Światło we wnętrzach

Światło odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Podnosi bezpieczeństwo, uprzyjemnia wypoczynek, wpływa na efektywność pracy. Współcześnie coraz częściej wykorzystywane jest także do dekorowania przestrzeni. Korzystamy z niego zarówno za dnia, jak i wieczorem i w nocy. Zapewniamy funkcjonalność wnętrza, dostosowując rodzaj światła do przeznaczenia, jakie nadano określonemu pomieszczeniu. Często nawet nie zastanawiamy się, jak współcześnie wyglądałoby nasze życie, gdyby nagle światła zabrakło. Przyzwyczailiśmy się do dobrodziejstwa, jakim jest możliwość korzystania ze światła słonecznego, a przy niesprzyjającej pogodzie oraz w nocy oświetlenia sztucznego.

 

 

Światło naturalne – dlaczego nie może go zabraknąć w naszej codzienności?

Najkorzystniejsze dla człowieka jest światło słoneczne. Nie tylko oświetla przestrzeń wokół nas, ale ma też zbawienny wpływ na ludzi organizm. Inicjuje szereg procesów biochemicznych, niweluje niedobór witaminy D3 oraz usprawnia absorpcję wapnia z pożywienia, ograniczając tym samym ryzyko osteoporozy w późniejszym wieku. Stymuluje też produkcję ważnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu hormonów.

Pod wpływem światła słonecznego zachodzi między innymi produkcja serotoniny, określanej mianem hormonu szczęścia. Serotonina korzystnie wpływa na ludzi mózg. Wprowadza nas w stan euforii, napawa optymizmem, poprawia nastrój. Pomaga się też odprężyć i zrelaksować, a w godzinach wieczornym łatwiej zasnąć. Niedobór tego hormonu często prowadzi do bezsenności. Inny wytwarzany pod wpływem słońca hormon – melatonina – reguluje u człowieka cykl snu i czuwania. Jego poziom w organizmie wpływa w dużym stopniu na jakość snu.

Zbawienny wpływ światła słonecznego na nasz organizm dostrzegamy wraz z nastaniem słonecznych dni i pojawianiem się pierwszych promieni słonecznych. Szybko odczuwamy wtedy poprawę nastroju, przypływ energii i chęć do działania. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość światła słonecznego w naszych domach. Duże przeszklenia, które pozwolą odpowiednio doświetlić wnętrze, sprawią, że pomieszczenia będą jasne i funkcjonalne, a dodatkowo wydadzą się większe, niż są w rzeczywistości.

Oświetlenie sztuczne – doskonały substytut światła słonecznego

Klimat, w którym przyszło nam żyć, podlega okresowym zmianom temperatury i nasłonecznienia. W momentach, kiedy dzień staje się krótszy, a pogoda niesprzyjająca możemy odczuwać deficyt światła słonecznego. Wtedy to wiele ludzi cierpi na obniżenie nastroju, znużenie, a niekiedy nawet depresję. Dlatego tak ważne jest zadbanie przemyślaną aranżację oświetlania we wnętrzu. Światło sztuczne może kompensować braki światła słonecznego. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Przebywanie podczas długich jesienno-zimowych wieczorów w źle doświetlonym wnętrzu może pogłębiać zły nastrój i nastrajać pesymistycznie. Dlatego tak ważne jest, by barwa światła we wnętrzach była zbliżona do oświetlania naturalnego. Dotyczy to zwłaszcza tych pomieszczeń, które przeznaczone są do odpoczynku. Mowa tu przede wszystkim o salonie oraz sypialni.

Nasz nastrój poprawi światło o barwie ciepłej, choć tu trzeba uważać, by zachować wysoki współczynnik oddawania barw we wnętrzu. Światło zbyt mocno wpadające w odcień żółty może przekłamywać barwy widzianych przedmiotów.

Bardzo ważne dla zachowania funkcjonalności pomieszczenia i dobrego samopoczucie użytkowników wnętrza jest natężenie światła. Jest to wielkość, która informuje, ile światła dociera do określonej powierzchni. Domownicy powinni uzależnić ją od funkcji pomieszczenia. Tam, gdzie wykonywane są precyzyjne czynności (np. blat roboczy w kuchni, strefa w okolicy lustra w łazience oraz pomieszczenie przeznaczone do pracy manualnej) natężenie światła powinno być większe. Z kolei w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu jak na przykład salon lub sypialnia, zdecydowanie mniejsze.

Oświetlenie sztuczne może doskonale kompensować braki światła słonecznego, pod warunkiem, że będziemy wiedzieli, na co zwracać uwagę przy jego wyborze. Odpowiednio zaaranżowane oświetlenie we wnętrzu będzie miało korzystny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i wykonywanie codziennych czynności.

Więcej na temat oświetlenia we wnętrzu przeczytasz na stronie https://azzardo.com.pl.


nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

28 komentarzy
  1. Nie znosze sztucznego światła, ale w ciemnościach siedzieć tez nie potrafię. W ty roku zima jest tak zgniła, że chyba zajrze na stronę z lampami i pomysle o jakims ciekawszym rozwiązaniu, moja lampa daje mi zbyt słabe oświetlenie !

  2. Uwielbiam wnętrza, które mają dużo światła! Często nawet gdy chodzę do znajomych i widzę, że cały dzień mają zasłonięte rolety w oknach to aż mi źle się robi 🙂 Nie będę wspominała już o oświetleniu w postaci energooszczędnych, jak najmniejszych żarówek, które dają tyle światła, że zapalniczką da się lepiej oświetlić pomieszczenie 🙂 Uważam, że dobre oświetlone wnętrze to podstawa, poprawia to znacznie nasze samopoczucie 🙂

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Szampan, przy jego bąbelkach rozkwita miłość
Nowszy wpis: Edukacja finansowa dzieci - kiedy rozmawiać o pieniądzach?
Archiwa
KONTAKT