Tradycyjne, czy minimalistyczne buty do biegania?

Przez ostatnie dwie dekady biegacze byli podzieleni na różne kategorie w zależności od ich pronacji, czyli stopnia zapadania się łuku podczas biegu. Zapadanie się łuku (pronacja) jest naturalnym sposobem pochłaniania przez organizm wstrząsu spowodowanego uderzeniem o ziemię. Pronacja jest dobra, ale czasami biegacze pronują zbyt często, co oznacza, że ​​mają płaski łuk, a stopa nadmiernie ”toczy” się do wewnątrz podczas biegu.

buty do biegania

 

 

Buty do biegania – amortyzujące i stabilne

 

Tradycyjne kategorie butów do biegania (np. ze strony https://jejsklep.pl/pl/menu/buty/nike-12288.html) obejmują amortyzację (lub neutralność) i stabilność (lub wsparcie):

 

  • Amortyzujące buty do biegania są przeznaczone dla biegaczy, którzy nie mają wystarczającej pronacji (pod pronatorami). Buty te zawierają dużo miększe materiały w podeszwie środkowej (powietrze, żel lub bardziej miękka pianka EVA), aby pomóc biegaczowi w absorpcji wstrząsów. Są to obecnie najpopularniejsze buty do biegania.

 

  • Stabilne buty do biegania są przeznaczone dla biegaczy, którzy nadmiernie pronują, z łukiem, który prawie całkowicie się zapada. Buty stabilizujące mają zapewnić stopie wsparcie, które pomaga biegaczowi utrzymać idealną linię chodu. Większość butów stabilizujących wykorzystuje tzw. piankę o podwójnej gęstości, która jest widoczna przez ciemniejszą wkładkę pianki (zwykle szarą) po środkowej lub wewnętrznej stronie podeszwy buta. Ta twardsza pianka jest umieszczona tuż pod kostką i zapobiega jej zapadaniu się. Popularne buty do biegania stabilizującego to Mizuno Inspire, New Balance 860 i Nike (np. https://adrenaline.pl/pol_m_Mezczyzni_Buty_Nike-11792.html).

Książka, biegacze i nauka

 

W ciągu ostatnich pięciu lat, wielu biegaczy zainspirowanych niezwykle popularną książką „Born to Run” (Christophera McDougalla), zaczęło kwestionować słuszność dychotomii amortyzacji i stabilności. Chodzi o to, że buty, które korygują twoje problemy z pronacją, mogą pogarszać problem. Dobry but do biegania nie powinien w żaden sposób wpływać na bieganie, ale pozwalać na naturalną pronację i unikanie kontuzji dzięki lepszej formie, a nie lepszemu obuwiu.

 

Pomysł ten szybko przyjął się w środowisku biegaczy – narodziły się minimalistyczne buty do biegania. Te buty są niezwykle lekkie i nie mają właściwości amortyzujących ani stabilizujących, albo nie mają ich wcale. Zwykle mają spadek 0 mm między piętą a palcami (norma branżowa to 12 mm), a kształt obuwia przypomina kształt bosej stopy. Popularne minimalistyczne buty do biegania to New Balance Minimus, Skechers GoRun i Saucony Virrata.

Podział na biegaczy tradycyjnych i minimalistycznych

 

Świat biegaczy jest podzielony na biegaczy tradycyjnych i minimalistycznych (więcej na ten temat przeczytasz na stronie http://fitnessblog.com.pl/). Jak dotąd żadne badanie nie było w stanie udowodnić, która grupa ma rację. Jeżeli chcesz wyrobić sobie zdanie, powinieneś spróbować obu i sam zdecydować, które są. Wszyscy, którzy próbowali zdają się być zgodni, że minimalistyczne buty do biegania są bardzo trudne dla ciała, szczególnie na początku, a bieganie w nich powinno odbywać się stopniowo.

 

Bądź jednak ostrożny i słuchaj, co mówi Twoje ciało, ponieważ obrażenia lub kontuzja może czaić się już za rogiem. Gdy już zdecydujesz, jakie buty do biegania preferujesz, przymierz je. Upewnij się, że oba buty pasują idealnie, a stopy nie bolą, nawet gdy są ciasno zawiązane. Niektórzy ludzie są lojalni wobec marki, inni lubią wypróbowywać nowe rozwiązania, które zazwyczaj pojawiają się co kilka miesięcy. Buty do biegania są zaprojektowane tak, aby wytrzymać nawet 700 km. Warto wziąć ten fakt pod uwagę, kiedy patrzymy na cenę obuwia.

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Czym właściwie jest catering dietetyczny?
Nowszy wpis: W zdrowym ciele zdrowy duch
Archiwa
KONTAKT