Udany związek to małe rzeczy, które znaczą więcej niż słowa

Jeśli sądzisz, że udany związek to częste powtarzanie drugiej osobie “Kocham Cię” to jesteś w błędzie. Prawda jest taka, że w związku nie są ważne tylko chwile uniesienia i życie miłością. To przede wszystkim te wszystkie żmudne rzeczy, które trzeba wykonywać seryjnie, dzień po dniu. Czasem małe rzeczy znaczą więcej niż słowa. Sprawdź, mój przepis na udany związek oraz jak czerpać z tego frajdę.

 

 

udany związek

 

Mówią, że miłość jest ślepa. Faktycznie jest, ale przeważnie na początku związku, gdy człowiek jest zakochany i hormony buzują to wady wybranka są urocze. Po kilku latach związku zaczynamy patrzeć bardziej krytycznie na naszą drugą połowę. Wiele par niestety się rozpada choć na początku sądziły, że dobrali się jak w przysłowiowym “korcu maku”. Niestety czasem karmimy się ułudą jaką serwują nam komedie romantyczne czy literatura i sądzimy, że istnieje związek idealny bez konfliktów i różnic zdań. A prawda jest taka, że to mit. Jeśli zdejmiemy różowe okulary odkryjemy, że jesteśmy różni, nieidealni… ale dzięki temu ciekawi. Bo mężczyzna i kobieta rodzą się z innymi mózgami, myślą w inny sposób, mają różne skale wartości, oczekiwania wobec związku i życia. Jak więc stworzyć udany związek gdy przychodzi koniec ślepej miłości i zaczynamy na świat patrzeć z innej perspektywy?

 

udany związek

Rytuały

Gdy już macie za sobą uniesienia miłości, fajerwerki i motyle w brzuchu, a emocje związane z chemią jaką wywołuje miłość zaczynają opadać, wcale nie myśl, że to koniec waszego związku. Zrozum, że to normalne, bo dłuższe przebywanie w hormonalnym amoku, w stanie podobnym do ekstazy, byłoby nie do zniesienia i całkowicie uniemożliwiłoby nam normalne funkcjonowanie. Nawet już nie będę wspominać o potrzebie zarabiania na życie, bo co tu kryć na początku związku karmimy się miłością.

Kiedy kończy się czas euforii warto wprowadzić do związku rytuały.  One stają się taką “kotwicą” w związku, angażują nasze działania i tworzą przyjazne ramy dla uczuć. Cóż to za rytuały? Najprostsze w świecie: wspólne wyjścia co piątek do kina, spacery z psem, celebrowanie rocznic, zostawianie sobie śmiesznych karteczek na stole w kuchni, niedzielne śniadania w łóżku lub weekendowe wyjazdy rodzinne.

 

 

udany związek

Komplementy

Każdy lubi usłyszeć komplement wtedy zaczyna rozkwitać. Takie pochwały są niczym magiczna różdżka – działają ze skutkiem natychmiastowym oraz wyczarowują cudowny nastrój. Oczywistym jest, że komplementy od ukochanej osoby działają najlepiej. Mają one wiele pozytywnych aspektów: są znakiem naszego uczucia, sprawiają przyjemność partnerowi, wzmacniają jego pewność siebie. Człowiek zadowolony z siebie, częściej się uśmiecha i wnosi więcej radości do związku. Jeśli partnerzy nie prawią sobie komplementów, to coraz częściej może dochodzić między nimi do nieporozumień, zaczną wątpić w uczucie, które ich łączy.

 

udany związek

Gotowość pomocy

Małżeństwo kiedyś było zawierane z bardzo praktycznych powodów: dwoje ludzi potrzebowało od siebie pewnych dóbr i usług. Pieniędzy, opieki, obiadu, uszycia ubrania, dzieci itp. Emancypacja kobiet dała możliwości jakich nie miały nasze babki: wolność wyboru i partnerstwo. Aktualnie nowoczesne kryteria doboru partnerów w związku bazują na wspólnych zainteresowaniach. Oboje lubicie podróże, dobre jedzenie a może latanie? Super. Ale nadal udany związek to pomoc i wsparcie jakie okazuje się partnerowi.

Nie od dziś wiadomo, że uczynki mówią więcej niż słowa, utwardzają nas w przekonaniu o szczerości uczuć i intencjach jakie żywi twój partner. Dlatego warto zastanowić się w czym pomóc swojej drugiej połowie? Jednych ucieszy widok naprawionego cieknącego kranu lub odkurzone mieszkanie, innych ugotowany obiad na stole. Takie gesty są proste, a wyrażają czasem więcej niż słowa.

