę czasu wykorzystam na sprawdzenie lodówki,zawsze znajdzie się coś do wyrzucenia lub uzupełnienia.Przejrzenie poczty.

2.  Zrobić prosty system sortowania dokumentów.

  • zrobić
  • przeczytać
  • włożyć w odpowiedni folder

Zamierzam powrócić do dawnych nawyków czyli segregowania wszystkich dokumentów w segregatorach,które są odpowiednio opisane.Ułatwia to niesamowicie życie.

Rachunki- to osobny segregator a każda koszulka to inny rodzaj opłat np.:mieszkanie,energia,woda,ubezpieczenia i inne.

Dokumenty ważne- to też odpowiednie działy dla każdego członka rodziny np.:akty urodzenia,meldunki,świadectwa,paszporty i kopie itp.

Pies- to też osobny dokument są tam szczepienia,książeczka zdrowia,badania i psi paszport.

Mieszkanie- tu opisuję takie rzeczy jak:gwarancje,numery farb i ich nazwy oraz próbki kolorów,obicia mebli,polisy ubezpieczeniowe mieszkania i inne

Samochód- to też osobny rozdział są tam:dokumenty i ich kopie,daty przeglądów i gwarancji,polisy.

Testament-tu są wszystkie ważne informacje dotyczące spadku i opieki nad dziećmi w razie gdyby nas zabrakło.

3. Spisać listę haseł i włożyć w bezpieczne miejsce.

Warto mieć gdzieś taką listę by później nie mieć problemów jak mój małżonek,który nie może wejść na swoje konto pocztowe.

4. Zgrać i zabezpieczyć na dysk zewnętrzny zdjęcia

Ostatnio jak kolejny raz zapomniałam o tej czynności straciłąm wszystkie foty byłam wściekła. Lenistwo i bezmyślność znów dały mi do myślenia. Solennie obiecałam sobie co miesiąc zgrać zdjęcia by nie powtarzać błędów.

5. Stworzyć centrum informacyjne dla rodziny.

Do pewnego czasu były nim drzwi lodówki ale moja pasja podróży i zbierania z nich magnerów doprowadziłą do tego,iż dzrwi są nimi zapełnione. Muszę kupić tablicę na której każdy będzie miał informację co danego dnia ma do zrobienia.Dodatkowo uznałam,że dobrym sposobem będzie synchronizacja kalendarza Google i tam będę wpisywać ważne informacje dla moich domowników oczywiście tych starszych bo Nianio ma swoją wersję obrazkową 😉

6. Znaleźć program kopii zapasowych online i używać go

Tu wszystko jasne. Po awarii dysku wiem,że to niezbędne.

7. Porządki w szafie.

Czas być bezwzględnym i zrobić wietrzenie szaf w jakieś deszczowe lub śnieżne popołudnie. Ubrań mamy zdecydowanie za dużo.Część zamierzam sprzedać inne oddam. Pora na nową garderobę.

8. Sprawdzanie dat ważności.

Apteczka pójdzie na pierwszy rzut.Co pół roku sprawdzam jej zawartość ale chyba czas robić to co kwartał. To samo jeśli chodzi o produkty spożywcze z długim terminem ważności. Dodatkowo warto sprawdzić czy gwarancje też już nie straciły swojego terminu.

9. Planowanie wakacji i wszelkich wolnych dni.

Często wyjazdy mamy spontaniczne ale niektóre miejsca chcę w tym roku zobaczyć a to wymaga planów szczególnie ze względu na malucha.Nie zawsze można pojechać z nim tam gdzie bym chciała.

10. Wieczorami robić plan dnia.

Wydaje mi się to dobrym sposobem na ogarnięcie moich trzech panów ale też i mobilizacja mnie do wydajniejszej pracy.Często tłumaczę się sama przed sobą,że zabrakło mi czasu by poćwiczyć. Czas z tym skończyć bo sama już wiem,że to tylko moja wymówka.

A jakie Wy macie sposoby by lepiej zorganizować swój czas i dom? Podzielcie się ze mną Waszymi metodami.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: New year.New Blog
Nowszy wpis: Regulamin dla Matek synów czyli zasady dla małych facetów
Archiwa
KONTAKT