Skuteczne sposoby na pozbycie się czkawki

Czkawka to niegroźna przypadłość, ale niestety uciążliwa i męcząca. Każdy z nas choć raz w życiu jej doświadczył i dobrze pamięta jak potrafi być męcząca. Jest efektem gwałtownego skurczu przepony, który wynika z podrażnienia zakończeń nerwowych kontrolujących jej pracę. Zazwyczaj po jakimś czasie ustępuje, ale czasami trudno się jej pozbyć. Chcesz poznać skuteczne sposoby na czkawkę, to trafiłaś idealnie.

Czkawka- czym jest i jakie są jej przyczyny

Czkawka to uciążliwy odruch, który bardzo dobrze znamy. Uspokajam, nie zagraża naszemu zdrowiu, ale… może sygnalizować jakiś stan chorobowy. Czkawka, jak już wcześniej napisałam, objawia się rytmicznymi, wręcz spazmatycznymi skurczami przepony i mięśni oddechowych naszej klatki piersiowej. Gwałtowne wciągnięcie powietrza powoduje, że głośnia i struny głosowe zamykają się i powodują odcięcie  dopływu powietrza, innymi słowy uniemożliwiają wdychanie. Właśnie wtedy wydobywa się z ust charakterystyczny dźwięk, który dobrze znamy.

Jakie są przyczyny czkawki?

Jak już zapewne wiecie po przeczytaniu pierwszego akapitu, przyczyną czkawki jest podrażnienie zakończeń nerwowych kontrolujących przeponę. Przeważnie  objawia się ona w momentach najmniej oczekiwanych, ale  bardzo emocjonalnych lub stresujących, po spożyciu dużej ilości alkoholu lub szybkim zjedzeniu posiłku, bądź też przy podrażnieniu gardła lub żołądka. Trwa najczęściej kilka minut i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Jednak jeśli trwa dłużej niż 4 godzin, może być to sygnał jakiejś choroby. Oto kilka z nich:

 • wrzody żołądka,
 • zapalenie wątroby,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • zapalenie płuc i opłucnej,
 • cukrzycy,
 • mocznicy,
 • zapalenie osierdzia.Jeśli czkawka występuje u ciebie często wręcz nagminnie, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Dzięki temu poznasz przyczynę i będziesz mogła szybko rozpocząć leczenie. Jeżeli czkawka pojawia się sporadycznie nie panikuj poznaj moje skuteczne sposoby na czkawkę i walcz z nią.

 

Skuteczne sposoby na czkawkę

Przedstawię ci moje domowe sposoby na czkawkę, mam nadzieję, że dzięki nim szybko zwalczysz tę przypadłość. Jakby nie było, ten charakterystyczny dźwięk i spazmatyczne skurcze do przyjemnych raczej nie zaliczamy.

 • daj się przestraszyć

  Wiadomo nie od dziś, że przestraszony człowiek wstrzymuje powietrze, tym samym, stężenie dwutlenku węgla w organizmie wzrasta i odruch czkania ustaje. Dlatego nagłe zaskoczenie lub przestraszenie powinno okazać się pomocne w pozbyciu się czkawki.

 • zjedz łyżeczkę cukru 

Zjedzenie łyżeczki cukru bez popijania powoduje, że organizm skupia się na przełykaniu cukru, przepona wtedy                   zaczyna wracać do normalnej pracy.

 • połknij kawałki lodu 

  Połykanie kawałków lodu podobnie jak cukier, też odwraca uwagę organizmu od nieregularnych skurczów przepony i pozwala pozbyć się czkawki.

 • szklanka wody

  Kolejnym sposobem na pozbycie się czkawki jest wypicie dużej ilości wody. Należy jednak pamiętać, by wodę pić po wcześniejszym wydechu. Wydech – szklanka wody – wdech. Warto również zwrócić uwagę, że metoda ta zwiększa swoją skuteczność, jeżeli wodę wypijemy, wkładając do ust przeciwległy brzeg szklanki,

 • wstrzymanie oddechu

  Trzeba nabrać powietrza do płuc, tyle ile się da i wstrzymać je tak długo, aż zabraknie nam tchu. Po wypuszczeniu powietrza czkawka powinna minąć.

 • klepanie po plecach
 • Drgania, jakie wywołuje klepanie po plecach, mają za zadanie pomóc przeponie wrócić do jej normalnego rytmu pracy.
 • zjedz skórkę od chleba
  Stare sposoby na czkawkę podpowiadają, by zjeść skórkę od chleba, jej żucie przez dłuższy czas powinno pomóc w pozbyciu się czkawki.
 • sok z cytryny

  Wśród znanych sposobów na uciążliwą czkawkę, jest wypicie łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Ma ona  kojące działanie.