 

udany związek

Czuły dotyk

Dotyk w związku dwojga ludzi pełni rolę komunikatu: ufam ci, kocham cię, zależy mi na tobie. Bez niego słowa pozostają tylko słowami. Z badań psychologów klinicznych wynika, że związek dwojga ludzi, którzy ograniczają pieszczoty w łóżku, a na co dzień unikają fizycznej bliskości, skazany jest na porażkę.  Samo zapewnianie partnera o swoim uczuciu i mówienie: ” Przecież wiesz, że Cię kocham” bez okazywania tego czułymi gestami, jest przekazywaniem dwóch sprzecznych komunikatów: “na tak” i “na nie”.

Nie należy więc skąpić czułych gestów czy pocałunków dla ukochanej osoby, ot tak bez okazji. Samo chcieć wcale nie wystarczy. Trzeba włożyć dużo pracy i zaangażowania, aby być szczęśliwym w związku z drugim człowiekiem, by móc powiedzieć to udany związek.  Drobne uśmiechy, spojrzenia, to wszystko ma znaczenie.

Nie należy też bać się szczerości. To dzięki rozmowom poznajemy  potrzeby i oczekiwania partnera, dowiadujemy się co lubi, jakie są jego zainteresowania. Wystarczy jasno określić, czego od siebie oczekujecie w codziennym życiu. Kto jest odpowiedzialny za zakupy, kto wychodzi z psem na spacer? Konflikty z błahych powodów powodują tylko niepotrzebne sprzeczki, ale powtarzane codziennie – mogą poważnie zaszkodzić związkowi.

 

udany związek

Czasem słońce, czasem deszcz

Gdy wszystko się układa jest świetnie, ale czasem przychodzą gorsze dni – to pewne jak śmierć i podatki. Niestety w głowach wielu ludzi nadal tkwi infantylna wizja miłości i związku. To popkultura sprawiła, że dwudziestoletni ludzie wchodzący w życie mają wbite do głowy obrazy uczucia jak z filmów Disneya. A tak naprawdę związek to pewien projekt, nad którym pracujemy wspólnie z partnerem.  Nie ma tu miejsca na żyli długo i szczęśliwie, bo idąc tym tropem należałoby zadać pytanie dlaczego nigdy nie widzimy bohaterów bajek kilka lat po ślubie? Czyżby sielanka się skończyła?

Udany związek to nie tylko emocje i uniesienia, one nota bene też są istotne, ale też zdrowy rozsądek, dobra wola i kompromisy. Należy mieć świadomość, że nasz wspólny projekt jakim jest małżeństwo czy związek może mieć czasem zakręty, raz łagodne innym razem ostre. Wielokrotnie możemy znaleść się w różnych sytuacjach jak: utrata pracy, zdrowia i należy się wtedy wspierać, podtrzymywać jedno drugiego. Mamy wzajemnie iść jednym kursem, przezwyciężyć kryzysy, a nie się obrażać jak dzieci w piaskownicy, które z fochem zabierają swoje zabawki i idą w swoja stronę. Pamiętajmy jesteśmy dorośli i musimy mieć świadomość, że czasem pada deszcz, ale po nim wychodzi słońce.

 

A Wy jakie macie recepty na udany związek? 

 

udany związek

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

41 komentarzy
  1. Chyba nie ma jakieś uniwersalnej recepty, choć na pewno wszystko o czym wspomniałaś jest ogromnie istotne. Myślę, że najważniejsze, to by oprócz tego, że jesteśmy małżeństwem to być także swoimi najlepszymi przyjaciółmi.

  2. Wspaniały tytuł na wpis, myśle że bycie razem to przedewszystkim małe gesty, uczynki, bycie bliko gdy druga osoba tego potrzebuje. To wzajemne zrozumienie i umiejętność odczytywania potrzeb drugiej osoby.

  3. Bardzo mary i ciekawy post. Świetnie wszystko opisałaś.
    Przede wszystkim rozmowa, bo można siebie poznać. Burzliwość od czasu do czasu też wskazana bo można poznać punkt widzenia. Nie zawsze to co dla mnie jest żółte dla męża też – według niego jaśniutka żółć może okazać się po prostu bielą.
    Serdeczności.

  4. Niby oczywiste rzeczy piszesz a jednak zapominamy o nich. Czuły dotyk i komplement sa potrzebne w związku jak powietrze

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Weekend w SPA z dzieckiem, czy to dobry pomysł?
Nowszy wpis: Pielęgnacja skóry latem - 9 przykazań
Archiwa
KONTAKT