Sezon szparagowy w pełni. Na bazarkach i targowiskach znaleźć już można te wspaniałe warzywa. Szparagi to skarbnica witamin i minerałów. Zapobiegają powstawaniu nowotworów, ochudzają, zawierają kwas foliowy, który odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Poleca się je matkom karmiącym by uzupełniać niedobór składników mineralnych. I najistotniejsza informacja: szparagi to najskuteczniejszy afrodyzjak. Chcesz się dowiedzieć jakie właściwości mają te warzywa? Jak skutecznie przyrządzić szparagi by działały na partnera niczym lubczyk? Zapraszam do lektury.
Znane są trzy gatunki szparagów: zielone, białe i fioletowe. Warzywa te są z pędamie z tego samego gatunku a ich odmienny kolor to efekt różnego sposobu uprawy:
- szparagi zielone – ich pędy wyrastają wysoko nad powierzchnię ziemi i pod wpływem słońca zabarwią się na kolor zielony. Zielone szparagi są najcieńsze ze wszystkich odmian, bardziej aromatyczne, ostre i wyraziste w smaku. Zielone szparagi są miękkie i nie trzeba ich obierać przed gotowaniem. W związku z tym posiadają najwięcej prozdrowotnych właściwości, ponieważ pod skórką znajduje się całe bogactwo składników mineralnych, takich jak potas, magnez, fosfor czy wapń.
- szparagi białe rosną pod ziemią i nie dociera do nich światło słoneczne, w związku z tym nie mogą wytwarzać żadnego barwnika. Są średniej grubości i charakteryzują się delikatnym i łagodnym smakiem. Białe szparagi są twardsze od zielonych, w związku z tym przed gotowaniem należy je obrać.
- szparagi fioletowe rosną tylko kilka centymetrów nad ziemią i mają grubą łodygę o barwie fioletowej. Fioletowe szparagi różnią się od zielonych i białych tym, że zawierają więcej cukrów i mniejszą ilość błonnika. Rosną jedynie przez krótką chwilę i należy je szybko zebrać, zanim pod wpływem słońca zabarwią się na kolor zielony.
Wszystkie odmiany posiadają właściwości odżywcze, lecznicze i są afrodyzjakami. Ich walory smakowe pozwalają na szaleństwo kupinarne. Szparagi można przygotować na wiele sposobów. Gotowane, grilowane, zapiekane, w sałatce lub zupie zawsze smakują. Dodatkowo wzbogacają naszą dietę i są porcją zdrowia.
Właściwości odżywcze i lecznicze szparagów
- kwas foliowy, który jest niezbędnym pierwiastkiem dla kobiet planujących ciążę, ponieważ odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Kwas foliowy spowalnia proces starzenia i pomaga w regeneracji uszkodzonych komórek, wspomaga także pracę układu krążenia
- asparagina – wspomaga pracę nerek i odpowiada za prawidłowy poziom nawodnienia organizmu
- wapń, fosfor, potas- pierwsze dwa pierwiastki odpowiadają za kondycję kości i zębów. Z kolei wysoka ilość potasu oraz niska zawartość sodu w połączeniu z asparaginą sprawiają, że szparagi mają właściwości moczopędne
- witaminy C i E oraz beta-karoten – poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci
- błonnik – poprawia perystaltykę jelit
- inulina – zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego
- glutation – wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga wątrobę w procesie oczyszczaniu organizmu z toksyn, zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych oraz choroby Alzheimera
Szparagi są dietetyczne, ponieważ zawierają tylko 18 kalorii w 100 g. Poleca się je osobom na diecie.
Szparagi jako afrodyzjak
Wartości jakie w sobie mają daje im duże pole do popisu jednak myślę, że ich falliczny kształt tez odgrywa dużą rolę jaką sie im przypisuje. Zawarty w szparagach kwas foliowy reguluje poziom histaminy we krwi – neuroprzekaźnika intensyfikującego orgazm. Ponadto szparagi zawierają fitoestrogeny, które w organizmie kobiety działają podobnie do estrogenu – hormonu odpowiadającego za popęd płciowy.
Szparagi były ulubionym daniem faraonów w starożytnym Egipcie i cesarzy w starożytnym Rzymie. Ludwik XIV uwielbiał szparagi. Nie mógł sprowadzać ich w zimie z odległych krain, kazał więc wybudować w pobliżu pałacu szklarnię, dzięki czemu mógł się nimi objadać przez cały rok. Aby uniknąć monotonii na stole, wymyślał nowe przepisy. Do jego ulubionych należały szparagi opiekane w ogniu, podawane z królikiem z rożna.