 • foliowa torebka

  Sposoby na czkawkę jakie znam to również oddychanie do torebki foliowej. Oddychanie powietrzem o zwiększonej zawartości dwutlenku węgla sprzyja rozluźnieniu przepony.

 • ucisk u nasady nosa

  Brzmi dość tajemnicza ale, tak naprawdę to należy pochylić się delikatnie do przodu i ucisnąć nos u nasady. Ucisk powinien trwać około 30 sekund i być w miarę mocny, ta sztuczka powinna pomóc.

 • gimnastyka języka

  Spróbuj jak najdalej wyciągnąć język, po kilku próbach czkawka powinna zniknąć.

 

Sposoby na czkawkę u niemowląt

Czkawka u niemowlaka jest naturalną reakcją dziecka na czynniki zewnętrzne. Jej bezpośrednią przyczyną jest zakłócenie pracy przepony, które wynika z nierównego łapania oddechu.

Jeśli podczas karmienia piersią twoje dziecko połknie zbyt dużo powietrza, może dojść do podrażnienia zakończeń nerwowych przepony, co wywołuje czkawkę. Zaraz po karmieniu lub w jego trakcie maluch może połknąć powietrze wraz z pokarmem i właśnie to owocuje pojawieniem się czkawki. Jej przyczyną może być również po prostu pełny brzuszek. W tej sytuacji pozostaje nam odczekanie, aż pokarm zostanie strawiony. Wtedy czkawka u noworodka sama ustąpi. Częstą przyczyną czkawki u takich maluchów jest śmianie się, nie należy się wtedy obawiać czkawki. Czkawka występuje też często po kąpieli, musimy pamiętać, aby dziecko po wieczornej toalecie malucha przebierać w tym samym pomieszczeniu, bowiem wyjście z ciepłej łazienki do pokoju może spowodować ochłodzenie organizmu i czkawkę.

Skuteczne sposoby na czkawkę u maluchów to:

Sposoby jakie są dobre dla dorosłych nie nadają się do wykorzystania u niemowląt. Noworodka nie należy straszyć, dawać mu wody, bądź wstrzymywać jego oddechu. Przydatne natomiast jest:

 • Delikatne dmuchnięcie w twarz dziecka
 • Sprawdzenie, czy dziecku nie jest zimno i czy ma suchą pieluszkę (jeśli nie, po jej zmianie ogrzej brzuszek i stópki dziecka)
 •  Nakarmienie – regularne przełykanie pokarmu unormuje działalność przepony niemowlęcia
 • Wyjście na spacer – powiew chłodnego powietrza może zmienić rytm jego oddechu
 • Bycie cierpliwą – prędzej czy później czkawka przejdzie sama
 • Zmiana pozycji dziecka – połóż je na brzuszku i delikatnie poklep po pleckachPamiętajmy, że czkawka u niemowlaka martwi bardziej nas, niż samo dziecko. Wbrew pozorom maluchy z takimi problemami doskonale sobie radzą. Dlaczego? Bo dolegliwość ta pojawia się już w brzuchu u mamy! Stąd pewność, że instynktownie potrafi ją pokonać bez naszej pomocy.

Mam nadzieję, że nie będziecie musieli stosować zbyt często sposobów na czkawkę, ale gdyby były potrzebne to macie ściągawkę. Dajcie też znać czy u was się sprawdzają jakieś inne sposoby na czkawkę.

 

 

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

7 komentarzy
 1. U mnie na czkawkę działa tylko picie wody albo jakiegoś soku, ale powoli i zaraz przechodzi 🙂 Jak moi byli jeszcze niemowlaczkami, to albo było im zimno i wystarczyło ich rozgrzać, albo właśnie karmienie 🙂

 2. Mnie kiedyś znajomy zdradził rewelacyjny sposób, który zawsze działa i to natychmiast! Trzeba się pochylić, jak do skłonu i wypić wodę ze szklanki, ale z jej przeciwległego końca 🙂 Brzmi może dziwnie, ale serio się sprawdza za każdym razem 🙂

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Kłamstwo ma krótkie nogi, czyżby?
Nowszy wpis: Mężczyzna, istota łatwa w obsłudze, przekonaj się sama!
Archiwa
KONTAKT