Rodzaje infekcji intymnych

Infekcje intymne to stosunkowo częsty problem zdrowotny. Szacuje się, że ok. 50% kobiet przynajmniej dwa razy w ciągu życia zmuszona jest zmagać się z opisywaną dolegliwością. Poznaj rodzaje i objawy infekcji intymnych.

 

infekcje intymne

 

Infekcje intymne to określenie stosowane w przypadku zakażeń narządów płciowych – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dwa najczęściej występujące typy infekcji intymnych to zakażenia o podłożu bakteryjnym oraz grzybiczym. Niekiedy ma miejsce również tak zwane zakażenie mieszane, w przypadku którego mamy do czynienia z podłożem bakteryjno-grzybicznym.

Infekcje bakteryjne – objawy

W przypadku infekcji bakteryjnych u kobiet wydzielina wydobywająca się z narządów intymnych ma szarą barwę, natomiast poziom jej pH jest większy, niż 4,5. W zależności od konkretnego typu zakażenia, może być ona wodnista (np. w przebiegu waginozy) lub pienista. Z reguły towarzyszy jej nieprzyjemny, rybi zapach. Wśród innych, charakterystycznych objawów wymienić należy świąd, pieczenie, niekiedy ból (również podczas oddawania moczu), zaczerwienienie warg sromowych, obrzęk. Zaznaczyć należy, że symptomy te występują u ok. 50% przypadków, gdyż równie często choroba przebiega w sposób bezobjawowy.

Infekcje grzybiczne – objawy

Do typowych objawów infekcji grzybicznych należy uporczywy świąd okolic intymnych, któremu towarzyszy ból (odczuwany zarówno podczas oddawania moczu, jak i w trakcie stosunku), pieczenie i upławy. Wydzielina ma wówczas kolor biały lub żółtawy i grudkowatą konsystencję (zbliżoną do twarogu), natomiast jej poziom pH nie ulega zmianie (znajduje się w granicach normy).

Leczenie infekcji intymnych

Sposób leczenia infekcji uzależniony jest od typu podłoża, na którym takowa powstała. Obecnie w aptekach dostępne są preparaty na infekcje intymne niewymagające posiadania recepty. Występują one w formie globulek dopochwowych, kremów czy też żeli. Zaleca się sięgnąć po wspomniane medykamenty w przypadku pojawienia się objawów takich jak uczucie pieczenia, świąd czy wydzielina o zmienionym zapachu. Jeśli jednak symptomy ulegną nasileniu, wówczas konieczna może się okazać wizyta u ginekologa.

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Archiwa
KONTAKT