Jaki ojciec taki syn

 W stwierdzeniu jaki ojciec taki syn jest więcej prawdy niż można sądzić. Dzieci od najmłodszych lat obserwują rodziców, starają się ich naśladować. Wyciągają wnioski nie tylko z tego, co się do nich mówi, ale – przede wszystkim – z tego, co same widzą. Chłopcy mają bliskie relacje z matką, ale też szybko zaczynają brać przykład z ojca. Tak było i jest w przypadku moich synów. “Jak dorosnę będę taki jak mój tata”- powiedział kiedyś mój syn gdy go zapytałam kim chciałby być jak dorośnie. Takie słowa w ustach syna to największy komplement jaki można usłyszeć. Tylko jak zasłużyć na taki słowa?

 

jaki ojciec taki syn

 

Prawie każdy mężczyzna chce mieć syna- dziedzica i przedłużenie jego rodu. To swoisty sprawdzian dla większości mężczyzn. Sądzą, że syn odziedziczy nie tylko jego nazwisko, ale przede wszystkim dziecko będzie podobne do niego.  A prawda jest jaka, że wygląd, inteligencja, niektóre zachowania, a nawet choroby – to wszystko nasze dziecko może odziedziczyć w genach. Z 46 chromosomów, które otrzyma w momencie zapłodnienia, połowa pochodzi od matki, a druga od ojca. Jednak nie oznacza to, że podział będzie równy. Dlaczego? Niektóre z genów są dominujące (silniejsze), a inne recesywne (słabsze). Oznacza to, że dziecko najprawdopodobniej odziedziczy ten, który dominuje.

 

jaki ojciec taki syn

Jaki ojciec taki syn

Znasz to powiedzenie, że prawdziwy mężczyzna powinien zbudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna? Myślę, że obiło Ci się o uszy, wielu facetów traktuje te słowa niezwykle poważnie. Wielu traktuje to nawet jako pewien obowiązek do spełnienia, swoisty sprawdzian własnej męskości. Bez względu jednak na motywy jakie kierują facetem, myślę, że każdy odpowiedzialny ojciec wie, jaka spoczywa ważna rola na jego barkach względem swojego syna.

Oto on, do tej pory jedyny mężczyzna w domu, staje przed trudnym wyzwaniem… jakim jest nauczenie i pokazanie męskiego świata swojemu synowi. To zadanie nie jest wcale proste, nie tu ocen, podręczników, wyraźnego kierunku. Jednak na końcu ojca zawsze czeka nagroda… kiedy syn pokazuje tacie jak ważny jest dla niego. Zdanie jaki ojciec taki syn jest niczym innym jak stwierdzeniem, że ojciec jest wzorem dla swojego męskiego potomka.

O tym, że ojciec jest dla syna wzorem, widać już podczas pierwszych lat życia dziecka. Chłopcy bardzo często wplatają pewne elementy podpatrzone z dorosłego życia w swoje zabawy, a uczestnicząc w nich próbują zachowywać się tak, jak robią to ich ojcowie. Widzę to na przykładzie moich synów. Nie dziwi mnie fakt, że moje dziecko patrząc w niebo rozpoznaje samoloty przelatujące nam nad głową, uwielbia sztuki walki czy gra w szachy. Obserwując ojca naśladuje go, przez zabawę staje się “dorosłym mężczyzną”, choć na chwilę. Jest dumny z ojca i chce iść w jego ślady.

Jaki ojciec taki syn

Ojciec jest dla chłopca wzorcem mężczyzny

To ojciec jest wzorem dla syna, obserwując go uczy się jak należy odnosić się do kobiet, jak rozwiązywać domowe problemy i panować nad sytuacją, kiedy dzieje się coś złego. Wydaje się, że to najważniejsze zadanie dla ojca, ale też i najtrudniejsze. Łatwo popełnić błędy, których naprawienie bywa ciężkie.

Dlaczego? W powszechnej opinii prawdziwy mężczyzna to “twardziel” nie okazujący swoich uczuć i słabości. W domu ma być głową rodziny, która ma zawsze rację, utrzymuje ją i potrafi zawsze obronić przed niebezpieczeństwem. Z tym ostatnim jak najbardziej się zgadzam, bo poczucie bezpieczeństwa jest fundamentem, ale co do reszty mam już sporo wątpliwości.

Ulegając tej opinii o tzw. twardzielach, która budowana była z pokolenia na pokolenie, zaczynamy widzieć mężczyznę zimnego, nieczułego i w naszym kobiecym odczuciu aroganckiego faceta, którego zadaniem jest tylko zapewnienie bytu rodzinie. Nie angażującego się w wychowanie dzieci, prowadzenie domu, mamy obraz człowieka który po pracy wraca do domu i chce świętego spokoju, bo przecież wykonał trzy punkty ze swojej listy: dom, drzewo, syn.

Z drugiej strony gdy ojciec jest czuły i angażuje się w sprawy domowe przypina mu się łatkę pantoflarza. Ideałem jest złoty środek, czyli kochający mąż i ojciec ale też odpowiedzialny za rodzinę, którą tworzy. Taki wzorzec ojca pozwala synowi nabrać przekonania, że związek to partnerstwo, a problemy rozwiązuje się razem i należy o nich mówić szczerze. Widząc, że ojciec często okazuje bliskim uczucia, będzie uważał to za coś zupełnie normalnego, a obdarowanie żony kwiatami lub zrobienie śniadania nie będzie dla niego niczym wstydliwym.Wręcz przeciwnie, będzie to dla niego tak samo męskie jak wymiana koła w samochodzie czy naprawa cieknącego kranu.

 

jaki ojciec taki syn

Magiczna więź ojca z synem

Męski świat kieruje się innymi zasadami niż nasz kobiecy. To właśnie tata jest najlepszym kompanem do zabaw kolejką, budowania z klocków rakiety, to on tłumaczy chłopcu czym jest spalony.  To ojciec zazwyczaj organizuje wolny czas tylko dla facetów jak np. wędkowanie, biwaki czy wspólne naprawianie samochodu. Świat, który pokazuje tata jest zawsze nieco szalony, pełen wyzwań i niebezpieczeństw. To świat, który jest jak książka lub film przygodowy, pełen emocji i odkrywania czegoś nowego.

Dlatego, by nawiązać więź z synem warto poświęcać mu czas, nawet gdy wracasz po procy zmęczony i marzysz tylko o ciszy. Pamiętaj, Twój syn bierze przykład z Ciebie. Jeśli chcesz być dumny gdy ktoś, kiedyś powie o twoim dziecku z dumą: jaki ojciec taki syn to znajdź czas na Wasze „męskie chwile”. Niech to będzie czas tylko dla Was, spędzony tak, jak Wy chcecie – na boisku, podczas sklejania modeli samolotów czy też po prostu na kanapie i rozmowie o różnych markach samochodów.

Jednego możesz być pewnym, że doceni wartość czasu jaki z nim spędzasz i może kiedyś usłyszysz słowa syna: “Chcę być taki, jak mój Tata”.

 

jaki ojciec taki syn

nianio.com.pl

Mama na pełnym etacie, która nade wszystko kocha swoje dzieci. Uwielbiam podróże w ciekawe miejsca. Ponieważ fotografia to moja pasja, nieodłącznym gadżetem, który przy sobie noszę jest aparat.

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny.

Starszy wpis: Ból brzucha i wzdęcia? Sprawdź jak je pokonać!
Nowszy wpis: Planujesz zostać mamą? Sprawdź jak przygotować się do ciąży
Archiwa
KONTAKT