Włosi znani jako gorący kochankowie zapisali się też na kartach historii kulinarnych jeśli chodzi o przepisy na szparagi. Oto przepis prosty, a jednocześnie wyrafinowany, jak cała włoska kuchnia, zapiekane szparagi posmarowane oliwą i posypane ziarnem sezamu. Potem zaś ułożone na dużej kromce razowego chleba ozdabiano je z wierzchu sadzonym jajkiem. Równie wspaniale smakują pieczone szparagi zawijane w szynkę parmeńską.
Do Polski szparagi dotarły dopiero w XVIII w. Zdobyły jednak szybko podniebienia naszych przodków. W polskiej kuchni najpopularniejsze są szparagi gotowane. Te podawane na gorąco polewane są zasmażką z masła i tartej bułki. Na zimno zaś podawane są w towarzystwie majonezu lub sosu holenderskiego.
Kobieta w ciąży a szparagi
Szparagi są bogatym źródłem kwasu foliowego, który minimalizuje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, np. rozszczepu kręgosłupa. Ponadto szparagi świetnie zaspokajają zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne w czasie ciąży. Witaminy C i E oraz wapń, fosfor i potas pochodzące z naturalnych źródeł na pewno dodają siły.
Kobieta karmiąca piersią a szparagi
Kobiety karmiące piersią bez obaw mogą spożywać szparagi. Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka twierdzą, że za pomocą szparagów można uzupełniać niedobory wapnia – pierwiastka niezbędnego dla rozwijającego się dziecka. Dodatkowo należy wspomnieć, że są niezwykle dietetyczne.
Maj i czerwiec to szparagowy szczyt sezonu więc korzystajmy z ich dobrodziejstw. Przepisów na ich przygotowanie jest całe mnóstwo. Podawajcie je na różne sposoby: szparagi z jajkiem sadzonym, zupa szparagowa, omlet ze szparagami, jajka zapiekane ze szparagami i szynką parmeńską, sałatka ze szparagami. Szparagi z piekarnika, szparagi grillowane, zupa szparagowa, makaron ze szparagami, grzanki ze szparagami, szparagi z jajkiem, makaron ze szparagami i krewetkami, szparagi z jajecznicą i wedzonym łososiem. To tylko kilka z możliwości.
Wczoraj u nas gościły zielone szparagi z plastrami chudego boczku, cukini i sera feta. Przyznaję się bez bicia, że po zjedzeniu całej tarty, mam jeszcze na nią ochotę. Wyszła obłędnie, zdecydowanie polecam!
Pszepis na tartę szparagową z cukinią, boczkiem i serem feta
Składniki:
– 1 opakowanie ciasta francuskiego
– 10 szparagów zielonych z odciętymi końcówkami
— 1 cukinia
– 5 plastrów boczku
– 100 g sera feta
– 2 jajka
– 100 ml gęstej śmietany
– świeżey tymianek
– pieprz świeżo mielony
– sól (do gotowania szparagów)
– płaska łyżeczka cukru (do gotowania szparagów)
– odrobina oliwy
Przygotowanie:
W dużym garnku zagotuj wodę z solą i łyżeczką cukru. Następnie włóż szparagi, tak, aby główki wystawały ponad powierzchnię wody i gotuj przez około 5 minut.
Do miseczki przełóż śmietanę i delikatnie rozmieszaj z jajkami.
Ciasto francuskie wyłóż na blaszkę (jeśli brzegi wystają, zawiń je do środka) i nakłuj widelcem. Brzegi ciasta posmaruj oliwą. Powstałą masę śmietanową przelej na ciasto. Następnie pokrusz połową sera feta ułóż plastry boczku, pokrojoną cukinie i szparagi, posyp pozostałym serem.
Tartę piecz w piekarniku rozgrzanym do 200°C przez około 20 minut
Mam nadzieję, że poznaliście te cudowne warzywa na tyle by poszaleć w kuchni i przygtować romantyczną kolację dla partnera. Pamiętajcie szparagi to afrodyzjak wiec noc może byc gorąca. A tego Wam życzę.
A Ty jakie ciekawe przepisy znasz na przygotowanie szparagów podziel się koniecznie.
Saved as a favorite, I like your web site!
Fantastyczny opis, gratuluję kreatywnego i sprytnego podejścia do tematu.
extra article thx
Citrus fruits decrease the PH of the stomach and lead to acidity which damages the mucosa and increase the reflux.
Nic tylko teraz musicie wypróbować moje przepisy
Ale nam smaku narobiłaś. Nie wiedziałyśmy, że istnieją fioletowe szparagi. A taką tartę z chęcią byśmy zjadły!