Planujesz zostać mamą? Sprawdź jak przygotować się do ciąży

Przygotowanie do ciąży to przede wszystkim mądre i świadome planowanie. Jak mawiają położnicy ciąża planowana, to ciąża udana. I jest w tym sporo prawdy, dlatego warto dobrze przygotować się do ciąży. Przygotowania warto zacząć wcześniej, by łatwiej zajść w ciążę i lepiej ją znosić. Pamiętaj, że dziecko, które się rozwija w łonie matki wszystko czego potrzebuje dostawać będzie od ciebie. Jeśli tobie będzie brakować czegoś w diecie, skutki będziesz odczuwać ty i maluszek. Dlatego warto pomyśleć o diecie, kondycji oraz zaopatrzyć się w odpowiednie witaminy dla ciężarnych. 

witaminy dla ciężarnych

 

Świadome planowanie ciąży to także minimalizowanie ryzyka powikłań ciąży i przyszłych problemów zdrowotnych twojego dziecka. Ciąża to ogromne wyzwanie dla organizmu, warto więc przygotować się do tego wyjątkowego okresu. Organizm kobiety powinien być dostatecznie silny, by wydać nowe życie.

 

W jaki sposób przygotować się do ciąży?

Warto zacząć jak najwcześniej, bo zdrowa mama to też zdrowe dziecko. Dlatego lekarze radzą, by zacząć przygotowania rok przed zajściem w ciążę. Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju płodu, dlatego ważne jest, aby organizm już od samego początku był gotowy na przyjęcie nowego lokatora. Rok i okres ciążowy to czas by zacząć przyjmować odpowiednie witaminy dla ciężarnych. Teraz już nie będziesz odpowiedzialna tylko za siebie, ale też tego małego człowieka, którego będziesz nosić pod sercem. To dzięki tobie maluszek rozwija się, rośnie. Dlatego, zanim podejmiesz tę ważną, życiową, decyzję:

 

witaminy dla ciężarnych

Postaw na zdrową dietę bogatą w składniki odżywcze

Przygotowując się do ciąży zadbaj o zdrową dietę, bogatą w składniki odżywcze. Zdecydowanie unikaj:

 • wysoko przetworzonych produktów,
 • słodyczy,
 • jedzenia z dużą zawartością soli, cukru
 • niezdrowych tłuszczów.

Jedz dużo  produktów bogatych w kwas foliowy. Dietę wzbogać w potrzebne witaminy i mikroelementy. Zacznij jeść:

 • produkty bogate w kwas foliowynp. pomarańcze, banany, żółtka jaj, ryż, jęczmień, pszenicę, zielone liściaste warzywa (szpinak, sałata, natka pietruszki)
 • produkty bogate w wapń, witaminę E, jod, magnez, kwasy omega-3 – to ważne minerały, których nie może zabraknąć w ciąży.

Przed planowaną ciążą unikaj słodzików i kofeiny – jeśli nie wyobrażasz sobie życie bez kawy, spróbuj ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek dziennie.

 

Zadbaj o kondycję fizyczną

Ciąża i poród to spory wysiłek dla twojego organizmu, dlatego już wcześniej zadbaj o poprawę mięśni, kości i stawów. Zadbaj o własną kondycję fizyczną, o wytrzymałość. Wykonuj ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego czyli takie, które przyspieszają bicie serca, chyba że masz problemy z ciśnieniem lub sercem wtedy koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Warto też postawić na ćwiczenia, które poprawią elastyczność mięśni. To może być joga, basen czy pilates. Wybierz takie zajęcia, które sprawią ci radość.

 

Unikaj alkoholu i papierosów

Przed planowaną ciążą ogranicz spożywanie alkoholu, a jeśli palisz papierosy – im szybciej zrezygnujesz z nałogu, tym lepiej, ale o tym chyba wiesz. Jeśli jednak nie to pozwól, że ci powiem, iż pojedynczy papieros zawiera 4 tys. szkodliwych substancji, z czego przynajmniej 40 jest rakotwórczych. Palenie papierosów zmniejsza też szansę na poczęcie dziecka, o tym że szkodzisz swojemu zdrowiu juz nie wspominam.

 

Odwiedź dentystę

Jeżeli do tej pory unikałaś kontroli dentystycznych – to czas, aby zmierzyć się z własnym lękiem i odwiedzić stomatologa. 
W czasie ciąży wizyty u dentysty nie są wskazany, unikaj stresu.

 

witaminy dla ciężarnych

Uzupełnij witaminy i minerały

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego uważają, że odpowiednia ilości witamin i mikroelementów stosowanych przed ciążą, ma pozytywny wpływ na rozwój płodu i zdrowie matki. Dlatego warto wybrać odpowiednie witaminy dla ciężarnych. Powinny zawierać odpowiednią kompozycję starannie dobranych składników odżywczych, takich jak kwas foliowywitaminę D czy jod.

 

Dlaczego warto stosować witaminy dla ciężarnych?

Nie mamy możliwości dostarczenia organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów z pożywienia. Dlatego przed planowanym poczęciem warto uzupełniać dietę przy pomocy odpowiednich preparatów dostępnych na rynku. Obecnie mamy coraz większa wiedzę i chętniej zwracamy uwagę na to co jemy. Jednak zdrowa dieta to może być za mało by pokryć zapotrzebowanie mamy i dziecka na niektóre niezbędne witaminy i mikroelementy. Niektóre witaminy i mikroelementy po obróbce termicznej tracą swoje właściwości i należy je uzupełnić.

 

Wielka Piątka – te składniki muszą być w diecie ciężarnej

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przed planowaną ciążą, w okresie ciąży i karmienia piersią suplementowanie tzw. wielkiej piątki. Są to:

 • kwas foliowy,
 • jod,
 • witamina D,
 • NNKT,
 • żelazo.

 

Z myślą o kobietach planujących ciążę opracowano wiele preparatów witaminowych. Decydując się na zakup witamin dla ciężarnych sprawdź czy w swoim składzie mają wielką piątkę.

 

witaminy dla ciężarnych

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

6 komentarzy
 1. Sporo ciekawych rad. Nigdy tak nie myslalam żeby wcześniej przygotować ciało do ciąży wraz widzę to inaczej

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Jaki ojciec taki syn
Nowszy wpis: Pielęgnacja ust latem sprawdź co zrobić, by były kuszące
Archiwa
KONTAKT